Budva (Будва)

Czarnogóra
Kraj: Czarnogóra
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Gmina: Budva
Populacja: 15 995
GPS: N: 42°16'41.34", E: 18°50'16.01"
Budva
Budva - panorama

Budva to zabytkowe miasto oraz popularny letni kurort turystyczny w Czarnogórze, położony nad Adriatykiem w samym środku czarnogórskiego wybrzeża. Jest to jeden z najstarszych adriatyckich ośrodków miejskich, którego początki sięgają V wieku p.n.e. Jak głosi jedna z miejscowych legend Budva założona została przez wygnanego z Teb mitologicznego fenickiego herosa Kadmosa. Jakiś czas później miasto zostało przejęte przez Greków, a w 168 roku p.n.e. Budva wraz z całym regionem została podbita i zajęta przez Rzym. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się na blisko dwa stulecia we władanie władców Księstwa Dukli i Królestwa Zety. Po nich Budva zajęta została przez dominującą w regionie Republikę Wenecką. W XV wieku miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi, które częściowo zachowały się do czasów obecnych. Wtedy też wybudowana została cytadela, którą dwa stulecia później rozbudowali austriacy. Po upadku Republiki w 1797 roku miasto przejęli Habsburgowie, a po II wojnie światowej Budva stała się częścią Jugosławii, obecnie Republika Czarnogóry. Dziś miasto obok Kotoru i Herceg Novi stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze. Na wczasowiczów czeka tu wiele pięknych malowniczych plaż. Bogata baza hotelowa oraz liczne kluby, kasyna i dyskoteki powodują, że w sezonie letnim miasto jest wręcz oblegane przez turystów. Każdego roku pod koniec czerwca w Budvie organizowany jest festiwal muzyczny Music Festival Budva, w którym udział biorą głównie wykonawcy z sąsiednich krajów bałkańskich.

Budva - Plan

Zwiedzanie

Najstarsza cześć Budvy znajduje się na wysuniętym w morze malowniczym skalnym cyplu (niegdyś stanowił on wyspę, którą połączono ze stałym lądem). Stare miasto otoczone jest wybudowanymi przez Wenecjan pod koniec XV wieku murami obronnymi. Do jego wnętrza prowadzą dwie bramy miejskie: Morska (od północy) i Lądowa (od zachodu). Południowa część murów połączona jest z potężną cytadelą, której początki sięgają czasach kolonizacji greckiej. Z fortecy rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz Riwiery Budvańskiej. Jednym z najcenniejszych zabytków Budvy jest okazała trójnawowa katedra św. Jana Chrzciciela (katedrala Sv. Ivana). Jej początki sięgają przełomu VIII i IX wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach kościół był wielokrotnie przebudowywany i powiększany, a swój obecny kształt uzyskał w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to dobudowana została neogotycka dzwonnica. Obecnie wieża ta stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie Budvy. We wnętrzu katedry przechowywany jest cudowny obraz Matki Boskiej Budvańskiej. Pozostałe ważne zabytki Budvy to m.in. usytuowana naprzeciw cytadeli XIX wieczna cerkiew św. Trójcy, wzniesiony w 840 roku przez ojców Benedyktynów romański kościół Santa Marija in Puta, Dwór Biskupi, romańska cerkiew św. Sawy oraz usytuowane w dawnym kościele przyklasztornym Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne. W sezonie letnim z miejskiego portu wypływają regularnie statki na pobliską wyspę św. Mikołaja. Swą nazwę zawdzięcza znajdującemu się na niej niewielkiemu kościołowi św. Mikołaja z XVI w. otoczonemu starym cmentarzem. Przez miejscowych wysepka nazywana jest "Hawajami" (od nazwy znajdującej się na niej letniej restauracji "Havaj").

Ciekawostki

  • Począwszy od 886 roku przez blisko tysiąc lat Budva stanowiła siedzibę biskupstwa;
  • Budva zasłynęła jako najmniejsze miasto, w którym zagrał kiedykolwiek angielski zespół rockowy The Rolling Stones.

Zdjęcia [16]
Budva
Miasta Berezer· 1741
Budva
Miasta Berezer· 1680
Budva
Miasta Berezer· 1701
Budva
Miasta Berezer· 1491
Budva
Miasta Berezer· 1431
Budva
Miasta Berezer· 1624
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecna flaga Czarnogóry (czerwona ze złotą obramówką) przyjęta została w 2004 roku. Powstała na kanwie sztandaru króla Czarnogóry - Mikołaja I. W jej centralnym punkcie widnieje dwugłowy orzeł, będący herbem rodowym dynastii Petrowić-Niegosz. Motyw ten używany był także w okresie średniowiecza przez władców księstwa Zety - członków rodu Crnojeviciów. Pierś orła zaś ochrania tarcza z wizerunkiem lwa symbolizującego władzę biskupią oraz uniezależnienie się od Serbii.
Reklama
Polub nas