Zamość

Polska     UNESCO
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Lubelskie
Populacja: 66 557
Powierzchnia: 30 km²
GPS: N: 50°43'23.12", E: 23°15'7.09"
Zamość
Zamość - panorama

Zamość to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Łabuńką (dopływ Wieprza). Jego historia rozpoczyna się w 1580 roku, kiedy to polski szlachcic i hetman wielki koronny Jan Zamoyski (1542-1605) polecił na terenach ówczesnej wsi Skokówka założyć nowe miasto. Miało ono być siedzibą rodową Zamojskich, a także pełnić funkcję stolicy ordynacji zamojskiej. Wkrótce potem powstała tu stanowiąca praktyczną realizację renesansowej koncepcji idealnego "miasta-twierdzy" ufortyfikowana warownia. Za projekt odpowiedzialny był działający w okresie renesansu znany włoski architekt Bernardo Morando (1540-1600). Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnych szlaków handlowych (bursztynowego i tatarskiego) bardzo szybko Zamość rozwinęła się w prężnie działający ośrodek miejski. Swój największy rozkwit miasto przeżywało w XVII wieku. Liczne przywileje oraz ulgi powodowały, że osiedlała się tu nie tylko ludność polska, ale także i przybywający tu bogaci kupcy z Włoch, Węgier Niemiec czy Armenii. Kres świetności Zamościa przypadł na okres rozbiorów Polski, kiedy to miasto znalazło się pod zaborem austriackim. Wtedy to Austriacy zamknęli słynną Akademię Zamoyską, a samo miasto utraciło swoje dawne znaczenie gospodarcze i kulturalne. W połowie XIX wieku władze carskie nakazały rozebranie otaczających miasto fortyfikacji a co za tym idzie likwidację zamojskiej twierdzy. W 1809 roku Zamość została przyłączona do Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim stała się częścią Królestwa Polskiego.

Zamość - Plan

Zwiedzanie

Obecnie Zamość to jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych południowo-wschodniej Polski. Stare miasto zaś stanowi przykład "idealnego miasta" z renesansową włoską urbanistyką. Do najważniejszych zabytków Zamościa zaliczyć możemy m.in. usytuowany na runku miejskim stanowiący jeden z symboli miasta manierystyczno-barokowy budynek Ratusza, renesansową Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, dawny Pałac Zamoyskich, stanowiący cześć zespołu klasztornego Reformatów kościół św. Katarzyny, XVI wieczny Arsenał, wybudowany w latach 1618-1631 barokowy kościół św. Mikołaja oraz liczne otaczające Wielki Rynek liczne malownicze kamienice z podcieniami. Ze względu na swój unikalny historyczny układ urbanistyczny w 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [34]
Zamość
Miasta malby· 929
Zamość
Miasta malby· 1007
Zamość
Miasta malby· 978
Zamość
Miasta malby· 940
Zamość
Miasta malby· 934
Zamość
Miasta malby· 926
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas