Zamek w Szczytnie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Miejscowość: Szczytno
GPS: N: 53°33'59.18", E: 20°59'22.15"
Zamek w Szczytnie
Zamek w Szczytnie - panorama

Szczytno to miasto w północnej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nad jeziorami Domowym Dużym i Domowym Małym. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane w północno-zachodniej części centrum miasta (przy ulicy Henryka Sienkiewicza) ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego. Warownia wzniesiona została pod koniec XIV wieku przez Krzyżaków, w miejscu starego, drewnianego grodu obronnego wybudowanego przez pruskie plemię Galindów. Twierdza powstała na przesmyku pomiędzy jeziorami, na niewielkim zapewne sztucznie usypanym wzniesieniu. Cztery skrzydła zamku o bokach o długości 38,50 i 38 metrów tworzyły wewnętrzny dziedziniec o wymiarach 17,7 na 15,7 metra, w środku którego znajdowała się, być może pochodząca jeszcze z czasów zamku drewnianego, studnia. Od strony południowo-wschodniej rozciągało się przedzamcze. Było ono wraz z zamkiem otoczone murami obronnymi i fosą. Nowy zamek zaadoptowany został na siedzibę komtura, pierwotnie elbląskiego, później ostródzkiego. W 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem Jagiełło podarował zamek księciu mazowieckiemu Ziemowitowi. Ten jednak prawdopodobnie nie zdołał go przejąć. W latach 1579-1581 zamek został przebudowany na okazałą reprezentacyjną rezydencję myśliwską. Inicjatorem tej przebudowy był książę Jerzy Fryderyk, który jako zapalony łowca bardzo często urządzał łowy w pobliskiej rozleglej puszczy. Warownia zamieszkiwana była do końca XVIII wieku, kiedy to po utraceniu strategicznego znaczenia została opuszczona i stopniowo zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Wtedy też rozebrano cześć murów obronnych wraz z basztami, a także zasypano południową fosę. W dwudziestoleciu międzywojennym zrekonstruowano część murów zamkowych, a na terenie przedzamcza wzniesiono, według projektu profesora Kurta Fricka z Królewca, monumentalny, nawiązujący do krzyżackiej warowni ratusz. Obecnie odrestaurowane i zabezpieczone ruiny zamku są udostępnione są dla zwiedzających. W budynku ratusza zaś, mieści się Muzeum Mazurskie w Szczytnie stanowiące oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W sezonie letnim na zamku bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne.

Ciekawostki

  • Według Henryka Sienkiewicza na zamku w Szczytnie więziony był słynny bohater "Krzyżaków" Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia;
  • Polska nazwa Szczytna pochodzi prawdopodobnie o znajdujących się tu jezior zwanych przez osadników polskich "Sciten", lub od słowa "Scithno", oznaczającego szczyt, na którym miało znajdować się grodzisko.

Godziny otwarcia
- codziennie w godz.: 7:30-22:00 (sala wystawiennicza w godz.: 10:00-18:00)
Zdjęcia [41]
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1696
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1497
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1453
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1482
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1525
Zamek w Szczytnie
Zamki i pałace carston· 1525
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nowy sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nową walutę. Zaczęto także zastanawiać się nad jej nazwą. Rozważano różne opcje takie jak m.in. lech czy pol. Ostatecznie zdecydowano się na złotego z uwagi na to, że waluta została oparta na parytecie złota. Wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama, czyli około 0,29 uncji czystego złota.
Polub nas