Lublin

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Lubelskie
Populacja: 349 440
Powierzchnia: 147 km²
GPS: N: 51°14'47.23", E: 22°34'6.41"
Lublin
Lublin - panorama

Lublin to miasto we wschodniej Polsce, położone na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą. Najstarsze zapiski historyczne o mieście pochodzą z drugiej połowy XII wieku, i przeczytać je można w słynnej Kronice polskiej napisanej przez Wincentego Kadłubka. W 1241 roku podczas pierwszego najazdu Mongołów na Polskę, Lublin jako pierwsze większe miasto na trasie najeźdźców został doszczętnie zniszczony i ograbiony. Odbudowany, prawa miejskie uzyskał prawdopodobnie za czasów Bolesława Wstydliwego. Po zaginięciu aktu lokacyjnego, osada ponownie otrzymała prawa miejskie, tym razem od Władysława Łokietka w 1317 roku. Liczne przywileje oraz korzystne położone na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego znad Morza Czarnego na zachód Europy przyczyniało się w znacznej mierze do dynamicznego rozwoju miasta. Swój największy rozkwit Lublin przeżywał na przełomie XV i XVI wieku. To właśnie tutaj w 1569 roku podpisano słynną unię polsko-litweską (Unia lubelska), która znacząco wpłynęła na dalsze losy Rzeczypospolitej. Wydarzenie to miało miejsce na Zamku Lubelskim i połączyło ówczense Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy zwany Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Po upadku Rzeczypospolitej Lublin znalazł się pod zaborem austriackim. Rozbiory spowodowały zapoczątkowanie okresu stagnacji dla miasta. W 1813 roku Lublin zajęli Rosjanie, a w 1815 (na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego) znalazł się on w Królestwie Kongresowym. Na początku XX wieku w mieście została założona przez rabina Majera Jehudę Szapirę największa uczelnia talmudyczna na świecie (Jeszywas Chachmej Lublin). Była ona nierozerwalnie związana z istniejąca tu nieprzerwanie od blisko 7 stuleci wspólnotą żydowską. W gmachu uczelni mieściła się synagoga oraz szczycąca się bogatym księgozbiorem biblioteka. Ciężki okres w historii miasta nastał na czas II wojny światowej. Na terenie Lublina założony został obóz koncentracyjny Majdanek, a większa część dzielnicy żydowskiej przekształcona została w getto.

Zwiedzanie

Obecnie Lublin to jedno z największych i najważniejszych Polskich miast. Jego najważniejszym zabytkiem jest znajdujący się na terenie starego miasta średniowieczny zespół zamkowy. Pierwotna warownia powstała tu prawdopodobnie już w XII wieku a niespełna sto lat później rozbudowana została o romański donżon. W XIV wieku na dziedzińcu zamkowym wzniesiona została Kaplica Trójcy Świętej. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć m in. stanowiącą pozostałości po murach miejskich XIV wieczną Bramę Krakowską, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, stary i nowy budynek Ratusza, bazylikę św. Stanisława, eklektyczny budynek Grand Hotelu oraz relikty dawnego kościoła farnego.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od staropolskiego imienia Lubomir.

Zdjęcia [120]
Lublin
Miasta Marek· 936
Lublin
Miasta Marek· 898
Lublin
Miasta Marek· 848
Lublin
Miasta Marek· 840
Lublin
Miasta Marek· 826
Lublin
Miasta Marek· 826
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Założona została przez Polaków w latach dwudziestych XX wieku jako spełnienie marzeń o morzu i własnym porcie (Gdańsk wówczas był miastem niemieckim). Obecnie Port Gdynia przyjmuje statki o długości 300 metrów (największe jakie wpływają na Bałtyk).
Reklama
Polub nas