Bergen

Norwegia     UNESCO
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Hordaland
Populacja: 250 000
GPS: N: 60°23'12.50", E: 5°19'43.36"
Bergen
Bergen - panorama

Bergen to otoczone malowniczymi górami miasto portowe w zachodniej Norwegii, położone na granicy Morza Północnego i Norweskiego. Jest to drugie (po Oslo) co do wielkości miasto kraju. Założone zostało jako osada rybacko-kupiecka w 1070 roku, przez ówczesnego króla Norwegii - Olafa III Spokojnego (1050-1093) i nosiło wówczas nazwę Bjorgvin. Na przełomie XII-XIII wieku Bergen stanowiło główny ośrodek polityczny oraz handlowy kraju. W XIV wieku Bergen stało się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wtedy też przeżywało swój największy rozkwit w czasie którego pełniło funkcje stolicy kraju, a także było miejscem koronacji królów norweskich. Dziś pozostałością po latach świetności Bergen jest piękne portowe stare miasto - Bryggen. O jego dawnym bogactwie świadczą liczne spiczaste fasady domów kupieckich oraz spichlerzy ciągnących się wzdłuż nabrzeża.

Zwiedzanie

Najważniejsze zabytki miasta to m.in. drewniane domy mieszkalne ze słynnym zespołem drewnianej zabudowy Bryggen (odbudowanej pieczołowicie po pożarze w 1702 roku), katedra św. Olafa, XIII wieczny Zamek Bergenhus, XVII wieczna Brama Miejska, Akwarium Morskie oraz liczne romańskie i renesansowe kościoły. Odwiedzając Bergen warto także wybrać się na okoliczną górę Floyen (399 metrów n.p.m.). Na jej szczyt z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta prowadzi z centrum wybudowana w 1918 roku kolejka linowo-terenowa (Floibanen). Trasa ta liczy sobie 844 metry a jej pokonanie zajmuje niecałe 4 minuty. W 1979 roku zabytkowe Stare Miasto w Bergen zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [18]
Bergen
Miasta Viking· 245
Bergen
Miasta Viking· 262
Bergen
Miasta Viking· 231
Bergen
Miasta Viking· 250
Bergen
Miasta Viking· 248
Bergen
Miasta Viking· 251
Czy wiesz że?
Rafy koralowe to nie tylko przywilej ciepłych mórz. Mało kto wie, że wzdłuż całego wybrzeża Norwegii także ciągną się rafy. Szacuje się jednak obecnie, że około 30 do 50% koralowców żyjących w norweskich wodach zastało zniszczone przez połowy.
Reklama
Polub nas