Jaskinia Wierzchowska Górna

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Wierzchowie
Strona Internetowa: www.jaskiniawierzchowska.pl
GPS: N: 50°10'29.00", E: 19°48'23.00"
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna - panorama

Jaskinia Wierzchowska Górna to największa udostępniona do zwiedzania jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Dolinie Kluczwody koło wsi Wierzchowie i jest wyposażona w oświetlenie elektryczne. Dla zwiedzających została udostępniona już w drugiej połowie XIX wieku. Niestety przez wiele lat pozostawała niezabezpieczona przez co częściowo zniszczona została bogata szata naciekowa. Dopiero w 1966 roku jaskinia została uznana jako pomnik przyrody i objęta została ścisłą ochroną. Zwiedzanie jaskini możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Wewnątrz jej podziemiach znajdują się liczne ekspozycje znalezisk archeologiczno-speleologicznych, a w niektórych komnatach ustawione są rzeźby-rekonstrukcje zwierząt kopalnych. Pod ziemią praktycznie przez cały panuje stała temperatura około 7 stopni C, dlatego też zalecane jest zabranie ze sobą ciepłej odzieży. Dla zwiedzających przygotowano do wybory dwa warianty tras: krótsza (około 370 metrów) oraz dłuższa (700 metrów). Całkowita długość rozmieszczonych na kilku poziomach wszystkich korytarzy jaskini wynosi około 970 metrów.

Jaskinia Wierzchowska Górna - Dojazd

Ceny biletów
- normalny: 20 PLN
- ulgowy: 16 PLN (przysługujący: dzieciom od 4 roku życia, młodzieży szkolnej, studentom do 26 lat, rencistom i emerytom)
- rodzinny (2+2): 65 PLN
Godziny otwarcia
jaskinia czynna jest codziennie
- od 10 kwietnia do 31 maja - godz. 10:00-16:00
- od 1 czerwca do 27 czerwca - godz. 10:00-15:00
- od 28 czerwca do 31 sierpnia - godz. 10:00-17:00
- od 1 września do 30 listopada - godz. 10:00-16:00
Zdjęcia [7]
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2414
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2196
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2298
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2175
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2522
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinie Jarek· 2307
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas