Pałac w Massandrze

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Obwód: Autonomiczna Republika Krymu
Miejscowość: Massandra
GPS: N: 44°31'0.00", E: 34°10'60.00"
Pałac w Massandrze
Pałac w Massandrze - panorama

Massandra niewielka miejscowość w południowej części Krymu, położona nad brzegiem Morza Czarnego. Główną atrakcja turystyczną jest tu usytuowany w sercu miasta malowniczy neobarokowy zespół pałacowo-parkowy. Początki rezydencji w Massandrze sięgają 1783 roku, kiedy to córka polskiego magnata i powieściopisarza Lwa Potockiego, na zakupionym przez siebie terenie zbudowała rezydencję wraz z otaczającym ją parkiem krajobrazowym. W XIX wieku pałac został przejęty przez rosyjskiego oficera Michaiła Siemionowicza Woroncowa (1782-1856). Wtedy to też rozpoczęła się trwająca przeszło 20 lat przebudowa pałacu, którą zakończył car Aleksander III Romanow. W latach 1929-1941 w pałacu mieściło się sanatorium. Po II wojnie światowej aż do 1992 roku pałac stanowił rezydencję wypoczynkową dla radzieckich dostojników komunistycznych. Obecnie w pełni odrestaurowany pałac udostępniony dla zwiedzających, a w jego wnętrzach znajduje się muzeum.

Wina

Massandra znana jest także jako miejsce produkcji wyśmienitych win. W XIX wieku powstały tu winnice, a także wybudowano liczne piwnice w których dojrzewają charakteryzujące się wyrafi­nowanym buki­etem z wyraźną nutą smakową wyśmienite wina. Wielokrotnie nagradzane różnymi nagrodami trunki z Massandry zdobyły sobie uznanie miłośników wina na całym świecie.

Zdjęcia [1]
Pałac w Massandrze
Zamki i pałace Krecik· 1364
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Kijowie na Ukrainie znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie. Jest nią usytuowana na głębokości 105 metrów oddana do użytku w 1960 roku i położona na pierwszej linii metra (Swjatoszynśko-Browarśka) stacja Arsenalna. Tak głębokie usytuowanie podyktowane zostało wysokim brzegiem rzeki Dniepr.
Polub nas