Waterford (Port Láirge)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Munster
Populacja: 45 775
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 52°15'24.43", W: 7°7'45.14"
Waterford
Waterford - panorama
Waterford to miasto portowe w południowo-wschodniej Irlandii, położone w pobliżu ujścia rzeki Suir do Morza Celtyckiego. Założone zostało w w drugiej dekadzie X wieku przez Wikingów i zaliczane jest do jednych z najstarszych miast na terenie ówczesnej Irlandii. W okresie średniowiecza po Dubline, Waterford było jednym z największych ośrodków miejskich kraju. Swój największych okres świetności przezywało jednak dopiero w XVIII wieku, kiedy to stało się najważniejszych Irlandzkim portem morskim. W tym samym okresie powstała tu także słynna fabryka kryształów.

Zwiedzanie
Główną atrakcją turystyczną Waterford jest stanowiący najstarszą część miasta tzw. Trójkąt Wikingów. Na jego obszarze zachowały się pozostałości pochodzących z X wieku powikingowych fortyfikacji oraz słynna XII wieczna cylindryczna Wieża Reginalda (założyciel miasta i pierwszy zdobywca Wikingów). Budowla ta wzniesiona została przez Normanów w miejscu starej wikińskiej budowli i w owym czasie była jedną najpotężniejszych wież obronnych Europy. W późniejszym okresie pełniła kolejno funkcje mennicy, więzienia i magazynu. Obecnie w wieży ma swoją siedzibę muzeum prezentujące jej historię. pozostałe ważne zabytki Waterford to m.in. Waterford Treasures (główne muzeum miejskie), XVIII wieczny kościół św. Patryka, katedra Trójcy Świętej, zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku katedra Chrystusa, fabryka kryształów (Waterford Crystal Factory), klasycystyczny budynek ratusza miejskiego oraz wybudowany przez ojców franciszkanów w połowie XIII wieku kościół Francuski.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas