Smolensk (Смоле́нск)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód smoleński
Populacja: 316 500
Powierzchnia: 288 km²
GPS: N: 54°46'51.96", E: 32°2'56.00"
Smolensk
Smolensk - panorama
Smoleńsk to miasto w zachodniej Rosji, położone nad rzeką Dniepr. W zapiskach historycznych najstarsze wzmianki o mieście odnaleźć można w dokumentach pochodzących z 863 roku. Korzystne położenie przy szlakach handlowych łączących Bałtyk z Morzem czarnym oraz Ruś z Zachodnią Europą spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W owym czasie Smoleńsk pozostawał głównym grodem słowiańskiego plemienia Krywiczów. W 882 roku miasto stało się częścią Rusi Kijowskiej, a w 1340 roku zostało wcielone do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Z uwagi na położenie na pomoście pomiędzy zlewiskami Dniestru i Dźwiny Smoleńsk od wieków stał na straży drogi do Moskwy. Do końca XVI wieku miasto posiadało jedynie wały drewniano-ziemne. Dlatego tez w 1596 roku car Fiodor I postanowił unowocześnić fortyfikacje miasta, powierzając kierownictwo robót Borysowi Godunowowi. Wtedy to Smoleńsk otoczony został blisko 6 kilometrowym pierścieniem grubych na 3-6 metra i wysokich na 10-15 metrów murów obronnych z 38 basztami do których wiodło aż dziewięć bram. Pod koniec XVI i XVII wieku miasto-twierdza było świadkiem wielkich kampanii polsko-moskiewskich. W 1611 roku Smoleńsk został zdobyty i zajęty przez wojska Rzeczypospolitej. Wtedy też król Polski Zygmunt III Waza (1566-1632) nadał mu prawa miejskie, a także erygował katolickie biskupstwo smoleńskie. W rękach Polaków miasto pozostawało do 1667 roku, kiedy to na mocy kończącego wojnę Rzeczypospolitej z Carstwem Rosyjskim rozejmu w Andruszowie przeszło w ręce Rosyjskie. W 1812 przez Smoleńsk szła na Moskwę armia Napoleona, a 1941 roku tą samą drogę pokonywały wojska Wehrmachtu. W wyniku licznych wojen Smoleńsk wiele wycierpiał o czym przypominają dziś liczne pomniki i cmentarze. W 2010 roku na lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj, doszło do katastrofy polskiego samolotu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego z prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz 95 pasażerami i członkami załogi na pokładzie.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Smoleńska jest usytuowany na malowniczym wzgórzu prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Pierwsza świątynia wzniesiona została tu już w 1101 roku przez Włodzimierza Monomacha. Przetrwała ona aż do oblężenia Smoleńska w jakie miało miejsce w latach 1609-1611. Według opisu wydarzeń zawartego w rosyjskim latopisie, grupa ostatnich obrońców zamknęła się w świątyni i wysadziła ją w powietrze, nie chcąc poddać się wojskom polsko-litewskim. Obecna cerkiew wzniesiona została trochę dalej na północ w porównaniu z pierwotnym soborem. Jej projektantem był A. Korolkow, który stworzył budowlę reprezentującą styl rosyjskiego baroku. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na bogato rzeźbiony ikonostas wykonany przez Syłę Trusickiego i jego uczniów. W sąsiedztwie soboru znajduje się wybudowana w 1796 roku według projektu P. Obuchowa dwukondygnacyjna dzwonnica. Pozostałe ważne zabytki Smoleńska to m.in. pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku kreml, cerkiew św. Piotra i Pawła, XIX wieczny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, XII wieczna cerkiew św. Jana, XVII wieczny bastion królewski Zygmunta III Wazy, cerkiew św. Michała Archanioła oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas