Zamek Crathes (Crathes Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Banchory
GPS: N: 57°3'41.24", W: 2°26'20.81"
Zamek Crathes
Zamek Crathes - panorama

Banchory to niewielka miejscowość w zachodniej Szkocji, położona na północnym brzegu rzeki Dee, około 25 km w kierunku południowo-zachodnim od Aberdeen. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na wschodnich rubieżach miasta średniowieczny zamek Crathes. Warownia ta wzniesiona została w XVI wieku z inicjatywy Aleksandra Burnetta (członka szlacheckiej rodziny Burnettów mającej swoją główną siedzibę na wyspie Loch of Leys). Niespełna wiek później na polecenie Sir Burnetta Thomasa wschodnia część zamku została rozbudowana o nowe skrzydło. Poza tą przebudową budowla zachowała do czasów obecnych praktycznie swój pierwotny kształt i stanowi dziś prawdziwą perłę szkockiej architektury. W rekach rodziny Burnettów posiadłość pozostawała przez blisko cztery kolejne stulecia. Obecnie zamek stanowi własność National Trust for Scotland (organizacja która ochrania i promuje przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo Szkocji) i udostępniony jest dla odwiedzających. Jako jeden z nielicznych tego typu obiektów otwarty jest dla gości przez cały rok. W jego wnętrzach obejrzeć możemy m.in. dawne meble, bogato zdobione renesansowe sufity, oraz imponującą kolekcję portretów. Posiadłość otoczona jest malowniczymi lasami z licznymi strumykami oraz pięknymi rozległymi ogrodami podzielonymi na osiem tematycznych części.

Legenda

Z zamkiem związana jest także legenda o pewnej tajemniczej Zielonej Damie. Rzekomo błąka się ona nocą po komnatach i ubrana zawsze jest w zieloną suknię, a na rękach nosi małe dziecko.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Polub nas