Niżny Nowogród (Нижний Новгород)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód niżnonowogrodzki
Populacja: 1 297 600
GPS: N: 56°19'47.70", E: 44°0'33.09"
Niżny Nowogród
Niżny Nowogród - panorama

Niżny Nowogród to miasto w europejskiej części Rosji, położone na malowniczych wzgórzach przy ujściu rzeki Oki do Wołgi. Miasto zostało założone w 1221 roku jako gród obronny Księstwa Włodzimierskiego na ziemiach Mordwy. W 1392 roku gród został włączony do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Na początku XV wieku z Kazania przeniesiono do Niżnego Nowogrodu znane szeroko Jarmarki Makariewskie, co sprawiło że bardzo szybko miasto stało się jednym z zamożniejszych ośrodków handlowych regionu. W XVII wieku Niżny Nowogród był jednym z najbogatszych miast Rosji. Po dojściu do władzy bolszewików w 1932 roku miasto zostało przemianowane na Gorki, na cześć powrotu pisarza z Włoch do ówczesnego Związku Radzieckiego. Dopiero w 1990 roku miastu przywrócono jego dawną nazwę Niżny Nowogród. W czasie II wojny światowej do miasta ewakuowano fabryki z Kijowa i Leningradu, wraz z ich pracownikami. W ten sposób powstała m.in. fabryka motocykli GMZ (Gorkowskij Motocykletnyj Zawod).

Zwiedzanie

Jarmark nowogrodzki był gwarantem prosperity oraz dobrobytu miasta. Bogaci kupcy oraz przedsiębiorcy uczynili je pięknym i wielkim co widać nawet dziś po licznych zabytkach architektury z przełomu XIX i XX wieku Jednym z najważniejszych zabytków Niżnego Nowogrodu jest usytuowany na wschodnim brzegu rzeki Oki na malowniczym wzgórzu okazały kreml. Wzniesiony został w latach 1500-1511 według projektu włoskiego architekta Piotra Friazina. Jego potężne mury mają 11 baszt i wraz z blankami osiągają 12 metrów wysokości i 5 metrów grubości. Warto także zwrócić uwagę na wybudowany w 1826 roku okazały pomnik Kuźmy Minina przypominający o walkach z Polakami. Pozostałe ważne zabytki Niżnego Nowogrodu to m.in. XVII wieczny barokowy kremlowski Sobór św. Michała Archanioła, XVII wieczna Cerkiew Uspieńska pw. Zaśnięcia Matki Bożej pochodzący z przełomu XIX i XX wieku budynek teatru miejskiego, Muzuem Gorkiego, Cerkiew Smoleńskiej Ikony Matki Bożej w Gordiejewce liczne XVII wieczne barokowe zabudowania mieszkalne z kilkunastoma prawosławnymi cerkwiami.

Ciekawostki

  • W latach 1932-1990 Niżny Nowogród znany był pod nazwą Gorki. Tutaj bowiem w 1868 roku urodził się niejaki Aleksiej Maksimowicz Pieszkow, wszystkim znany bardziej jako Maksim Gorki.

Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się kilkanaście tajnych miast. Nie ma ich na mapach, nie wiodą do nich oznakowane drogi, a obcokrajowcy nie mogą się do nich zbliżać.
Reklama
Polub nas