Zamek Crathes (Crathes Castle)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Część: Szkocja
Miejscowość: Banchory
GPS: N: 57°3'41.24", W: 2°26'20.81"
Zamek Crathes
Zamek Crathes - panorama
Banchory to niewielka miejscowość w zachodniej Szkocji, położona na północnym brzegu rzeki Dee, około 25 km w kierunku południowo-zachodnim od Aberdeen. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na wschodnich rubieżach miasta średniowieczny zamek Crathes. Warownia ta wzniesiona została w XVI wieku z inicjatywy Aleksandra Burnetta (członka szlacheckiej rodziny Burnettów mającej swoją główną siedzibę na wyspie Loch of Leys). Niespełna wiek później na polecenie Sir Burnetta Thomasa wschodnia część zamku została rozbudowana o nowe skrzydło. Poza tą przebudową budowla zachowała do czasów obecnych praktycznie swój pierwotny kształt i stanowi dziś prawdziwą perłę szkockiej architektury. W rekach rodziny Burnettów posiadłość pozostawała przez blisko cztery kolejne stulecia. Obecnie zamek stanowi własność National Trust for Scotland (organizacja która ochrania i promuje przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo Szkocji) i udostępniony jest dla odwiedzających. Jako jeden z nielicznych tego typu obiektów otwarty jest dla gości przez cały rok. W jego wnętrzach obejrzeć możemy m.in. dawne meble, bogato zdobione renesansowe sufity, oraz imponującą kolekcję portretów. Posiadłość otoczona jest malowniczymi lasami z licznymi strumykami oraz pięknymi rozległymi ogrodami podzielonymi na osiem tematycznych części.

Legenda
Z zamkiem związana jest także legenda o pewnej tajemniczej Zielonej Damie. Rzekomo błąka się ona nocą po komnatach i ubrana zawsze jest w zieloną suknię, a na rękach nosi małe dziecko.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwa kraju England, pochodzi od Anglów, jednego z ludów germańskich, które przybyły na wyspy brytyjskie w V wieku. Staroangielskie słowo engla oznacza dosłownie "stąd", czyli Enga-land "tutejszy kraj". Pierwotnie nazwa ta nie odnosiła się do żadnego państwa, a była jedynie pojęciem geograficznym.
Reklama
Polub nas