Zamek Fontainebleau (Château de Fontainebleau)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Île-de-France
Miejscowość: Fontainebleau
Strona Internetowa: www.chateaudefontainebleau.fr
GPS: N: 48°24'4.63", E: 2°42'11.04"
Zamek Fontainebleau - panorama

Fontainebleau to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona na lewym brzegu rzeki Sekwany, około 60 km w kierunku południowo-wschodnim od Paryża. Tym co przyciąga tu każdego roku miliony turystów jest usytuowany w samym sercu miasteczka monumentalny pałac królewski. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu wieża obronna wraz z kaplicą Najświętszej Marii Panny i św. Saturnina. W 1169 roku świątynia została poświęcona przez wygnanego z Anglii arcybiskupa Canterbury - Tomasza Becketa (1118-1170). Wkrótce potem przystąpiono też do rozbudowy zamku, który przekształcony został w okazałą twierdzę. W połowie XIII wieku ówczesny król Francji - Ludwik IX zwany Świętym (1214-1270) rozkazał zbudować na terenie zamku szpital oraz klasztor z kaplicą. Ich fundamenty przetrwały do czasów obecnych i oglądać je można w pobliżu obecnej kaplicy Trójcy Świętej. W 1332 roku w na zamku w Fontainebleau miał miejsce ślub Jana II i Bonny Czeskiej. W XVI wieku na polecenie ówczesnego króla Francji - Franciszka I Walezjusza (1494-1547 ) rozebrano stary zamek, a w jego miejscu rozpoczęto budowę okazałego renesansowego pałacu według wzorów rzymskich i florenckich. Prace przy budowie nowej rezydencji trwały do końca XVI wieku (budowę dokończył syn Franciszka - Henryk II). Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. W kolejnych stuleciach kolejni władcy sukcesywnie powiększali i upiększali pałac, rozbudowując również samo miasto. W Fontainebleau urodziło się czterech królów Francji: Filip IV Piękny (1268-1314), Franciszek II Walezjusz (1544-1560), Henryk III Walezy (1551-1589) i Ludwik XIII (1601-1643). Ciężki okres w dziejach Fontainebleau miał miejsce w czasie rewolucji francuskiej (1789-1799), kiedy to zamek został prawie w całości pozbawiony wyposażenia wnętrz. Dopiero Napoleon Bonaparte, który wybrał pałac na swoja główną cesarką rezydencje, zlecił ponownie go umeblować. Obecnie zamek w Fontainebleau stanowi jeden z największych zespołów pałacowo-parkowych we Francji. Na przestrzeni siedmiu stuleci rezydowało tu 34 władców kraju. Trasa zwiedzana prowadzi przez bogato udekorowane renesansowe sale dworskie, wielkie apartamenty królewskie, komnaty Napoleona, "muzeum chińskie" cesarzowej Eugenii, oraz muzeum poświęcone Napoleonowi Bonaparte i jego rodzinie. Dla gości udostępnione są także założone w XVI wieku przez Franciszka I pałacowe ogrody. W 1981 roku pałac w Fontainebleau wraz z otaczającym go parkiem oraz XIX wiecznym ogrodem angielskim zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Fontainebleau zostawiło swój ślad również w dziejach europejskiego malarstwa. Sprowadzeni tu w XVI wieku malarze włoscy i niderlandzcy stworzyli tu tzw. szkołę Fontainebleau;
  • W latach 1809-1814 w murach zamku Napoleon przez blisko trzy lata więził papieża Piusa VII.

Zdjęcia [9]
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 961
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 906
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 870
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 892
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 875
Zamek Fontainebleau
Zamki i pałace Dude· 1217
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Paryżu po zakończeniu I wojny światowej powstał Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza. Inicjatorem był Francuz - Fryderyk Simon, który podczas wojny stracił trzech synów. W 1921 roku pierwszego bezimiennego żołnierza pochowano pod Łukiem Triumfalnym. Dziś Groby Nieznanych Żołnierzy spotkać można praktycznie na całym świecie.
Polub nas