Wexford (Loch Garman)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Leinster
Populacja: 8 854
Strona Internetowa: www.visitwexford.ie
GPS: N: 52°20'3.12", W: 6°27'27.00"
Wexford
Wexford - panorama

Wexford to miasto w południowo-wschodniej Irlandii, położone u ujścia rzeki Slaney do Morza Irlandzkiego (dawny port Wexford Harbour). Jego angielska nazwa pochodzi prawdopodobnie od skandynawskiego słowa uieg-fjord (mulista, błotnista zatoka), a irlandzka nazwa - Loch Garman - od dawnego określenia rzeki Slaine (Garman). Historia miasta sięga pierwszej połowy IX wieku, kiedy to przybyli w te rejony Wikingowie założyli to osadę portową. Przez kolka kolejnych stuleci funkcjonowali oni w pełnej harmonii z miejscową lokalną społecznością. Trwało to do 1169 roku, kiedy to osada wraz z portem zostały zajęte przez wojska anglo-normańskie dowodzone przez Roberta Fitzpatricka. Niespełna trzy lata później Wexford przekazane zostało dowódcy Normanów - Strongbowowi. Sprowadził on do miasta wielu anglików, czego skutkiem w było wytworzenie się ciekawej mieszanki lingwistycznej łączącej język irlandzki z angielskim. Gwara ta była trudna do zrozumienia zarówno dla Irlandczyków jak i Anglików. Język ten jednak zaniknął całkowicie pod koniec XIX wieku. W XIV wieku miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi, które częściowo zachowały się do czasów obecnych. W czasie podboju Irlandii przez wojska Cromwella, w Wexford miała miejsce słynna masakra miejscowej ludności w miejscu zwanym Byczy Ring (Bull Ring). Zginęło wtedy około półtora tysiąca ludzi. Dziś w tym miejscu stoi pomnik zwany Lone Pikeman, dedykowany powstańcom z 1798 roku.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Wexford jest są usytuowane w samym sercu miasta majestatyczne ruiny opactwa Selskar. Świątynia ta powstała prawdopodobnie już XII wieku, a jej fundatorami byli członkowie możnej rodziny Roche. Miejscowe legendy opowiadają jednak, że klasztor założony został przez pewną kobietę, której ukochany zginął tragicznie w czasie krucjaty, w Jerozolimie. Opactwo zostało zniszczone przez wojska Cromwella i po dziś dzień pozostaje w ruinie. Pozostałe ważne zabytki Wexford to m.in. kolegium św. Piotra, kościół św. Patryka, pomnik Johna Barryego - twórcy marynarki wojennej USA oraz średniowieczna brama miejska Westgate. Wexford znane jest także na całym świecie z odbywającego się tu corocznie międzynarodowego festiwalu operowego - The Wexford Festival Opera.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas