Belgrad (Београд)

Serbia
Kraj: Serbia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Serbia Centralna
Populacja: 1 611 333
Powierzchnia: 360 km²
GPS: N: 44°49'23.03", E: 20°26'51.65"
Belgrad
Belgrad - panorama

Belgrad to stolica i zarazem największe miasto Serbii, położone przy ujściu rzeki Sawy do Dunaju. Jest to jedno z najstarszych europejskich miast, którego historia sięga 7 tysięcy lat wstecz. W czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były na terenie obecnego miasta odkryto szczątki ludzkie pochodzące z początków epoki kamienia łupanego. Pierwsza osada zaś, założona została tu już około IV wieku p.n.e. W czasach Rzymskich ośrodek został zajęty i podbity przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Singidunum. Pod swoją obecną nazwą miasto znane jest dopiero od IX wieku. Wywodzi się ona od słowa Beograd oznaczającego Białe Miasto. Na początku XVI wieku wchodzące wówczas w skład Węgier miasto Belgrad zostało zdobyte i zajęte przez wojska Tureckie. Pod ich rządami miasto pozostawało aż do początku XVIII wieku, kiedy to przejęli je Habsburgowie. Ci ostatni rządzi tu do 1878 roku, kiedy to Belgrad stał się stolicą niepodległej Serbii. W czasie I wojny światowej Belgrad utracił na pewien czas funkcje stołeczne na rzecz Niszu. W latach 1929-2003 miasto pełniło funkcje stolicy Jugosławii, a w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry. Od czerwca 2006 roku Belgrad stanowi stolicę Republiki Serbii.

Zwiedzanie

Główną atrakcją turystyczną Belgradu jest urokliwe stare miasto oraz znajdująca się w rozwidleniu Dunaju i Sawy pośród malowniczego parku na wzgórzu Kalemegdan (125 metrów n.p.m. ) rozległa ottomańska twierdza. Jej początki sięgają jeszcze czasów starożytnych, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze fortyfikacje. Obecna budowla powstała w XVII wieku, kiedy to tereny te stanowiły część imperium ottomańskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie twierdzy znajdują się także antyczne wykopaliska, rzymskie katakumby, stare tureckie grobowce oraz monumentalny pomnik Posłańca Zwycięstwa (Pobiednik) upamiętniający żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Z murów fortecy rozpościera się przepiękna panorama ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Serce starego miasta zaś, stanowi Plac Republiki który zdobi majestatyczny pomnik księcia Michała III Obrenovicia - wyzwoliciela Serbii spod panowania tureckiego. Tuż obok placu swój początek ma ulica Skadarlija. Mimo, że ma zaledwie 400 metrów to jest to najsłynniejsza z ulic w Belgradzie. To właśnie tutaj w kafejkach i restauracjach w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku spotykała się jugosłowiańska bohema. Znani poeci czy malarze prowadzili niekończące się dysputy, a także tworzyli niezapomniane dzieła. Pozostałe ważne zabytki Belgradu ti m.in. wzniesiona w latach 1931-1940 cerkiew św. Marka, reprezentujący styl akademizmu budynek Parlamentu, muzeum słynnego serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli, Stary Pałac, monumentalna Cerkiew św. Sawy (największa tego typu budowla na Bałkanach) oraz Muzeum Narodowe w którego zbiorach znajduje się pochodząca z końca XII wieku słynna Ewangelia Mirosława (najstarszy serbski manuskrypt). W Belgrdzie znajduje się także mauzoleum przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii - Josipa Borozo Tito.

Ciekawostki

  • Panoramę Belgradu najdogodniej oglądać z przeszło 190 metrowej wieży telewizyjnej znajdującej się na szczycie góry Avala.

Zdjęcia [67]
Belgrad
Miasta Biały· 856
Belgrad
Miasta Biały· 807
Belgrad
Miasta Biały· 774
Belgrad
Miasta Biały· 809
Belgrad
Miasta Biały· 797
Belgrad
Miasta Biały· 833
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Reklama
Polub nas