Siergijew Posad (Сергиев Посад)

Rosja     UNESCO
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód moskiewski
Populacja: 114 500
GPS: N: 56°18'38.70", E: 38°7'58.95"
Siergijew Posad
Siergijew Posad - panorama
Siergijew Posad to miasto w centrum europejskiej części Rosji, położone nad rzeką Kanczurą oraz jej dopływami. Powstało w 1782 roku, kiedy to żona cara Piotra III, Katarzyna II po poleciła połączyć kilka okolicznych wiosek (m.in. Kokujewo, Panino, Klementiewo) otaczających klasztor Troicko-Siergijewski i utworzyć jeden ośrodek miejski zwany Siergiewskij Posad. Sama świątynia zaś, w 1744 roku otrzymała od carycy Elżbiety I, zaszczytny tytuł ławry. Wtedy to Siergijew Posad stał się drugim w Europie Wschodniej (po Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej) monasterem o tak wysokiej randze. Po rewolucji październikowej, w 1920, ławra została zamknięta, a jej budynki oddane na cele administracyjne lub zamienione w muzea sztuki. Nie przeszkodziło to rządowi, już po dojściu do władzy Józefa Stalina, sprzedać lub zniszczyć wielu elementów cennego wyposażenia klasztornych cerkwi, w tym wszystkich dzwonów. Dopiero w 1945 roku Stalin zdecydował o częściowym oddaniu zabudowań ławry w ręce Cerkwi Prawosławnej, a w roku następnym zgodził się na ponowne odprawiania nabożeństw w soborze Zaśnięcia Matki Bożej. W 1930 roku na cześć działacza rewolucyjnego miasto zostało przemianowane na Zagorsk. Nazwa ta utrzymywała się aż do 1992 roku.

Siergijew Posad - Plan

Zwiedzanie
Najważniejszym zabytkiem Siergijew Posad jest XIV wieczny kompleks Ławry Troicko-Siergijewskiej. Monaster założony został w 1345 roku przez pustelnika Sergieja Radoneżskiego (świętego patrona Rosji), który na Wzgórzu Makowieckim wzniósł pierwszą drewnianą cerkiew i zgromadził wokół niej wspólnotę monastyczną. Ten mistyk i asceta miał ogromny wpływ na współcześnie mu żyjących. Sława o uzdrowieniach przez niego uczynionych rozeszła się po całej Rusi, a do monasteru zaczęli zewsząd przybywać wierni. Klasztor był również ośrodkiem silnego oddziaływania artystycznego i kulturalnego w którym powstały arcydzieła staroruskiej architektury i malarstwa ikonowego. Największa rozbudowa Ławry nastąpiła w XVII wieku, kiedy to wybudowano tu carski pałac, cerkiew św. Jana Chrzciciela, dzwonnicę, ozdobną studnię oraz rozbudowano budynki mieszkalne mnichów. Główną cerkwią całego kompleksu jest sobór Trójcy Świętej. To właśnie w jego wnętrzu przechowywane są relikwie głównego założyciela świątyni św. Sergiusza Radonieżskiego (od jego imienia pochodzi obecna nazwa miasta). W 1993 roku odrestaurowana ławra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zalicza się do Złotego Pierścienia Rosji.
Zdjęcia [9]
Siergijew Posad
Miasta miki· 611
Siergijew Posad
Miasta miki· 678
Siergijew Posad
Miasta miki· 703
Siergijew Posad
Miasta miki· 590
Siergijew Posad
Miasta miki· 544
Siergijew Posad
Miasta miki· 688
Czy wiesz że?
Ural to najstarsze góry na naszej planecie. Na terenie wioski Aleksandrowka znajduje się góra Karandasz, której wiek szacuje się na blisko 4 miliardy lat.
Reklama
Polub nas