Moherowe Klify (Cliffs of Moher)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Prowincja: Munster
Strona Internetowa: www.cliffsofmoher.ie
GPS: N: 52°56'10.00", W: 9°28'15.00"
Moherowe Klify
Moherowe Klify - panorama

Moherowe Klify (Klify Moher) to znajdujący się w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare) i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu. Moherowe Klify uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Irlandii. Każdego roku miejsce to jest odwiedzane są przez blisko półtora miliona turystów. Z powodu silnych i porywistych wiatrów dla zwiedzających wytyczone zostały specjalne bezpieczne szlaki. W przeszłości zdarzały się tu przypadki "zdmuchnięcia" nierozważnych turystów do oceanu. Przy dobrej widoczności z klifów zobaczyć można majaczące w oddali wyspy Aran oraz Zatokę Galway. Dodatkową atrakcją klifów jest wzniesiona w XIX wieku kamienna wieża (O'Brien's Tower), która stanowi idealny punkt obserwacyjny. W 2007 roku otwarte zostało tu także nowoczesne centrum turystyczne Cliffs of Moher Visitor Experience. Jego budowa trwała blisko 17 lat i pochłonęła ponad 30 mln euro. Zostało ono perfekcyjnie wkomponowane we wzgórze. Zasilane jest jedynie energią geotermiczną i słoneczną. Centrum ma charakter dydaktyczny i stworzone zostało głównie z myślą o najmłodszych turystach. Ponad to znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami i restauracje.

Ciekawostki

  • Nazwa klifów pochodzi od starego fortu "Mothar" lub "Moher", który niegdyś znajdował się na najbardziej na południe wysuniętym cyplu zwanym Hag's Head;
  • Moherowe Klify często wykorzystywane są jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. Narzeczona dla księcia, Harry Potter i Książę Półkrwi czy Oświadczyny po Irlandzku.

Zdjęcia [12]
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1600
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1488
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1531
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1507
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1494
Moherowe Klify
Ciekawe miejsca Goblin· 1464
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na pierwszy rzut oka irlandzkie wiatraki niczym szczególnym się nie wyróżniają. Jednak jako jedyne obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. We wszystkich innych krajach świata ruch jest odwrotny.
Polub nas