Wyborg (Выборг)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód leningradzki
Populacja: 78 800
GPS: N: 60°42'49.88", E: 28°43'50.13"
Wyborg
Wyborg - panorama

Wyborg to miasto w zachodniej Rosji, położone nad Zatoką Fińską (Morze Bałtyckie) przy wejściu do Kanału Saimiańskiego, w pobliżu fińskiej granicy. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to Karelowie (lud ugrofiński zamieszkujący pogranicze Finlandii i Rosji) założyli tu osadę rybacką. Bardzo szybko niewielka wioska rozrosła się w ważny ośrodek handlowy i kulturalny regionu. W 1293 roku Wyborg przyłączony został do Szwecji. Wtedy też rozpoczęta została budowa zamku, którego zadaniem miała być ochrona wschodniej granicy królestwa. Prawa miejskie Wyborg uzyskał w 1403 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Wkrótce potem miasto stało się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Usytuowanie Wyborga na terenach spornych pomiędzy Szwecją, a Rosją powodowało, że bardzo często toczone były o niego walki.
W 1721 roku w wyniku szwedzko-rosyjskiego pokoju w Nystad miasto przyłączone zostało do Rosji, a na początku XIX wieku stało się częścią Wielkiego Księstwa Finlandii, a później niepodległej Finlandii. Wtedy też nosiło fińską nazwę Viipuri i było drugim co do wielkości miastem Finlandii oraz ważnym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i kulturalnym kraju. Niestety w wyniku przegranej przez Finów wojny zimowej w 1940 roku utracili oni miasto wraz z Przesmykiem Karelskim na rzecz Rosji, a jego mieszkańcy zostali ewakuowani na inne obszary Finlandii. Co prawda odzyskali je po niemieckim ataku na ZSRR w 1941 roku, ale ostatecznie po wojnie Wyborg ponownie stał się częścią Związku Radzieckiego.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Wyborga jest usytuowany na niewielkiej wyspie średniowieczny zamek. Warownia ta wzniesiona została pod koniec XIII wieku na polecenie szwedzkiego marszałka Tyrgilsa Knutssona, a jej głównym zadaniem miała być ochrona ważnego punktu handlowego, przed potencjalnymi atakami za wschodu. Zamek powstał miejscu starej, zniszczonej fortecy karelskiej. Obecnie w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Wyborga to m.in. kościół św. Jacka, Muzeum Regionalne, XVI wieczna wieża obronna, wybudowany na przełomie XV-XVI budynek ratusza miejskiego oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W Wyborgu urodził się prezydent Finlandii i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Martti Ahtisaari.

Zdjęcia [7]
Wyborg
Miasta matrioszka· 274
Wyborg
Miasta matrioszka· 305
Wyborg
Miasta matrioszka· 277
Wyborg
Miasta matrioszka· 281
Wyborg
Miasta matrioszka· 276
Wyborg
Miasta matrioszka· 281
Czy wiesz że?
Nazwa Rosja do użytku weszła na początku XVII wieku razem z pojawieniem się imperium Rosyjskiego stworzonego przez Piotra I. W średniowieczu był termin Ruś, a w XV i XVI wieku używano określenia państwo ruskie.
Reklama
Polub nas