Klasztor Dafni (Δάφνι)

Grecja     UNESCO
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Attyka
Miejscowość: Chaidari
GPS: N: 38°0'47.00", E: 23°38'9.00"
Klasztor Dafni
Klasztor Dafni - panorama

Chaidari to niewielkie miasto w Grecji, położona w granicach tzw. Wielkich Aten, około 10 km w kierunku północno-zachodnim od centrum Aten. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miejscowości bizantyjski klasztor Dafni. Budowla ta wzniesiona została w XI wieku w miejscu starożytnej świątyni Apollina zburzonej w 395 roku przez rzymskiego cesarza Teodozjusza I, który wprowadził chrześcijaństwo jako powszechnie obowiązującą religię. Nowy klasztor zaprojektowany został przez sprowadzonych z Konstantynopola wybitnych architektów. Powstała wówczas jedna z najpiękniejszych bizantyjskich świątyń w tamtych czasach. Budowla wzniesiona została na oktagonalnym planie greckiego krzyża z kopułą, a jej wnętrza ozdobione zostały przepięknymi mozaikami i malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia Jezusa, Matki Boskiej oraz świętych. Najcenniejsza z nich przedstawia znajduje się w kopule kościoła (o średnicy 8 metrów) i przedstawia Chrystusa Pantokratora na złotym tle. Postać otoczona jest wizerunkami 16 proroków i oświetla ją 16 okien w tamburze. Lewa dłoń Zbawiciela spoczywa na apokaliptycznej Księdze Życia. Na początku XIII wieku po zdobyciu Aten przez Franków, klasztor został złupiony i zniszczony przez krzyżowców. Jeszcze w tym samym wieku świątynia została przejęta i rozbudowana przez cystersów z Bellevaux, a dwa stulecia później zajęli ją prawosławni mnisi. W 1999 roku w wyniku trzęsienia ziemi jakie nawiedziło okoliczne tereny budowla została dotkliwie zniszczona (wraz z ozdabiającymi ją mozaikami). Wkrótce potem przystąpiono do jej odbudowy. W 1990 roku klasztor Dafni został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Nazwa klasztoru pochodzi z czasów starożytnych i związana jest z jedną z greckich nimf i córką Penejosa zwaną Dafne. Jak podaje mit wyprosiła u ojca, aby zmienił ją w drzewo wawrzynu, symbol miłości niedostępnej i dziewictwa. Była ona ulubienicą Artemidy oraz ukochaną Apollina. W gaju zwanym dafnejon, przy świętej drodze z Aten do Eleusis w V wieku p.n.e. wzniesiona została świątynia na gruzach której powstał później obecnych klasztor. Do czasów obecnych ze starej budowli zachowała się jedynie antyczna kolumna.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Według liturgicznego kalendarza greckiego każdy kolejny dzień roku przynależy innemu świętemu, ku czci którego (przy kościele, któremu patronuje) odbywają się tradycyjne uroczystości zwane panigiri.
Reklama
Polub nas