Lamego - panorama

Lamego to niewielkie miasto w północnej Portugalii, położone w pobliżu południowego brzegu rzeki Douro. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu luzytańska osada. Jakiś czas później została ona zdobyta i zniszczona przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa Lamego dostało się pod panowanie Wizygotów, a potem przez kilka wieków pozostawało pod panowaniem Maurów. Spod okupacji arabskiej miasto zostało wyzwolone w pierwszej połowie XI wieku przez ówczesnego króla Kastylii i Leónu - Ferdynanda I Wielkiego (1016-1065). Niespełna sto lat później, w 1143 roku w Lamego zebrał się pierwszy parlament (cortes) w kraju, na którym oficjalnie uznano Alfonsa I Zdobywcę (1109-1185) za króla Portugalii. Na cześć tego wydarzenia wkrótce potem nowy władca polecił rozpoczęcie budowy nowej katedry. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego do Porto miasto sukcesywnie się bogaciło oraz rozrastało. Szczyt prosperity nastąpił w XVI wieku, kiedy to w Lamego rozpoczęto produkcję wina. W tym czasie w powstało tu także wile nowych okazałych budowli oraz pałaców z których większość przetrwała do czasów obecnych.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zbytków Lamego jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna katedra Sé (Igreja de Nossa Senhora da Assunção). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny renesansowy kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI stuleciu. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się okazały pałac biskupi w którym obecnie ma siedzibę Muzeum Miasta Lamego (Museo Lamego). Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. XII wieczny kościół Igreja de Almacave (najstarszy budowla Lamego), XIII wieczna cysterna o romańskim wnętrzu, kaplica Matki Boskiej Pomocnej (Capela da Nossa Senhora do Socorro) oraz stanowiąca pozostałość po dawnym zamku XIII wieczna wieża Torre de Menagem.

Sanktuarium

Odwiedzając Lamego warto także wybrać się do znajdującego się na południowo-zachodnich obrzeżach miasta, usytuowanego na malowniczym wzgórzu sanktuarium maryjnego zwanego Santuário de Nossa Senhora dos Remédios. Świątynia ta wzniesiona została w połowie XVIII wieku w miejscu starej kaplicy św. Stefana. Do kościoła prowadzą mające 686 schodów majestatyczne barokowe schody, przypominające swoim wyglądem znany kompleks sakralny Bom Jesús do Monte koło Bragi.

mail

Multimedia