Porvoo

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Uusimaa Wschodnia
GPS: N: 60°23'33.26", E: 25°39'50.63"
Porvoo
Porvoo - panorama
Porvoo (szw. Borgå) to miasto w południowej Finlandii, położone w delcie rzeki Porvoonjoki, około 50 km w kierunku zachodnim od Helsinek. Jest to jedno z najstarszych i zarazem najładniejszych miast w Finlandii. Założone zostało w połowie XIV wieku jako niewielka osada rybacka. Szybki rozwój oraz wzrost znaczenia spowodowało, że jeszcze w tym samym stuleciu Porvoo otrzymało prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi.
Porvoo znane jest głównie z zabytkowego starego miasta (Gamla Stan) z idealnie zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz charakterystyczną osiemnastowieczną drewnianą architekturą. Drewniana zabudowa uchodzi za prawdziwy skarb fińskiej architektury. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest XV wieczna katedra (Porvoon tuomiokirkko), w której car Aleksander I (1777-1825) proklamował utworzenie autonomicznego księstwa fińskiego. Na mocy postanowień parlamentu w Porvoo utworzono unię personalną z Imperium Rosyjskim i zagwarantowano Finom szeroką autonomię. Finlandia posiadała własny parlament, rząd, sądownictwo, administrację, wojsko i granicę celną z Rosją. W 2006 roku katedra została strawiona przez pożar, który zaprószony został przez pijanego młodego mężczyznę. Wkrótce potem przystąpiono do jej odbudowy. Innym ważnym zabytkiem Porvoo są słynne drewniane magazyny portowe. Pod koniec XVIII wieku zostały pomalowane charakterystyczną czerwoną farbą na cześć przybyłego do Porvoo króla Szwecji - Gustawa III. Obecnie pełnią one funkcje budynków mieszkalnych.

Ciekawostki
- Blisko jedna trzecia mieszkańców Porvoo jest szwedzkojęzyczna.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów fińskiej kultury, który swoimi tradycjami sięga 2 tysiące lat wstecz. Wizytę w saunie mieszkańcy Finlandii traktują jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Obecnie w Finlandii jest przeszło 1,5 mln saun, z czego większość znajduje się w prywatnych domach. Zaproszenie do kąpieli w rodzinnej saunie stanowi wielki zaszczyt, którzy przyrównać można do zaproszenia na domowy obiad.
Reklama
Polub nas