Zamek w Toszku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Toszek
Strona Internetowa: www.zamektoszek.pl
GPS: N: 50°27'19.93", E: 18°30'57.78"
Zamek w Toszku
Zamek w Toszku - panorama

Toszek to niewielka miejscowość w województwie śląskim, położona nad rzeką Potok Toszecki na obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu rynku ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Historia zamku w Toszku sięga przełomu X i XI wieku, kiedy to prawdopodobnie znajdował się tu drewniany gród warowny. W czasie rozbicia dzielnicowego Polski (za panowania Bolesława Krzywoustego) twierdza podniesiona została do rangi kasztelani (głównej siedziby administracyjnej w okresie podziału terytorialnego). Na początku XV wieku drewniana warownia została zastąpiona murowanym zamkiem. Jednak już w 1429 roku w czasie wojen religijnych twierdza została zdobyta i zniszczona przez husytów. Zamek odbudował i uczynił z niego swoją główną siedzibę Przemysław Toszecki. Powstały wtedy m in. nowe budynki mieszkalne. Po jego śmierci twierdza przeszła w ręce książąt opolskich, a później w ramach lenna królów czeskich zarządzali nią Habsburgowie. Pod koniec XVI wieku zamek został kupiony przez rodzinę Redernów, którzy przebudowali go w stylu renesansowym. W kolejnych wiekach twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Jednym z nich była można rodzina Colonnów, która to w latach 1650-1666 przeprowadziła ostatnią większą przebudowę warowni. Kres świetności zamku przypadł na początek XIX wieku kiedy to warownia została strawiona przez pożar. Po tym wydarzeniu opuszczona, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Większe prace konserwatorskie przeprowadzone na zamku zostały dopiero po II wojnie światowej. Obecnie warownia stanowi siedzibę miejscowego Centrum Kultury i udostępniona jest dla zwiedzających. W sezonie letnim bardzo często organizowane są tu różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia kulturalne.

Ceny biletów
4 PLN
Godziny otwarcia
- zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest od połowy kwietnia do połowy października w soboty, niedziele i święta w godz.: 11:00-18.00
- dziedziniec zamkowy jest dostępny przez cały rok w godz. 8:00-22:00 (wstęp bezpłatny)
Zdjęcia [14]
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1444
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1524
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1491
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1467
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1434
Zamek w Toszku
Zamki i pałace Jarko· 1457
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas