Zamek w Wranowie (Zámek Vranov nad Dyjí)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Południowomorawski
Miejscowość: Wranow nad Dyją
Strona Internetowa: www.zamek-vranov.cz
GPS: N: 48°53'40.92", E: 15°48'45.71"
Zamek w Wranowie
Zamek w Wranowie - panorama

Wranow nad Dyją (Vranov nad Dyjí) to niewielka miejscowość w południowych Czechach, położona nad rzeką Dyją w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiej granicy na północno-zachodnim skraju Parku Narodowego "Podyje" (Národní park Podyjí). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na wysokiej, blisko 80 metrowej skale monumentalny barokowy zamek. Jego początki sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza twierdza obronna. Swój obecny kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka zainicjowana została w 1687 roku przez członków możnego austriackiego rodu Althanów. Głównym projektantem zaś, został znany wiedeński architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu. Charakterystycznym elementem całego założenia jest rzucająca się w oczy narożna owalna wieża w której znajduje się tzw. Sala Przodków (Sál předků). W jej wnętrzach obejrzeć można m.in. wykonane przez Jana Michaela Rottmayra ozdobne freski, oraz posągi stanowiące wyobrażenie przodków rodziny Althanów. Innym ciekawym elementem rezydencji jest wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku barokowa kaplica Trójcy Świętej. Do Wranowa regularnie kursują autobusy z pobliskiego Znjoma (dojazd zajmuje około pół godziny).

Ciekawostki

  • W 1889 roku na wranowskim zamku gościł słynny polski laureat poeta i laureat literackiej Nagrody Nobla - Henryk Sienkiewicz.

Zdjęcia [7]
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Knedel· 231
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Knedel· 225
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Knedel· 223
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Knedel· 226
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Knedel· 1303
Zamek w Wranowie
Zamki i pałace Czarny· 1164
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Łacińska nazwa Czech - Bohemia - wywodzi się od celtyckiego plemienia Bojów, którzy w starożytności zajmowali te ziemie. Słowiańska nazwa zaś, nawiązuje do legendy o braciach Lechu, Czechu i Rusie.
Reklama
Polub nas