Waterford (Port Láirge)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Munster
Populacja: 45 775
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 52°15'24.43", W: 7°7'45.14"
Waterford
Waterford - panorama

Waterford to miasto portowe w południowo-wschodniej Irlandii, położone w pobliżu ujścia rzeki Suir do Morza Celtyckiego. Założone zostało w w drugiej dekadzie X wieku przez Wikingów i zaliczane jest do jednych z najstarszych miast na terenie ówczesnej Irlandii. W okresie średniowiecza po Dubline, Waterford było jednym z największych ośrodków miejskich kraju. Swój największych okres świetności przezywało jednak dopiero w XVIII wieku, kiedy to stało się najważniejszych Irlandzkim portem morskim. W tym samym okresie powstała tu także słynna fabryka kryształów.

Zwiedzanie

Główną atrakcją turystyczną Waterford jest stanowiący najstarszą część miasta tzw. Trójkąt Wikingów. Na jego obszarze zachowały się pozostałości pochodzących z X wieku powikingowych fortyfikacji oraz słynna XII wieczna cylindryczna Wieża Reginalda (założyciel miasta i pierwszy zdobywca Wikingów). Budowla ta wzniesiona została przez Normanów w miejscu starej wikińskiej budowli i w owym czasie była jedną najpotężniejszych wież obronnych Europy. W późniejszym okresie pełniła kolejno funkcje mennicy, więzienia i magazynu. Obecnie w wieży ma swoją siedzibę muzeum prezentujące jej historię. pozostałe ważne zabytki Waterford to m.in. Waterford Treasures (główne muzeum miejskie), XVIII wieczny kościół św. Patryka, katedra Trójcy Świętej, zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku katedra Chrystusa, fabryka kryształów (Waterford Crystal Factory), klasycystyczny budynek ratusza miejskiego oraz wybudowany przez ojców franciszkanów w połowie XIII wieku kościół Francuski.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas