Ribe

Dania
Kraj: Dania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Dania Południowa
Populacja: 8 229
Strona Internetowa: www.visitribe.com
GPS: N: 55°19'41.36", E: 8°45'43.99"
Ribe
Ribe - panorama

Ribe to zabytkowe miasto w Danii (południowo-zachodnia Jutlandia), położone nad rzeką Ribeå. Jest to jedno z najstarszych i najlpeiej zachowanych miast kraju którego początki sięgają VIII wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada oraz targowisko skupiające miejscowych rzemieślników. Okolicę kontrolował lokalny pogański władca Agantyr. O zamożności ówczesnego Ribe świadczy fakt, że już wtedty bito tu srebrne monety. W 856 roku osadę odwiedził arcybiskup Hamburga i Bremy Ansgar (Święty Oskar) zwany także "Apostołem Skandynawii", który polecił wybudować pierwszy drewniany kosciół. Niespełna wiek później W Ribe założone zostało biskupstwo, obejmujące znaczną część zachodniej Jutlandii. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry, która swój ostateczny kształt przybrała w XII wieku. W średniowieczu Ribe stanowiło jeden z ważniejszych portów i ośrodków gospodarczych regionu, który bogacił się głównie na handlu z Brytami i Niemcami. Miasto kontrolowało większość duńskiego eksportu bursztynu, produktów rolnych i wyrobów rzemiosła artystycznego. Kres świetności Ribe nastąpił w XVI wieku kiedy to w skutek reformacji i kasacji majątku biskupów podupadło gospodarczo. Gwoździem do przysłowiowej trumny zaś okazał się pożar jaki nawiedził miasto w 1580 roku. Mimo podjętej odbudowy to w skutek licznych powodzi oraz zamulenia miejscowego portu Ribie już nigdy nie odzyskało swojej dawnej świetności.

Zwiedzanie

Obecnie w pełni odrestaurowane miasteczko stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Najcenniejszym zabytkiem Ribe jest usytuowana w samym sercu starego miasta romańska katedra Najświętszej Maryi Panny (Domkirken - Vor Frue Kirke). Jest to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych romańskich budowli sakralnych jakie spotkać można na terenie Danii. Układ kościoła wywodzi się z romańskiej architektury Nadrenii. W fasadzie świątyni zwraca uwagę romański portal oraz dwie okazałe wieże. Pozostałe ciekawe zabytki Ribie to m in. XV wieczny kościół i klasztor św. Katarzyny, zabytkowy budynek Starego Ratusza, Puggård (najstarszy zachowany świecki budynek miasta), czerwony Hans Tausen Hus (była siedziba ewangelickich biskupów), Muzeum Wikingów oraz liczne domy szachulcowe. Ribe określanie także bywa często mianem "miasta bocianów". Gniazda tych ptaków spotkać można praktycznie na większości kominów okolicznych domów.

Zdjęcia [7]
Ribe
Miasta Bonek· 858
Ribe
Miasta Bonek· 867
Ribe
Miasta Bonek· 925
Ribe
Miasta Bonek· 829
Ribe
Miasta Bonek· 826
Ribe
Miasta Snowman· 2147
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystycznym elementem duńskiego krajobrazu są wiatraki. Spotkać można tu stare zabytkowe konstrukcje jak i nowoczesne farmy wiatrowe (zamiast elektrowni stawia się tu wiatraki). Około 13% całej globalnej produkcji uzyskiwanej z wiatru wytwarza się właśnie w Danii. Do 2025 roku Dania planuje aby aż 75% kraju pochodziło z elektrowni wietrznych.
Polub nas