Juriew-Polski (Юрьев-Польский)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód władimirski
GPS: N: 56°29'52.76", E: 39°40'4.66"
Juriew-Polski
Juriew-Polski - panorama
Juriew-Polski to miasto w Rosji, położone nad rzeką Kołokszą (dopływ Klaźmy) na trasie łączącej Włodzimierz z Presławem Zalewskim. Miasto zostało założone w 1152 roku przez kniazia rostowsko-suzdalskiego Jurija Dołgorukiego (uznawanego także za założyciela Moskwy). To właśnie od jego imienia pochodzi pierwszy człon nazwy miejscowości - Juriew. Drugi zaś - pole (opole) związany jest rozległymi okolicznymi włościami jakimi zarządzał niegdyś Jurij. Miał on także pozwalać odróżniać miasto od innego ośrodka nazywanego w owym czasie także Juriew (obecnie Tartu w Estonii).

Zwiedzanie
Najważniejszym zabytkiem miasta jest wzniesiony w latach 1230-1234 sobór św. Jerzego (Георгиевский собор). Świątynia ta powstała na planie czworoboku z centralnie usytuowaną wieżą nakrytą charakterystyczną cebulastą kopułą. Swego czasu była to ostatnia cerkiew na ziemi włodzimierskiej jaka wzniesiona została jeszcze przed najazdem mongolskim. Pozostałe ważne zabytki Juriewa to m.in. XIII wieczny Klasztor Michała Archanioła (Михайло-Архангельский монастырь) z XVIII wieczną katedrą oraz XVII wieczna cerkiew - Знаменская церковь.
Czy wiesz że?
W północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, około 10 km od miasta Zapolarnyj znajduje się najgłębszy odwiert badawczy na świecie. Ma on przeszło 12 km głębokości a jego wiercenie rozpoczęte zostało w 1970 roku.
Reklama
Polub nas