Odense - panorama

Odense to miasto portowe w Dani, położone w północnej części Fionii u ujścia rzeki Odense Å do Odense Fjord. Jest to trzecie co do wielkości miasto kraju, które zamieszkuje przeszło 165 tysięcy ludzi. Odense jest jednym z najstarszych duńskich miast, którego udokumentowane początki sięgają ostatniej dekady X wieku. Wtedy to znajdowała się tu już znacząca osada portowa oraz siedziba biskupa. Znacznie miasta wzrosło gdy w 1101 roku papież ogłosił świętym i patronem Danii króla Kanuta II. Wcześniej został on zabity wraz ze swoim bratem Benedyktem i towarzyszącymi mu osobami przed ołtarzem ówczesnego kościoła św. Albana. Jego szczątki spoczywające w miejscowym kościele zaczęły do miasta przyciągać coraz więcej pielgrzymów i wiernych z całego kraju. Regres nastąpił w XVI wieku gdy na fali reformacji tego typu praktyki zostały surowo wzbronione. Mimo to Odense przez kilka kolejnych stuleci pozostawało drugim (po Kopenhadze) najludniejszym miastem Danii, które prężnie się rozwijało dzięki korzystnym kontraktom handlowych zawartych z Lubeką i Norwegią. Kres świetności miasta nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to dramatycznie zmniejszyła się liczba mieszkańców, a miejscowy port nie był w stanie przyjmować i obsługiwać większych jednostek. Sytuacja Odense znacznie się poprawiła dopiero po wybudowaniu kanału łączącego port z Fiordem Kerteminde. Obecnie Odesne to prężnie rozwijające się miasto przemysłowe, w którym zachowało się niezwykle ciekawe zabytkowe centrum. Do najważniejszych budowli miasta zaliczyć możemy m in. XIII wieczną trójnawową gotycką katedrę św. Kanuta, XIX wieczny kościół Joannitów, dom rodzinny słynnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, wzniesiony w XVIII wieku przez króla Fryderyka IV pałac (Odense Slott) oraz skansen ilustrujący historię budownictwa wiejskiego na Fionii (Den Fynske Landsby).

Nazwa miasta

Dawna nazwa Odense to Othense. Zwrot ten oznaczał święte miejsce czczonego przez Wikingów nordyckiego boga Odyna. To właśnie tutaj przed wiekami znajdował się ośrodek tego niezwykle zdumiewającego bóstwa. Odyn, zwany także Wodanem w skandynawskiej (jak i germańskiej) mitologii był śmiałkiem, który odznaczał się niespotykaną wręcz odwagą i mądrością (by ją posiąść, poświęcił jedno oko, dając je Mimirowi w zamian za napicie się z jego studni wiedzy). Swój dar wykorzystywał często przy czynieniu czarów, rozwiązywaniu zagadek (posiadał także moc poznawania ludzkich myśli). Okrył on także m in. magiczną moc pisma runicznego i sztukę przepowiadania.

Muzea w Odense

  • Dom H.Ch. Andersena (H. C. Andersens Hus) - jest to dom w którym urdoził się i żył ten sławny duński pisarz. Obecnie mieści się tutaj muzeum biograficzne pisarza, biblioteka oraz archiwum. Główna ekspozycja dotyczy życia i twórczości pisarza.
  • Muzeum Carla Nielsena (Carl Nielsens Museum) - placówka zajmuje się gromadzeniem eksponatów dotyczących życia i twórczości tego duńskiego kompozytora.
  • Muzeum Kolei Duńskich (DSBs Jernbanemuseum) - prezentuje historię kolei w Danii, począwszy od ich powstania w 1847 roku aż po czasy obecne.
  • Muzeum Sztuki Fionii (Fyns Kunstmuseum) - prezentuje zbiory sztuki duńskiej głównie z XVIII i XIX wieku. Obejrzeć można tu m.in. malarstwo, grafikę oraz rzeźbę.
  • Wieś z Fionii (Den Fynske Landsby) - jest to skansen ilustrujący historię budownictwa wiejskiego na Fionii. Na terenie placówki znajduje się 20 obiektów.

Ciekawostki

  • W Odense urodził się znany duński pisarz i poeta (najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej) Hans Christian Andersen (1805-1875);
  • Z Odense pochodzą dwaj aktorzy kultowego filmu pod tytułem Gang Olsena - Ove Sprogøe (Egon Olsen) i Morten Grunwald (Benny Frandsen).

mail

Multimedia