Rostów (Ростов)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód jarosławski
Populacja: 32 647
GPS: N: 57°11'4.76", E: 39°24'58.32"
Rostów
Rostów - panorama
Rostów zwany także Rostowem Wielkim (dla odróżnienia od Rostowa nad Donem) to miasto w zachodniej Rosji, położone nad jeziorem Nero, około 50 km w kierunku południowym od Jarosławia. Jest to jedno z najstarszych miast Rosji, którego udokumentowane początki sięgają drugiej połowy IX wieku. W 987 roku na rostowskim tronie pierwszy chrześcijański władca Rusi, Włodzimierz osadził swego syna, Borysa, który po jego śmierci wraz z bratem Glebem został zamordowany, a potem zaliczony w poczet świętych prawosławnych. Przydomek "Wielki" miasto otrzymało w XII wieku od kniazia rostowsko-suzdalskiego Jerzego Dołgorukiego, prawdopodobnie dla udobruchania miejscowych bojarów, którzy nie byli zbyt zachwyceni tym, że książę wybrał młodszy Suzdal na stolicę księstwa rostowsko-suzdalskiego. Swój największy okres rozkwitu Rostów przeżywał w czasach panowania księcia Konstantyna Wsiewołodowicza (1186-1218), syna Wsiewołoda III Wielkie Gniazdo. W 1474 roku miasto wraz z ziemiami księstwa rostowsko-suzdalskiego zostało przyłączone do Moskwy, a w czasie wielkiej smuty łupione było przez wojska polsko-litewskie Jana Piotra Sapiehy. Ostatecznie Rostów został zrównany z ziemią, a resztki tego co pozostało wyburzono pod koniec XVI stulecia pod budowę nowego kompleksu architektonicznego.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Rostowa jest usytuowany nad brzegiem jeziora kreml (gród warowny lub twierdza sytuowana w obrębie miast ruskich). Zasadniczo różni się on od tego typu rosyjskich twierdz, ponieważ powstał dużo później niż wszystkie inne staroruskie grody. Barokowy kompleks wzniesiony został w latach 1670-1678 w czasach metropolity Iona (1652-1690), którego ciało po śmierci zostało złożone w głównym soborze. Główną budowlą całego założenia jest okazały sobór Zaśnięcia Matki Boskiej. Świątynia ta wzniesiona została w latach 1508-1512 w miejscu gdzie w XII wieku znajdował się pierwszy chram. Pod koniec XVII wieku do południowo-wschodniego boku soboru dobudowana została dzwonnica w której zawieszone zostały odlane przez moskiewskich mistrzów dwa ogromne dzwony. Pozostałe ważne zabytki rostowskiego kremla to m.in. wybudowana w 1680 roku cerkiew Jana Teologa, XVII wieczny dom metropolity z Białą Pałatą, cerkiew Grzegorza Teologa, reprezentująca styl moskiewskiego baroku cerkiew Matki Boskiej Przewodniczki oraz komnata książęca. Do całego założenia od północy prowadzi wspaniała Brama Święta z bramną cerkwią Zmartwychwstania. Rostów zaliczany jest do słynnego Złotego Pierścienia Rosji.
Zdjęcia [8]
Rostów
Miasta matrioszka· 187
Rostów
Miasta matrioszka· 170
Rostów
Miasta matrioszka· 175
Rostów
Miasta matrioszka· 179
Rostów
Miasta matrioszka· 165
Rostów
Miasta matrioszka· 178
Czy wiesz że?
Były prezydent Rosji i jeden z architektów rozpadu ZSRR - Boris Nikołajewicz Jelcyn (1931-2007) w dzieciństwie stracił dwa palce lewej ręki (kciuk i wskazujący), gdy próbował rozbroić granat, ukradziony z pobliskiej jednostki wojskowej.
Reklama
Polub nas