Świat Astrid Lindgren (Astrid Lindgrens Värld)

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Parki rozrywki
Region: Kalmar
Miejscowość: Vimmerby
Strona Internetowa: www.alv.se
GPS: N: 57°40'27.54", E: 15°50'37.87"
Świat Astrid Lindgren
Świat Astrid Lindgren - panorama

Vimmerby to miasto w południowo-wschodniej Szwecji, położone na północy Smalandii w regionie Kalmar. Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany na północno-zachodnim krańcu miasta przy Fabriksgatan park rozrywki Astrid Lindgrens Värld (Świat Astrid Lindgren). Placówka ta poświęcona jest znanej szwedzkiej pisarce literatury dziecięcej Astrid Lindgren, a w szczególności jej najbardziej znanej bohaterki Pippi Långstrump (Pippi Pończoszanka). Na terenie parku obejrzeć można liczne makiety domów bohaterów z książek szwedzkiej pisarki. Jest tu oczywiście Willa Śmiesznotka w której urzęduje Pippi ze swoimi przyjaciółmi, zacumowany żaglowiec "Podfruwajka", zamek Mattisa i Ronji czy Dolina Dzikich Róż. Z myślą o najmłodszych na terenie parku zawsze organizowane są różnego rodzaju zabawy i programy rozrywkowe.

Świat Astrid Lindgren - Plan

Astrid Lindgren

W 1907 roku w okolicach Vimmerby (wioska Sevedstorp) urodziła się słynna szwedzka autorka literatury dziecięcej Astrid Lindgren. Najbardziej znaną powieścią pisarki jest oczywiście Pippi Långstrump (znana w Polsce także jako Fizia Pończoszanka). Jest to książka o przygodach niezwykle sympatycznej dziewięcioletniej Pippi, która doskonale sobie radzi ze wszystkimi sprawami bez pomocy dorosłych. Powieść została zekranizowana i cieszyła się wielką popularnością w większości krajów świata. Książkę o przygodach sympatycznej Popii autorka napisała dla swojej chorej córeczki Karin. Inną znaną powieścią Astrid Lindgren jest opowiadanie zatytułowane "Dzieci z Bullerbyn". W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z osady (liczącej trzy zagrody). Pierwowzorem Bullerbyn stała się znajdująca nieopodal Vimmerby niewielka wioska zwana Sevedstorp (w której urodziła się pisarka). Astrid Lindgren napisała w sumie 100 powieści, które przetłumaczone zostały na ponad 90 języków i wydane w nakładzie prawie 100 milionów egzemplarzy. Na podstawie jej książek tworzono liczne sztuki teatralne oraz adaptacje filmowe.

Zdjęcia [6]
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 596
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 578
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 550
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 564
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 580
Świat Astrid Lindgren
Parki rozrywki Zorda· 556
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wikingów zawsze chowano wraz z przedmiotami, których ilość oraz wartość świadczyły o statusie społecznym zmarłego. Po dziś dzień archeolodzy w grobowcach odnajdują monety, paciorki, wyroby jedwabne czy biżuterię. Niektóre znaleziska dowodzą, że Wikingowie prowadzili wymianę handlową z krajami tak odległymi jak Chiny czy Bizancjum.
Polub nas