Dublin

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Leinster
Populacja: 505 739
Powierzchnia: 115 km²
Strona Internetowa: www.visitdublin.com
GPS: N: 53°20'38.77", W: 6°16'2.98"
Dublin
Dublin - panorama
Dublin to stolica i zarazem największe miasto Irlandii, położone na wschodnim wybrzeżu wyspy u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej stanowiącej część Morza Irlandzkiego. Jego nazwa wywodzi się od okolicy w jakiej się obecne znajduje. Niegdyś określana była mianem Dúbh Linn co po irlandzku oznacza Czarny Staw. Historia Dublina sięga IX wieku, kiedy to duńscy wikingowie założyli tu jedną ze swoich osad handlowych. Pozostawali oni tu aż do XII wieku, kiedy to miasto zostało zdobyte przez Normanów. W 1171 roku Dublin otrzymał prawa miejskie i dzięki licznym przywilejom bardzo szybko stał się jednym z głównych ośrodków panowania angielskiego w Irlandii. Dominacja Brytyjczyków nad miastem trwała aż do uzyskania niepodległości przez Irlandię w 1920 roku.

Zwiedzanie
Do najciekawszych zabytków Dublina zaliczyć możemy m in. wybudowany przez Normanów w XIII i przebudowany w XVIII wieku Zamek Dubliński, XII wieczną katedrę Christchurch (zwaną także Kościołem Chrystusowym), założony przez Elżbietę I w 1592 roku Trinity College, gotycką katedrę św. Patryka, stanowiący pamiątkę po jednej z pielgrzymek Jana Pawła III przeszło 27 metrowy Krzyż Papieski, XVII wieczny Kilmainham Hospital, kościół św. Audoena oraz będący dawną siedzibą parlamentu Bank of Ireland. Odwiedzając miasto warto także odwiedzić słynny Browar Guinessa oraz znajdujący się na lewym brzegu Liffey - Phoenix Park. Jest to jeden z największych ogrodzonych parków Europy. Na jego obszarze znajduje się m in. miejskie zoo oraz rezydencja prezydenta. Jednym z symboli Dublina jest wzniesiona w 1966 roku przeszło 120 metrowa potężna stalowa iglica zwana Spire of Dublin lub Monument of Light. Zaprojektowana została przez brytyjską pracownię architektoniczną Ian Ritchie Architects i usytuowana została w miejscu wysadzonej w powietrze w 1966 roku przez byłego bojownika IRA - Kolumnie Nelsona Horatio (jeden z najsłynniejszych w historii floty brytyjskiej admirałów, który dwukrotnie pokonał flotę francuską).
Zdjęcia [20]
Dublin
Miasta Johnny· 172
Dublin
Miasta Johnny· 179
Dublin
Miasta Johnny· 195
Dublin
Miasta Johnny· 184
Dublin
Miasta Johnny· 177
Dublin
Miasta Johnny· 171
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas