Odense

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Dania Południowa
Populacja: 166 305
Powierzchnia: 15 km²
GPS: N: 55°23'45.48", E: 10°23'18.73"
Odense
Odense - panorama
Odense to miasto portowe w Dani, położone w północnej części Fionii u ujścia rzeki Odense Å do Odense Fjord. Jest to trzecie co do wielkości miasto kraju, które zamieszkuje przeszło 165 tysięcy ludzi. Odense jest jednym z najstarszych duńskich miast, którego udokumentowane początki sięgają ostatniej dekady X wieku. Wtedy to znajdowała się tu już znacząca osada portowa oraz siedziba biskupa. Znacznie miasta wzrosło gdy w 1101 roku papież ogłosił świętym i patronem Danii króla Kanuta II. Wcześniej został on zabity wraz ze swoim bratem Benedyktem i towarzyszącymi mu osobami przed ołtarzem ówczesnego kościoła św. Albana. Jego szczątki spoczywające w miejscowym kościele zaczęły do miasta przyciągać coraz więcej pielgrzymów i wiernych z całego kraju. Regres nastąpił w XVI wieku gdy na fali reformacji tego typu praktyki zostały surowo wzbronione. Mimo to Odense przez kilka kolejnych stuleci pozostawało drugim (po Kopenhadze) najludniejszym miastem Danii, które prężnie się rozwijało dzięki korzystnym kontraktom handlowych zawartych z Lubeką i Norwegią. Kres świetności miasta nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to dramatycznie zmniejszyła się liczba mieszkańców, a miejscowy port nie był w stanie przyjmować i obsługiwać większych jednostek. Sytuacja Odense znacznie się poprawiła dopiero po wybudowaniu kanału łączącego port z Fiordem Kerteminde. Obecnie Odesne to prężnie rozwijające się miasto przemysłowe, w którym zachowało się niezwykle ciekawe zabytkowe centrum. Do najważniejszych budowli miasta zaliczyć możemy m in. XIII wieczną trójnawową gotycką katedrę św. Kanuta, XIX wieczny kościół Joannitów, dom rodzinny słynnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, wzniesiony w XVIII wieku przez króla Fryderyka IV pałac (Odense Slott) oraz skansen ilustrujący historię budownictwa wiejskiego na Fionii (Den Fynske Landsby).

Nazwa miasta
Dawna nazwa Odense to Othense. Zwrot ten oznaczał święte miejsce czczonego przez Wikingów nordyckiego boga Odyna. To właśnie tutaj przed wiekami znajdował się ośrodek tego niezwykle zdumiewającego bóstwa. Odyn, zwany także Wodanem w skandynawskiej (jak i germańskiej) mitologii był śmiałkiem, który odznaczał się niespotykaną wręcz odwagą i mądrością (by ją posiąść, poświęcił jedno oko, dając je Mimirowi w zamian za napicie się z jego studni wiedzy). Swój dar wykorzystywał często przy czynieniu czarów, rozwiązywaniu zagadek (posiadał także moc poznawania ludzkich myśli). Okrył on także m in. magiczną moc pisma runicznego i sztukę przepowiadania.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwa kraju - Dania (Danmark) - wywodzi się z czasów gdy tereny zamieszkiwane były przez germańskie plemię Danów i oznacza "pole lub puszcza Danów". Wówczas to Półwysep Jutlandzki, Fionia oraz Zelandia porośnięte były gęstym lasem, który praktycznie w całości został wycięty na przełomie XVIII i XIX wieku.
Reklama
Polub nas