Zamek w Mirowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Mirów
GPS: N: 50°36'50.47", E: 19°28'30.63"
Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie - panorama

Mirów to niewielka wioska w południowej Polsce (województwo śląskie), położona na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. Tym co przyciąga tu wielu turystów są malownicze ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Kamienna warownia w Mirowie wzniesiona została w połowie XIV wieku, w miejscu dawnego drewnianego grodu obronnego. Jej fundatorem był prawdopodobnie ówczesny król Polski (ostatni władca z dynastii Piastów) Kazimierz Wielki (1310-1370). Wkrótce potem przekazał on twierdze w jurysdykcję rycerzy z Koziegłów. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W połowie XV wieku dobra mirowskie nabył Piotr z Bnina, który to wznosząc wieżę mieszkalną zapoczątkował rozbudowę zamku. Najtragiczniejszym okresem warowni był czas II wojny północnej (1655-1660), kiedy to w czasie potopu szwedzkiego (1655) zamek został dotkliwie uszkodzony. Mimo podjętych prac remontowych warownia nigdy już nie została w pełni odbudowana i po dziś dzień pozostaje w stanie trwałej ruiny. Ostatni właściciele wyprowadzili się z Mirowa w 1787 roku, a w 1934 roku podczas silnej burzy zawaliła się jedna z jego ścian. Podobnie jak większość jurajskich warowni zamek w Mirowie powstał z kamieni, spojonych zaprawą wapienną. Warownia została idealnie dopasowana do skały na której stoi, a swym kształtem przypomina smukły okręt. Obecnie właścicielem zamku (wraz z pobliskim zamkiem w Bobolicach) jest rodzina Laseckich. Planuj oni pen rekonstrukcję warowni i udostępnienie jej wiernie odtworzonych wnętrz dla szerszej publiczności.

Skałki

Pomiędzy zamkiem w Mirowie a sąsiednią warownią w Bobolicach znajduje się pasmo malowniczych skał wapiennych, stanowiące atrakcyjny rejon wspinaczki sportowej (nie są one jednak tak popularne jak okoliczne Skały Rzędkowickie czy Skałki Podlesickie). Istnieje tu także szlak pieszy, którym w niecałe pół godziny można przejść z jednego zamku na drugi.

Zdjęcia [33]
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1592
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1616
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1554
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1529
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1433
Zamek w Mirowie
Zamki i pałace Jarko· 1715
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas