Wyborg (Выборг)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód leningradzki
Populacja: 78 800
GPS: N: 60°42'49.88", E: 28°43'50.13"
Wyborg
Wyborg - panorama

Wyborg to miasto w zachodniej Rosji, położone nad Zatoką Fińską (Morze Bałtyckie) przy wejściu do Kanału Saimiańskiego, w pobliżu fińskiej granicy. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to Karelowie (lud ugrofiński zamieszkujący pogranicze Finlandii i Rosji) założyli tu osadę rybacką. Bardzo szybko niewielka wioska rozrosła się w ważny ośrodek handlowy i kulturalny regionu. W 1293 roku Wyborg przyłączony został do Szwecji. Wtedy też rozpoczęta została budowa zamku, którego zadaniem miała być ochrona wschodniej granicy królestwa. Prawa miejskie Wyborg uzyskał w 1403 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Wkrótce potem miasto stało się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Usytuowanie Wyborga na terenach spornych pomiędzy Szwecją, a Rosją powodowało, że bardzo często toczone były o niego walki.
W 1721 roku w wyniku szwedzko-rosyjskiego pokoju w Nystad miasto przyłączone zostało do Rosji, a na początku XIX wieku stało się częścią Wielkiego Księstwa Finlandii, a później niepodległej Finlandii. Wtedy też nosiło fińską nazwę Viipuri i było drugim co do wielkości miastem Finlandii oraz ważnym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i kulturalnym kraju. Niestety w wyniku przegranej przez Finów wojny zimowej w 1940 roku utracili oni miasto wraz z Przesmykiem Karelskim na rzecz Rosji, a jego mieszkańcy zostali ewakuowani na inne obszary Finlandii. Co prawda odzyskali je po niemieckim ataku na ZSRR w 1941 roku, ale ostatecznie po wojnie Wyborg ponownie stał się częścią Związku Radzieckiego.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Wyborga jest usytuowany na niewielkiej wyspie średniowieczny zamek. Warownia ta wzniesiona została pod koniec XIII wieku na polecenie szwedzkiego marszałka Tyrgilsa Knutssona, a jej głównym zadaniem miała być ochrona ważnego punktu handlowego, przed potencjalnymi atakami za wschodu. Zamek powstał miejscu starej, zniszczonej fortecy karelskiej. Obecnie w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Wyborga to m.in. kościół św. Jacka, Muzeum Regionalne, XVI wieczna wieża obronna, wybudowany na przełomie XV-XVI budynek ratusza miejskiego oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W Wyborgu urodził się prezydent Finlandii i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Martti Ahtisaari.

Zdjęcia [7]
Wyborg
Miasta matrioszka· 156
Wyborg
Miasta matrioszka· 181
Wyborg
Miasta matrioszka· 157
Wyborg
Miasta matrioszka· 157
Wyborg
Miasta matrioszka· 154
Wyborg
Miasta matrioszka· 162
Czy wiesz że?
W okresie zimowym na Syberii temperatura spada często nawet do -70°C.
Reklama
Polub nas