Petersburg - panorama

Petersburg to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Rosji (dawna carska stolica), położone przy ujściu rzeki Newy do Zatoki Fińskiej (Może Bałtyckie). Założone zostało w 1703 roku przez cara Piotra I Wielkiego (1672-1725), którego pragnieniem było stworzenie nowego ośrodka nad Morzem Bałtyckim i rozszerzenie kontaktów (zarówno handlowych jak i kulturalnych) z zachodnią Europą. Przed przystąpieniem do budowy nowego miasto trzeba było osuszyć większość nadmorskiej bagnistej delty rzeki Newy. Pierwszą budowlą jaka została wzniesiona była Twierdza Pietropawłowska, której zadaniem miała być ochrona ówczesnych rubieży Rosji przed Szwedzkimi atakami. Przy budowie Sankt Petersburga (dawna nazwa miasta) pracowali najwybitniejsi barokowi architekci ówczesnej Europy. Miasto zostało wzniesione w bardzo szybkim tempie i już w 1712 roku stało się stolicą ówczesnej Rosji. Po wybuchu I wojny światowej Sankt Petersburg stał się Piotrogrodem (na pamiątkę cara-założyciela), a po rewolucji październikowej miasto zostało przemianowane na Leningrad, oddając hołd zmarłemu przywódcy Rosji Radzieckiej. Ciężki okres Petersburg przeżywał w czasie II wojny światowej, kiedy to wojska niemieckie na blisko 2,5 roku dokonały tzw. Blokady Leningradu. W tym czasie w wyniku całkowitego odcięcia miasta od prądu i dostaw żywności w wyniku głodu, mrozu, licznych bombardowań oraz ostrzału artyleryjskiego życie straciło prawdopodobnie około miliona osób. Blokada została przerwana dopiero w styczniu 1944 roku, kiedy to sowiecka ofensywa ostatecznie wypchnęła Niemców z rubieży miasta. Po wojnie Petersburg otrzymał tytuł "miasta-bohatera Związku Radzieckiego". Obecnie w pełni odbudowane i odrestaurowane ze zniszczeń wojennych miasto, stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych Rosji. Pod względem liczby odwiedzin turystów przewyższa nawet Moskwę.

Petersburg - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych i najważniejszych zabytków Petersburga jest słynny Ermitaż (Эрмитаж), czyli jedno z największych muzeów świata. Placówka ta usytuowana jest nad brzegiem rzeki i rozlokowana jest w aż pięciu pałacach. Jego nazwa zaś, pochodzi od jednego z pałaców zimowych Piotra I. Muzeum szczyci się kolekcją przeszło 3 milionów eksponatów i dzieł sztuki (niestety większość z nich nie jest udostępniana dla turystów poza wystawami okresowymi). Obejrzeć możemy m.in. kolekcję malarstwa flamandzkiego, holenderskiego, włoskiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Główną reprezentacyjną ulicą Petersburga jest Prospekt Newski (Не́вский проспе́кт) - nazwany na cześć żyjącego w XIII wieku rosyjskiego bohatera narodowego Aleksandra Newskiego. Ciągnie się on na odcinku około 4,5 km i obrazowo tworzy tzw. cięciwę łuku wytyczonego przez rzekę Newę. Arteria zabudowana jest okazałymi XVIII i XIX wiecznymi barokowymi kamienicami. Ponadto spotkać można tu także neoklasyczny Sobór Kazański, Dom Knigi, monument Katarzyny II czy Grand Hotel Europa. W latach 1918-1944 na cześć Rewolucji Październikowej Prospekt przemianowany został na Aleję 25 Października. Pozostałe ważne zabytki Petersburga to m in. wybudowana w 1881 roku przepiękna Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Twierdza Pietropawłowska, monumentalny Sobór św. Izaaka, ufundowany za cesarzową Elżbietę Sobór Smolny Narewski łuk tryumfalny oraz Akademia Sztuki.

Krążownik Aurora

Jednym z wielu symboli Petersburga jest stojący w porcie (blisko mostu Sampsonijewskiego) słynny krążownik Aurora. To właśnie strzał z tego krążownika dał znak do rozpoczęcia szturmu na Pałac Zimowy w 1917 roku co zapoczątkowało Rewolucję Październikową. Co ciekawe mimo wielkiej sławy okręt nie posiada jakiś większych osiągnięć militarnych. Jedyna bitwa, jaką stoczył, to starcie pod Cuszimą w 1905 roku w czasie wojny japońsko-rosyjskiej (1904-1905). Obecnie na jego pokładzie znajduje się muzeum przedstawiające historię krążownika.

Ciekawostki

  • W Petersburgu jest przeszło setka kanałów, dlatego też miasto określane bywa często mianem "Wenecji północy";
  • Gdybyśmy chcieli obejrzeć każdy z eksponatów jakie zgromadzone są w petersburskim Ermitażu i na każdy poświęcilibyśmy około 1 minuty czasu to zwiedzając po 10 godzin dziennie, spędzilibyśmy w muzeum aż 15 lat.

mail