Lublana (Ljubljana)

Słowenia
Kraj: Słowenia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lublana
Populacja: 265 881
Powierzchnia: 275 km²
GPS: N: 46°3'5.13", E: 14°30'21.48"
Lublana
Lublana - panorama

Lublana to stolica i zarazem największe miasto Słowenii, położone w samym sercu kraju nad rzeką Lublanicą. Jego początki sięgają 2000 roku p.n.e. kiedy to w rejonie obecnego miasta pojawili się pierwsi osadnicy i zaczęli wznosić swoje drewniane chaty. W późniejszym czasie osada ta dostała się w ręce celtyckiego plemienia Taurisców. Około I wieku zostali oni wyparci przez Rzymian, którzy przekształcili osadę w w obóz wojskowy zwany Iulia Emona. Korzystne położone placóki w sąsiedztwie ważnego szlaku handlowego spowodowało, że bardzo szybko przekształcił się w znaczący ośrodek handlowy z murowaną zabudową oraz licznymi świątyniami. Dziś o tamtych czasach przypomina usytuowany się na jednym z głównych placów miejskich (Kongresni trg) pomnik obywatela Emony oraz znajdujące się na obrzeżach starego miasta stanowisko archeologiczne w którym obejrzeć można pozostałości rzymskiej łaźni. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zdobyte i doszczętnie zniszczone przez Hunów. W kolejnych wiekach tereny te zajmowane były przez plemiona słowiańskie. W XII wieku osada stała się własnością książąt Kartynii. Wtedy też niemieccy osadnicy przekształcili ją w znaczący ośrodek handlowy, który otrzymał też przywilej bicia własnej monety. W 1144 roku po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pisanych niemiecka nazwa miasta - Laibach. Dla lata później odnotowano także jej słoweńską nazwę - Luwigana. Otoczone murami obronnymi, prężnie rozwijające się miasto podniesione zostało do rangi stolicy Krainy. W połowie XV wieku w Lublanie założone zostało biskupstwo. Okres prosperity przerwany został w 15511 roku, kiedy to miasto nawiedzone zostało przez wielkie trzęsienie ziemi. Niezwłocznie przystąpiono do jego odbudowy. Powstała wówczas nowa i modna w owym okresie renesansowa zabudowa, która w znacznej części przetrwała do czasów obecnych. Kolejne trzęsienie ziemi nawiedziło Lublanę w 1895 roku po którym ponownie przeprowadzona została (na szeroką skalę) modernizacja miasta. W projekt zaangażowali się wybitni architekci z Austrii i Czech. Za rządów Napoleona miasto stało się stolicą utworzonych wtedy Prowincji Iliryjskich, a po zakończeniu I wojny światowej, Lublana została przyłączona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Od 1945 roku miasto stanowi oficjalną stolicę Słowenii.

Zwiedzanie

Serce Lublany stanowi ciągnący się od starego miasta aż po współczesne śródmieście plac zwany Prešernov trg. Swoją nazwę zawdzięcza on wybitnemu słoweńskiemu poecie France Prešerenowi (1800-1849), którego pomnik znajduje się w centralnym miejscu placu. Dominującym elementem tej części miasta jet także monumentalny barokowy kościół Franciszkanów. Świątynia wybudowana została w latach 1646-1660 w miejscu starego XIV wiecznego klasztoru. Charakterystycznym elementem kościoła jest smukła, wysoka dzwonnica, która przylega do prezbiterium i nawy bocznej. Pozostałe ważne zabytki Lublany to m.in. stanowiący jeden z symboli miasta charakterystyczny Potrójny Most (Tromostovje), wzniesiona na początku XVIII wieku okazała katedra św. Mikołaja (Stolnica sv. Nikolaja), barokowy Ratusz, zbudowany w 1901 roku w miejscu dawnej drewnianej przeprawy secesyjny Smoczy Most (Zmajski most), dom Hauptmanna, Pałac Biskupi, XVIII wieczny klasztor i kościół Urszulanek, barokowy Ratusz oraz górujący nad miastem XVI wieczny zamek obronny (Ljubljanski grad).

Ciekawostki

  • Jednym z najbardziej znanych symboli Lublany jest smok. Znajduje się on w herbie miasta, spotkać można go na moście a także zdobi on swoim wizerunkiem liczne kamienice.

Zdjęcia [18]
Lublana
Miasta Connor· 936
Lublana
Miasta Connor· 1043
Lublana
Miasta Connor· 909
Lublana
Miasta Connor· 901
Lublana
Miasta Connor· 913
Lublana
Miasta Connor· 941