Moherowe Klify - panorama

Moherowe Klify (Klify Moher) to znajdujący się w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare) i ciągnący się na długości około 8 km odcinek stromego i malowniczego klifowego wybrzeża. W najwyższych miejscach urwiska wznoszą się na przeszło 200 metrów nad taflę oceanu. Moherowe Klify uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Irlandii. Każdego roku miejsce to jest odwiedzane są przez blisko półtora miliona turystów. Z powodu silnych i porywistych wiatrów dla zwiedzających wytyczone zostały specjalne bezpieczne szlaki. W przeszłości zdarzały się tu przypadki "zdmuchnięcia" nierozważnych turystów do oceanu. Przy dobrej widoczności z klifów zobaczyć można majaczące w oddali wyspy Aran oraz Zatokę Galway. Dodatkową atrakcją klifów jest wzniesiona w XIX wieku kamienna wieża (O'Brien's Tower), która stanowi idealny punkt obserwacyjny. W 2007 roku otwarte zostało tu także nowoczesne centrum turystyczne Cliffs of Moher Visitor Experience. Jego budowa trwała blisko 17 lat i pochłonęła ponad 30 mln euro. Zostało ono perfekcyjnie wkomponowane we wzgórze. Zasilane jest jedynie energią geotermiczną i słoneczną. Centrum ma charakter dydaktyczny i stworzone zostało głównie z myślą o najmłodszych turystach. Ponad to znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami i restauracje.

Ciekawostki

  • Nazwa klifów pochodzi od starego fortu "Mothar" lub "Moher", który niegdyś znajdował się na najbardziej na południe wysuniętym cyplu zwanym Hag's Head;
  • Moherowe Klify często wykorzystywane są jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. Narzeczona dla księcia, Harry Potter i Książę Półkrwi czy Oświadczyny po Irlandzku.

mail

Multimedia