Rostów (Ростов)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód jarosławski
Populacja: 32 647
GPS: N: 57°11'4.76", E: 39°24'58.32"
Rostów
Rostów - panorama

Rostów zwany także Rostowem Wielkim (dla odróżnienia od Rostowa nad Donem) to miasto w zachodniej Rosji, położone nad jeziorem Nero, około 50 km w kierunku południowym od Jarosławia. Jest to jedno z najstarszych miast Rosji, którego udokumentowane początki sięgają drugiej połowy IX wieku. W 987 roku na rostowskim tronie pierwszy chrześcijański władca Rusi, Włodzimierz osadził swego syna, Borysa, który po jego śmierci wraz z bratem Glebem został zamordowany, a potem zaliczony w poczet świętych prawosławnych. Przydomek "Wielki" miasto otrzymało w XII wieku od kniazia rostowsko-suzdalskiego Jerzego Dołgorukiego, prawdopodobnie dla udobruchania miejscowych bojarów, którzy nie byli zbyt zachwyceni tym, że książę wybrał młodszy Suzdal na stolicę księstwa rostowsko-suzdalskiego. Swój największy okres rozkwitu Rostów przeżywał w czasach panowania księcia Konstantyna Wsiewołodowicza (1186-1218), syna Wsiewołoda III Wielkie Gniazdo. W 1474 roku miasto wraz z ziemiami księstwa rostowsko-suzdalskiego zostało przyłączone do Moskwy, a w czasie wielkiej smuty łupione było przez wojska polsko-litewskie Jana Piotra Sapiehy. Ostatecznie Rostów został zrównany z ziemią, a resztki tego co pozostało wyburzono pod koniec XVI stulecia pod budowę nowego kompleksu architektonicznego.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Rostowa jest usytuowany nad brzegiem jeziora kreml (gród warowny lub twierdza sytuowana w obrębie miast ruskich). Zasadniczo różni się on od tego typu rosyjskich twierdz, ponieważ powstał dużo później niż wszystkie inne staroruskie grody. Barokowy kompleks wzniesiony został w latach 1670-1678 w czasach metropolity Iona (1652-1690), którego ciało po śmierci zostało złożone w głównym soborze. Główną budowlą całego założenia jest okazały sobór Zaśnięcia Matki Boskiej. Świątynia ta wzniesiona została w latach 1508-1512 w miejscu gdzie w XII wieku znajdował się pierwszy chram. Pod koniec XVII wieku do południowo-wschodniego boku soboru dobudowana została dzwonnica w której zawieszone zostały odlane przez moskiewskich mistrzów dwa ogromne dzwony. Pozostałe ważne zabytki rostowskiego kremla to m.in. wybudowana w 1680 roku cerkiew Jana Teologa, XVII wieczny dom metropolity z Białą Pałatą, cerkiew Grzegorza Teologa, reprezentująca styl moskiewskiego baroku cerkiew Matki Boskiej Przewodniczki oraz komnata książęca. Do całego założenia od północy prowadzi wspaniała Brama Święta z bramną cerkwią Zmartwychwstania. Rostów zaliczany jest do słynnego Złotego Pierścienia Rosji.

Zdjęcia [8]
Rostów
Miasta matrioszka· 1136
Rostów
Miasta matrioszka· 1119
Rostów
Miasta matrioszka· 1079
Rostów
Miasta matrioszka· 1102
Rostów
Miasta matrioszka· 1101
Rostów
Miasta matrioszka· 1121
Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się słynne jezioro Bajkał, które często określane jest mianem "syberyjskiego morza". Jest to najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które 1996 roku wraz z przyległymi terenami zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Polub nas