Nowogród Wielki (Вели́кий Но́вгород)

Rosja     UNESCO
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód nowogrodzki
Populacja: 213 800
GPS: N: 58°31'0.00", E: 31°16'60.00"
Nowogród Wielki
Nowogród Wielki - panorama

Nowogród Wielki to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Rosji, położone nad rzeką Wołchow około 150 km w kierunku południowo-wschodnim od Sankt Petersburga. Założone zostało prawdopodobnie już w okresie wczesnego średniowiecza przez wschodniosłowiańskie plemię Słowienów. W 862 roku kniaź Ruryk (protoplasta rodu Rurykowiczów) założył tu swoja stolicę. Wydarzenie to uznawane jest obecnie za początek historii Rosji. W 1236 roku księciem Nowogrodu został wywodzący się z rodu Rurykowiczów i późniejszy święty prawosławny Aleksander Newski. To właśnie on w 1240 pokonał Szwedów nad Newą, a później odniósł słynne zwycięstwo nad wojskami zakonu kawalerów mieczowych na zamarzniętym jeziorze Pejpus (tzw. bitwa na lodzie) zatrzymując ich ekspansję na ziemie ruskie. W połowie XV wieku Nowogród Wielki został zdobyty przez wojska księcia Iwana III Srogiego i wcielony do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Do XVIII wieku Nowogród był jednym z największych i najważniejszych ośrodków miejskich i handlowym na terenie Rosji. Swoje znaczenie utracił na rzecz nowo powstałego Sankt Petersburga.

Zwiedzanie

Najcenniejszym zabytkiem Nowogrodu jest okazały Kreml wraz z XI wiecznym pięcionawowym Soborem św. Sofii. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć XII wieczny sobór Nikoło-Dworiszczienskij, wzniesiony w 1862 roku pomnik tysiąclecia Rosji, Pałac Granowitaja Pałata, upamiętniający zwycięstwo ZSRR nad faszyzmem Pomnik Zwycięstwa oraz znajdujący się na przedmieściach miasta Monaster Jurjew. W 1992 roku historyczna zabudowa Nowogrodu Wielkiego została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się słynne jezioro Bajkał, które często określane jest mianem "syberyjskiego morza". Jest to najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które 1996 roku wraz z przyległymi terenami zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Polub nas