Leros

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Wyspy Egejskie Południowe
Strona Internetowa: www.leros.org
GPS: N: 37°9'22.31", E: 26°51'32.94"
Leros - panorama

Leros to grecka wyspa, położona we wschodniej części Morza Egejskiego. W jej skład jednostki administracyjnej wchodzą także zamieszkane wysepki Farmakonisi (74 mieszkańców), Lewita (8 mieszkańców) i Kinaros (2 mieszkańców), jak również kilka niezamieszkanych wysepek. Leros stanowi część większego archipelagu Dodekanezu i jest stosunkowo niewielka, ale bardzo fantazyjnie ukształtowana. Ze wszystkich stron wcinają się w wyspę głębokie zatoki, niektóre zamknięte przypominające jeziora. To właśnie one sprawiły, że w czasie II wojny światowej Leros stała się bazą marynarki wojennej, najpierw włoskiej, później brytyjsko-greckiej, a na koniec niemieckiej. Między 26 a 29 września odbywają się tu uroczystości upamiętniające zatopienie przez Niemców w 1943 r. greckiego okrętu wojennego "Królowa Olga" z 71-osobową załogą. Powierzchnia Leros jest lekko pagórkowata, z najwyższymi wzniesieniami nie przekraczającymi 300 metrów n.p.m. W starożytności wyspa poświęcona była bezlitosnej bogini Artemidzie. Według mitologii zamieniła ona w krzyczące perliczki siostry Meleagra rozpaczające po śmierci brata. Wyspa została zasiedlona przez kolonistów z Miletu. Główna osada starożytnego Leros leżała po wschodniej stronie wyspy, nad zatoką o dzisiejszej nazwie Alinda. W 1306 roku Leros została zdobyta i zajęta przez joannitów, z czym mieszkańcy nie mogli się pogodzić i kilkanaście lat później wymordowali cały garnizon szpitalników. Rycerze nie dali za wygraną i zdobyli wyspę powtórnie. W okresie okupacji tureckiej, w połowie XVII wieku, na krótko dla chrześcijaństwa odzyskał ją wenecki admirał Lionardo Foscolo. W 1912 roku, w czasie wojny z Turcją, siły włoskie zajęły wszystkie wyspy Dodekanezu z wyjątkiem Kastelorizo. Wkrótce potem urządzili oni na Leros bazę marynarki wojennej (Zatoka Lakki stanowi największy naturalny głębokowodny port Morza Śródziemnego). W czasie II wojny światowej port Lakki został całkowicie zbombardowany. Po wojnie wyspa została przyłączona do Grecji.

Zwiedzanie

Stolicą i jednym z największych miast wyspy jest położone na wschodnim wybrzeżu miasteczko Platanos, które zrosło się obecnie z portem Agia Marina. Nad jego zabudową dominuje usytuowana na malowniczym wzgórzu zrujnowana twierdza bizantyjska rozbudowana i umocniona w XIV stuleciu przez joannitów. W obrębie ruin zachował się także niewielki kościółek Panagia tou Kastrou z ikoną Matki Boskiej, która miała przypłynąć tu z Konstantynopola na statku bez załogi. W Platanos można zobaczyć także wiele rezydencji bogatych kupców i armatorów (tzw. archondika), cieszących wzrok swą architekturą i barwami. W drodze do portu Agia Marina natrafić można na niewielkie aczkolwiek interesujące Muzeum Archeologiczne. Kolejnym ciekawym miejscem Leros jest malownicze miasteczko Lakki, które w 1934 roku nad zatoką o tej samej nazwie zbudowali Włosi. Nazwali je wówczas Porto Lago. Lakki słynie głównie z charakterystycznej faszystowskiej zabudowy (Art Déco Mussoliniego), projektu Rodolfo Petracco, Armando Bernabiti i Cesare Luisa. Architekci zaplanowali wszystko od podstaw: domy mieszkalne, urzędy, teatr, hotele, a nawet kościół. Nad zatoką Ksirókambos, około 5 km na południe od Lakki, położona jest wioska rybacka Ksirókambos, która ostatnimi czasy rozwinęła się w popularny ośrodek turystyczny z licznymi pensjonatami, tawernami i kempingiem.

Leros - Plan

Ciekawostki

  • Leros w języku greckim oznacza ubrudzony lub powalany.<

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Grecja to kraj morski, którego wody terytorialne zajmują około 400 tysięcy km2. Linia brzegowa kraju jest przeszło pięćdziesięciokrotnie dłuższa niż granice lądowe,
Polub nas