San Gimignano - panorama

San Gimignano to otoczone murami stare zabytkowe miasteczko we Włoszech (Toskania), położone na malowniczym wzgórzu (334 metrów n.p.m.) w dolinie rzeki Elsy. Jego początki sięgają III wieku p.n.e. kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad. Obecna nazwa miasta pochodzi od imienia biskupa Modeny - Gimignano - który to w VI wieku n.e. ocalił je przed najazdem hord Totilli. Swój największy rozkwit miasto przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to stanowiło ważny przystanek na szlaku handlowym (Via Francigena) łączącym Florencję ze Sieną. Na przestrzeni XII i XIV wieku w mieście wzniesiono wiele charakterystycznych wysokich wież. Budowle te spełniały głownie funkcje obronne, ale także podkreślały zamożność i wpływy swoich właścicieli. Kres świetności San Gimignano nastał w połowie XIV wieku, kiedy to liczne zarazy oraz nieustanne waśnie pomiędzy arystokratycznymi rodami w znacznym stopniu osłabiły status miasta. Wtedy też zmuszone zostało poddać się Florencji i rodzinie Medyceuszy. W 1437 roku w San Gimignano urodził się słynny włoski humanista, dyplomata, poeta oraz historyk Kallimach (Filippo Buonaccorsi). Wykładał on także na Akademii Krakowskiej, a także uczył synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Obecnie z uwagi na niezliczoną ilość bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych kamiennych wysokich wież (bardzo dobrze je widać gdy się wjeżdża do miasta) San Gimignano nazywane bywa często "Manhattanem średniowiecza". Niegdyś było ich 72, ale po zdobyciu miasta florenccy najeźdźcy rozkazali większość z nich rozebrać. San Gimignano to istny archetyp włoskiego miasteczka. Tu jak w soczewce skupiają się wszystkie smaczki Toskanii - smagające stare mury słońce, burzliwa historia, urokliwy klimat oraz wyborna kuchnia. Serce miasta stanowi trójkątny plac Piazza della Cisterna. W 1273 roku zbudowano tu studnię (cysternę), która w kolejnych wiekach zaopatrywała w wodę całe miasto. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest pochodząca z XII wieku romańska kolegiata Santa Maria Assunta (dawniej katedra). Wewnątrz świątyni obejrzeć można m in. cykl niezwykle cennych i interesujących średniowiecznych fresków przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Malowidła te wykonane zostały przez wybitnego toskańskiego artystę i członka słynnej szkoły sieneńskiej - Bartolo di Fredi (1330-1410). Pozostałe cenne budowle miasta to m in. wzniesiony w latach 1239-1337 Palazzo del Podestà (stary ratusz miejski szczycący się najwyższą wieżą - Torre Grossa - w San Gimignano), Muzeum miejskie (Museo Civico), XIII wieczny kościół św. Augustyna, bliźniacze wieże Torre dei Salvucci, szczycące się bogatką kolekcją sztuki sakralnej Museo d'Arte Sacra oraz pozostałości XIV wiecznego zamku obronnego La Rocca. W 1990 roku zabytkowe Stare Miasto w San Gimignano zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Najpiękniej panorama San Gimignano prezentuje się od strony północnej, z drogi z Certaldo - rodzinnego miasta i miejsca spoczynku Boccacia, autora Dekameronu;
  • Rekonstrukcję XV wiecznego miasta można także podziwiać w grze komputerowej Assassin's Creed II;
  • W okolicach miasta produkuje się także znakomite białe wytrawne wino o charakterystycznym orzechowym posmaku zwane Vernaccia.

mail

Multimedia