Jarosław (Ярославль)

Rosja     UNESCO
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód jarosławski
Populacja: 603 700
Powierzchnia: 205 km²
GPS: N: 57°37'20.08", E: 39°53'42.48"
Jarosław
Jarosław - panorama

Jarosław to zabytkowe miasto w Rosji, położone u zbiegu rzek Kotorosl i górnej Wołgi. Wchodzi ono w skład słynnego Złotego Pierścienia Rosji, który tworzą liczne średniowieczne miasta Rosji usytuowane na północ i wschód od Moskwy. Jarosław został założony w pierwszej połowie XI wieku przez przez ówczesnego wielkiego księcia Rusi Kijowskiej - Jarosława Władymirowicza zwanego Mądreym (to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa miasta). O powstaniu miasta opowiada także jedna z miejscowych legend związana z legowiskiem pewnego niedźwiedzia. Głosi ona, że podczas szturmu na pogańską osadę książę Jarosław własnoręcznie upolował ogromnego niedźwiedzia. Po czym w miejscu powalenia bestii, na cyplu otoczonym Wołgą i Kotoroslą polecił wybudować drewniany warowny fort, wokół którego w późniejszym czasie rozwinęło się w miasto. Zwierze to po dziś dzień znajduje się w herbie Jarosławia. W kolejnych wiekach dzięki korzystnemu położeniu na trasie wołżańskiego szlaku handlowym miasto bardzo szybko się bogaciło i już pod koniec XI wieku stanowiło ważny ośrodek handlowy regionu, który do połowy XV wieku pełnił funkcje stolicy niezależnego Księstwa Jarosławskiego. W okresie Wielkiej Smuty (kryzysu Carstwa Rosyjskiego w latach 1598-1613) Jarosław pełnił rolę siedziby rządu rosyjskiego. Na podstawie dekretu uchwalonego przez carycę Katarzynę Wielka w 1763 roku miasto zostało poddane przebudowie w duchu klasycysyzmu otrzymując miano (nieco na wyrost) Florencji rosyjskiej północy. Z Jarosławia można dopłynąć statkiem do Kostromy oraz Tołgi, jak również wielu podmiejskich przystani. Można także zaokrętować się na statki rejsowe po Wołdze, płynące na trasie Moskwa-Astrachań.

Zwiedzanie

Jarosław to jedno wielkie muzeum architektury sakralnej, większość miejscowych cerkwi jest zabytkami o charakterze muzealnym. Jednym z najważniejszych budowli miasta jest imponujący Monaster Przemienienia Pańskiego. Jest to jedna z najstarszych kamiennych budowli miasta, której początki sięgają drugiej połowy XII stulecia. Świątynia usytuowana została nad brzegiem rzeki i dawniej stanowiła część wałów oraz umocnień całego grodu. Obecnie w skład całego kompleksu sakralnego wchodzą m.in. XVI wieczny Sobór Przemienienia Pańskiego, Dzwonnica, wybudowana w 1516 roku Święta Brama (główny wjazd do klasztoru) oraz trzy baszty (Uglicka, Michajłowska i Bogorodska). Niegdyś przy monasterze funkcjonowała duża biblioteka oraz warsztat kopistów ze szkołą kopistów. Kolejnym cennym zabytkiem Jarosławia jest okazała Cerkiew Objawienia Pańskiego. Świątynia wzniesiona została w latach 1684-1693 z fundacji kupca Aleksieja Zubczaninowa. Budowla łączy w sobie cechy moskiewskiego oraz jarosławskiego budownictwa sakralnego. We wnętrzu cerkwi przed rewolucją październikową przechowywane były trzy otaczane szczególnym kultem trzy przedmioty (dwa z nich zginęły po 1917 roku): rzeźbiona w drewnie głowa Jana Chrzciciela na misie, krzyż ołtarzowy z cząstką skały z Grobu Pańskiego oraz drewniany rzeźbiony krzyż stojący za ołtarzem. Pozostałe ważne zabytki Jarosławia to m.in. XVII wieczna Cerkiew św. Eliasza Proroka, baszty Wołżańska i Znamieńska, wybudowana w drugiej połowie XVII wieku Cerkiew Jana Chrzciciela w Tołczkowie, XVII wieczny Pałac Metropolity, Cerkiew Wspomnienia Świętych Drzew Krzyża Pańskiego, budowle barokowe, klasycystyczne i eklektyczne Cerkiew Fiodorowskiej Ikony Matki Bożej oraz liczne budowle barokowe, klasycystyczne i eklektyczne. W 2005 roku zabytkowe centrum w Jarosławiu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W Jarosławiu miało miejsce jedno z najważniejszych odkryć kultury rosyjskiej. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku odnaleziono tu XII wieczny staroruski anonimowy poemat epicko liryczny zatytułowany Słowo o wyprawie Igora. Ponieważ rękopis spłonął podczas pożaru Moskwy w 1812 roku niektórzy badacze kwestionują oryginalność tego dzieła.

Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas