Dublin - panorama

Dublin to stolica i zarazem największe miasto Irlandii, położone na wschodnim wybrzeżu wyspy u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej (część Morza Irlandzkiego). Jego angielska nazwa wywodzi się od określenia okolicznych terenów na jakich miasto obecne się znajduje. W owym czasie nazywano je Dúbh Linn co po irlandzku oznacza Czarny Staw. Współczesna irlandzka nazwa to Baile Átha Cliath oznaczająca "miasto brodu z trzcinowymi płotami". Początki Dublina sięgają IX wieku, kiedy to wikingowie założyli na południowym brzegu rzeki Liffey jedną ze swoich osad portowych. Pozostawali oni tu aż do XII wieku, kiedy to miasto zostało zdobyte i zajęte przez Normanów. W 1171 roku Dublin otrzymał prawa miejskie a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Jakiś czas później prężnie rozwijające się miasto stało się jednym z głównych ośrodków panowania angielskiego w Irlandii. Swój największy okres rozkwitu Dublin przeżywał w XVIII wieku. Wtedy to wzniesiono tu wiele okazałych budynków a także wytyczono wiele nowych reprezentacyjnych placów. W owym czasie Dublin pozostawał drugim co do wielkości miastem Imperium Brytyjskiego i piątym co do wielkości w Europie. Pod rządami Brytyjczyków miasto pozostawało aż do 1921 roku, kiedy to Irlandia odzyskała niepodległość. W latach sześćdziesiątych XX wieku znaczna część budynków w centrum miasta została przebudowana według nowoczesnych projektów przez zatraciły one niemal całkowicie swoją późnogeorgoriańską architekturę. Obecnie Dublin to główny ośrodek kulturalny i finansowy Irlandii, który zamieszkuje przeszło 588 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie

Rzeka Liffey dzieli Dublin na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze. Pierwsza z nich zwana Northside to obszar położony na północ od rzeki Liffey, który zamieszkały jest głównie przez mniej zamożną klasę robotniczą. Drugą część to znacznie zamożniejszy i nowocześniejszy obszar zwany Southside, który rozciąga się na południe od rzeki aż do rejonów Bray (czyli wszędzie tam gdzie dociera komunikacja miejska Dublina). Do czasów obecnych w Dublinie zachowało się stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Zalicza się do nich m.in. Katedra św. Patryka, fragmenty Zamku Dublińskiego czy Katedra Kościoła Chrystusowego. Jedną z głównych ulic Dublina jest położona na terenie Northside w samym sercu miasta O'Connell Street. Wytyczono ją w XVIII wieku jako część szerokiej drogi wiodącej przez centrum miasta i będącej przedłużeniem mostu Carlisle Bridge (obecnie O'Connell Bridge). Do roku 1924 roku ulica była znana jako Sackville Street, kiedy to ówczesne władze przemianowały ją na cześć wybitnego irlandzkiego bohatera i przywódcy narodowego Daniela O'Connela (1775-1847). Dziś jego pomnik stoi na końcu ulicy twarzą zwróconą w stronę mostu. W centralnym punkcie O'Connell Street, pomiędzy dwiema jezdniami, w 2003 roku został ustawiony 120-metrowy monument, zwany oficjalnie Spire of Dublin (Dublińska iglica). Powstał on w miejscu gdzie wcześniej stała kolumna Nelsona, która w 1966 roku została wysadzona w powietrze przez byłego bojownika IRA. Po przejściu mostem na południową stronę miasta podążając ulicą Wesmoreland Street dojdziemy do dwóch najbardziej imponujących budowli Dublina jakimi są Bank of Irleand i Trinity College. W ścisłym centrum Dublina znajduje się także założony w 1627 roku park miejski St Stephen's Green. Powstał on jako prywatny ogród i ma on kształt prostokąta. Otaczają go ulice, które niegdyś były głównymi arteriami centrum Dublina. Do parku przylega także najdroższy pasaż handlowy Dublina – ulica Grafton Street oraz Stephen's Green Shopping Centre, które wzięło nazwę od parku. Zwiedzając Dublin warto także odwiedzić inny park miejski Phoenix Park. Jest to jeden z największych ogrodzonych parków Europy. Na jego obszarze znajduje się m.in. oficjalna rezydencja prezydenta Irlandii, miejskie zoo oraz Krzyż papieski. Każdego roku na terenie parku organizowane są wyścigi motorowe (Phoenix Park Racecourse) a także rozgrywany jest "wielki bieg Irlandii" (Great Ireland Run). Jest to także miejsce gdzie odbywają się koncerty muzyczne. Goszczono tu takich wykonawców jak m.in. Bono, Robbie Williams czy Pixies. W 2010 roku historyczne centrum Dublina zostało wpisane na Irlandzką Listę Informacyjną UNESCO, czyli listę obiektów, które Irlandia zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra św. Patryka

Początki Katedry św. Patryka (Saint Patrick's Cathedral) sięgają XII wieku, kiedy to wzniesiony został tu pierwszy drewniany kościół. Powstał on dla upamiętnienia misjonarskiej działalności Świętego Patryka w Irlandii w miejscu gdzie rzekomo miało tryskać źródełko, które misjonarz wykorzystywał do udzielania sakramentu chrztu nawróconych pogan. W 1190 roku, w czasach rządów biskupa Johna Comyna świątynia została podniesiona do rangi katedry. Niespełna wiek później drewniana konstrukcja została zastąpiona kamienną budowlą. Powstała wówczas okazała wczesnogotycka świątynia, która stała się największą budowlą sakralną w Irlandii (i taką pozostaje po dziś dzień). Katedra została zbudowana na planie krzyża łacińskiego i ma łącznie 74 metry długości. Najstarszą częścią całego założenia jest baptysterium wyposażone w skromną prostokątną chrzcielnicę. Warto także zwrócić uwagę na XVII-wieczny pomnik grobowy rodziny Boyle. Z katedrą związany był także Jonathan Swift, pełniący tu w XVIII wieku funkcję dziekana.

Dublin - Katedra św. Patryka

Zamek Dubliński

Początki Zamku w Dublinie (Caisleán Bhaile Átha Cliath) sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to Anglo-Normani wybudowali tu kamienną warownię. Powstała ona w miejscu dawnej twierdzy wikingów. Zamek przetrwał do 1684 roku, kiedy to został doszczętnie zniszczona przez pożar. Wkrótce potem przystąpiono do jego odbudowy. W kolejnych wiekach warownia były sukcesywnie powiększana oraz modernizowana, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX wieku. W pierwotnym założeniu były to cztery masywne wieże połączone ze sobą potężnymi kamiennymi murami, jednak z czasem warownia utraciła swój warowny charakter. Do czasów obecnych z pierwotnego założenia zachowała się jedynie usytuowana na dolnym dziedzińcu wieża zwana Record Tower. Najwyższa wieża, Bermingham Tower, pochodzi z początku XV wieku, ale swój obecny kształt uzyskała po przebudowie jaka miała miejsce w 1775 roku. Niegdyś więziono w niej powstańców. Przez blisko osiem stuleci Zamek Dubliński symbolizował angielską dominację nad Irlandią. Zwiedzając wnętrza warowni warto zobaczyć Apartamenty Paradne(State Apartments), Salę św. Patryka z malowidłami autorstwa Vincenza Valdre, XVIII-wieczną Salę Tronową (Throne Room), Kaplicę Królewską (Royal Chappel) oraz bogatą kolekcję dzieł sztuki orientalnej pochodzącą ze zbiorów Chestera Beatty'ego.

Dublin - Zamek Dubliński

Katedra Kościoła Chrystusowego

Początki Katedry Kościoła Chrystusowego w Dublinie (nazywanej także często Kościołem Chrystusowym) sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to z polecenia Sitrica Silkenbearda (pierwszego chrześcijańskiego króla dublińskich Norwegów) wzniesiona została tu drewniana świątynia. Niespełna półtora wieku później w czasach rządów Richarda de Clare zwanego Strongbow została ona zburzona i zastąpiona murowanym kościołem. Wady konstrukcyjne były powodem zawalenia się w 1562 roku południowej ściany świątyni. Swój obecny wygląd katedra uzyskała w czasie ostatniej gruntownej renowacji jaka przeprowadzona została w XIX wieku We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na na monumentalne krypty (jeden z z największych na wyspach).

Dublin - Katedra Kościoła Chrystusowego

Temple Bar

Temple Bar to słynna rozrywkowa dzielnica w Dublinie, która właściwie nigdy nie zasypia. Przed wiekami tereny te stanowiły własność klasztoru augustianów. W późniejszym czasie powstało tu wiele pubów i domów publicznych, a w XIX stuleciu okolicą zainteresowali się drobni przemysłowcy i kupcy. Zaczęli oni zakładać tu niewielkie przedsiębiorstwa oraz sklepiki. W latach sześćdziesiątych XX wieku zaplanowano tu budowę nowoczesnego dworca autobusowego. Z uwagi na przeciągającą się inwestycję, która utknęka na planowaniu powstała tu "tymczasowo" niezliczona ilość małych sklepików, pubów i galerii, których właściciele liczyli się z tym, że w każdej chwili mogą być eksmitowani. Z budowy dworca ostatecznie zrezygnowano a specyficzny i artystyczny klimat tego miejsca pozostał. Dziś jest tu niezliczona ilość różnego rodzaju pubów, barów i restauracji. To właśnie na terenie Temple Bar zaczyna się i kończy świętowanie Dnia Świętego Patryka (Paddy's Day). Tutaj też natrafić można na kultowe i najbardziej znane irlandzkie puby, są to m.in. The Temple Bar Pub, The Porterhouse czy The Oliver St. John Gogarty. Oprócz licznych pubów na terenie Temple Bar znajduje się wiele irlandzkich instytucji kulturalnych, jak m.in. Irish Photography Centre czy Irish Film Institue. Swoje siedziby mają tu także Giełda (Irish Stock Exchange) i Bank Centralny (Central Bank of Ireland).

Dublin - Temple Bar

Pozostałe Zabytki Dublina

 • Spire of Dublin (Monument of Light) - jest to przeszło 120-metrowa potężna stalowa iglica, która stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Dublina. Kolumnę wybudowano w 1966 roku według projektu wykonanego przez brytyjską pracownię architektoniczną Ian Ritchie Architects. Powstała ona w miejscu wysadzonej w powietrze w 1966 roku przez byłego bojownika IRA - Kolumny Nelsona Horatio, jednego z najsłynniejszych w historii floty brytyjskiej admirałów, który dwukrotnie pokonał flotę francuską.
 • Kolegium Świętej Trójcy (Trinity College) - założone zostało w 1592 roku na polecenie królowej Elżbiety I (1533-1603). Uczelnia powstała na terenie dawnego klasztoru augustianów. W 1661 roku ówczesny biskup Meath przekazał kolegium słynną Księgę z Kells znaną także pod nazwą Ewangeliarz z Kells lub Ewangeliarz świętego Kolumby. Jest to bogato iluminowany manuskrypt z przełomu VIII i IX wieku wykonany przez przez celtyckich mnichów. Przypuszcza się, że pochodzi on prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę. Na początku XVIII wieku kolegium zostało powiększone o Starą Bibliotekę (Old Library) i akademik Rubrics a w 1853 roku na dziedzińcu wybudowana została dzwonnica. Oprócz Księgi z Kells na terenie uczelni przechowywana jest także pochodząca z II połowy VII wieku Księga z Durrow (Codex Durmachensis). Jest to iluminowany pergaminowy manuskrypt, zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Jest to najstarszy znany rękopiśmienny ewangeliarz jaki odnaleziono na terenie Wysp Brytyjskich. Absolwentami Trinity College są m.in. Jonathan Swift (autor Podróży Guliwera), Bram Stocker (autor Drakuli), Oscar Wilde czy Samuel Beckett.
 • Kościoły św. Aldwina (St. Audoen Church) - są to usytuowane obok siebie dwie świątynie mające tego samego patrona - św. Aldwina. Był to żyjący w VII wieku n.e. biskup Rouen we Francji, który wsławił się budową wielu świątyń i klasztorów (m.in. Klasztor Świętego Krzyża w mieście Lacroix-Saint-Ouen). Jego kult sprowadzili do Irlandii Anglonormanowie. Starsza ze świątyń wzniesiona została w XII stuleciu i obecnie należy do Kościoła protestanckiego. Nowsza świątynia powstała w drugiej połowie XIX wieku jako kościół katolicki. Tutaj też mieści się polskie duszpasterstwo.
 • Custom House - jest to okazały neoklasycystyczny budynek, który wzniesiony został w XVIII wieku na północnym brzegu rzeki Liffey (między mostami Butt Bridge i Talbot Memorial Bridge) według projektu angielskiego architekta Jamesa Gandona (1742-1823). Początkowo mieściła się tu komora celna dla dublińskiego portu, ale po tym jak port przeniesiono w dół rzeki gmach stał się siedzibą lokalnego rządu. W 1921 roku podczas wojny o niepodległość budynek został spalony przez członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Po zakończeniu wojny i podpisaniu traktatu angielsko-irlandzkiego gmach został odbudowany. Obecnie w jego murach mieści się siedziba Departamentu środowiska, społeczności i samorządu lokalnego Republiki Irlandzkiej.
 • Áras an Uachtaráin - wzniesiony został w 1751 roku z polecenia leśniczego Nathaniela Clementsa. Gmach powstał na terenie parku miejskiego Phoenix Park. W 1782 roku budynek został przejęty na potrzeby Lorda Namiestnika Irlandii i po kilku rozbudowach przeznaczony został na oficjalną rezydencję prezydenta Irlandii.
 • Prokatedra Najświętszej Marii Panny (Pro-Cathedral of the Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary) - wzniesiona została w latach 1814-1825 dla arcybiskupa archidiecezji dublińskiej w Irlandii. Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny. Status prokatedry związany jest z oczekiwaniem na zwrot Kościołowi katolickiemu niegdyś katolickiej, a obecnie protestanckiej katedry św. Patryka.
 • Królewski Szpital Kilmainham (Royal Hospital Kilmainham) - jest to okazały gmach, który wzniesiony został w XVII wieku na wzór Hotelu Inwalidów w Paryżu. Do 1927 roku buło to miejsce pobytu emerytowanych żołnierzy armii irlandzkiej. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Irlandzkie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
 • Bank of Ireland - jego budowę rozpoczęto w 1729 roku z przeznaczeniem na irlandzki parlament, który niestety, funkcjonował bardzo krótko, bowiem już w 1801 roku po uchwaleniu unii z Wielką Brytanią Irlandia straciła niepodległość i parlament stał się zbędny. Budynek sprzedano bankowi w którego rękach pozostaje po dziś dzień. Mimo, że stanowi przede wszystkim miejsce pracy to jego zabytkowe wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. Największe wrażenie robi bogato zdobiona Izba Lordów z kasetonowym sufitem i XVIII-wiecznym żyrandolem.
 • Most Ha'penny (nazywany dawniej Liffey Bridge) - to XIX-wieczny żelazny most, który obok Spire of Dublin stanowi jeden z symboli Dublina. Jego obecna nazwa związana jest z opłatą jaką niegdyś należało uiścić przechodząc na drugą stronę rzeki. Wynosiła ona pół (half) pensa zwanego potocznie "penny".
 • Kościół św. Andrzeja (St. Andrew's Church) - wzniesiony został w XVII wieku w pobliżu Thingmote - placu gdzie w czasach normańskich odbywały się zgromadzenia miejskie. Głównym projektantem budowli został William Dodson. We wnętrzu kościoła znajdują się m.in. nagrobki Thomasa Daltona, Marmaduke Coghilla oraz Vanessy - uczennicy znanego irlandzkiego pisarza Jonathana Swifta. Z uwagi na swój kształt świątynia określana jest często mianem "okrągłego kościoła".
 • Kościół św. Jakuba (St. James Church) - wzniesiony został na początku XVIII wieku a swój obecny kształt uzyskał w czasie ostatniej gruntownej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIX stuleciu. Praktycznie od momentu powstania świątynia stanowiła miejsce postoju pielgrzymów.
 • Krzyż Papieski - jest to okazały 27 metrowy krzyż, który ustawiono na terenie parku miejskiego Phoenix Park na pamiątkę wizyty Jana Pawła II podczas jego 3 podróży apostolskiej w 1979 roku.

Dublin - Biblioteka Trinity College

Molly Malone

Molly Malone to imię legendarnej mieszkanki Dublina i zarazem tytuł popularnego irlandzkiego utworu folklorystycznego, który urósł do rangi nieoficjalnego hymnu Dublina. Śpiewany jest przez kibiców w czasie zawodów sportowych a także usłyszeć go można było w słynnym filmie Stanleya Kubricka zatytułowanym "Mechaniczna pomarańcza". Jego treść opowiada historię pięknej sprzedawczyni ryb (Molly Malone), pracującej na ulicach Dublina, która zmarła młodo z powodu febry. Jej pamięć została także uczczona naturalnych rozmiarów pomnikiem, który ustawiony został w 1987 roku u wlotu do jednego z najbardziej popularnych deptaków Dublina - Grafton Street. Co ciekawe nie jest znana data urodzin ani śmierci Molly Malone, nie zachowały się także na jej temat żadne wiarygodne zapiski historyczne.

Dublin - Molly Malone

Browar Guiness

Guinness to ciemne piwo górnej fermentacji typu stout, które obecnie produkowane jest w przeszło 50 krajach na świecie. Jest to najpopularniejsze piwo w Irlandii, którego produkcja rozpoczęta została w założonym przez Arthura Guinnessa (1725-1803) browarze St. James's Gate Brewery w Dublinie. Piwo bardzo szybko zdobyło dużą popularność wśród mieszkańców Wysp stając się największym browarem w Irlandii. Z browarem związana jest także słynna "Księga Rekordów Guinnessa", która początkowo powstała jako zbiór ciekawostek i anegdot mających zabawiać gości baru. Z upływem lat zyskała tak wielką popularność, że stała się znaną i poważaną publikacją na całym świecie. Obecnie każdego dnia na całym globie wypija się 10 milionów kufli Guinnessa, a działający od ponad 250 lat browar jest jedną z największych firm piwowarskich na świecie.

Dublin - Browar Guiness

Muzea w Dublinie

Wstęp do wszystkich muzeów w Dublinie jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich (w tym także obcokrajowców).

 • Muzeum Archeologiczne (National Museum of Ireland - Archaeology) - znajduje się przy Kildare Street i prezentuje ekspozycje z przedmiotami oraz artefaktami jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych prowadzonych niegdyś na terenie Irlandii. Placówka stanowi jeden z oddziałów Muzeum Narodowego Irlandii (National Museum of Ireland). Obejrzeć można tu m.in. wczesne narzędzia, prehistoryczną i średniowieczną biżuterię, zbroje rycerskie czy dawne szaty liturgiczne. Do najcenniejszych eksponatów należą znaleziska z okresu celtyckiego. Są to m.in. pochodząca z przełomu VII i VIII wieku Broszka z Tary, wykonany ze srebra w VIII wieku Kielich z Ardagh (jest to jeden z najcenniejszych skarbów wczesnego Kościoła irlandzkiego), XI-wieczny Kielich z Derrynaflan oraz pochodzącą z I wieku p.n.e. i wykonaną ze złota miniaturowa replika łodzi z wiosłami. Innym ciekawym eksponatem jest odnalezione na bagnach w Clonycavan w 2003 roku cudownie zachowane ciało człowieka z epoki żelaza (Clonycavan Man).
 • Muzeum Historii Naturalnej (National Museum of Ireland - Natural History) - znajduje się przy Merrion Square West i prezentuje bogate zbiory z takich dziedzin nauki jak m.in. botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia czy zoologia. Placówka założona została w 1856 roku i obecnie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Narodowego Irlandii (National Museum of Ireland). Muzeum szczyci się kolekcją przeszło 10 tysięcy różnego rodzaju eksponatów w tym m.in. modeli wypchanych zwierząt (zarówno lądowych jak i morskich), szkieletów czy owadów. Obejrzeć można tu m.in. model wymarłego wilkowóra tasmańskiego, model hipopotama karłowatego, szkielet wymarłego irlandzkiego jelenia olbrzymiego czy monumentalny szkielet długoszpara (drugiej co wielkości ryby - po rekinie wielorybim - żyjącej na ziemi).
 • Muzeum Historii i Sztuki (National Museum of Ireland - Decorative Arts and History) - mieści się w budynku dawnego garnizonu wojskowego przy Benburb Street i prezentuje bogate ekspozycje obrazujące historię rozwoju militariów oraz sztukę dekoracyjną. Placówka stanowi jeden z oddziałów Muzeum Narodowego Irlandii (National Museum of Ireland). Obejrzeć można tu m.in. średniowieczną biżuterię, rdzennie irlandzkie naczynia i przybory kuchenne czy kolekcję militariów z początku XV wieku.
 • Galeria Narodowa Irlandii (National Gallery of Ireland) - znajduje się przy Merrion Square West i prezentuje bogate zbiory malarstwa irlandzkiego oraz europejskiego. Placówka założona została w 1854 roku a dla szerszej publiczności udostępniono ją dekadę później. Obecnie galeria szczyci się kolekcją przeszło 14 tysięcy dzieł sztuki, w tym przeszło 2,5 tysiąca obrazów, 5 tysięcy szkiców i rysunków oraz bogatymi zbiorami rzeźb, mebli i innych eksponatów. Obejrzeć można tu dzieła takich malarzy jak m.in. Tycjan, Rembrandt, Vermeer, Caravaggio, Canaletto, Veronese czy Rubens. Jednym z najcenniejszych dzieł prezentowanych w galerii jest obraz olejny namalowany przez włoskiego artystę barokowego Caravaggia zatytułowany "Pojmanie Chrystusa".
 • Irlandzkie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Irish Museum of Modern Art IMMA) - mieści się w XVII-wiecznym gmachu Królewskiego Szpitala Kilmainham (Royal Hospital Kilmainham) przy Military Road i prezentuje sztukę nowoczesną zarówno irlandzkich jak i międzynarodowych artystów. Kolekcja skupia się głównie na dziełach stworzonych po 1940 roku. Obejrzeć można tu prace takich artystów jak m.in. Lucian Freud, Marina Abramović, Louise Bourgeois, Joseph Cornell, Robert Rauschenberg, Sol LeWitt, Louis le Brocquy, Matt Mullican, Roy Lichtenstein czy Lawrence Weiner.
 • Muzeum Guinnessa (Guinness Storehouse) - znajduje się na terenie browaru przy St. James's Gate Brewery i prezentuje historię samego browaru, jak i piwa w ogóle. Mimo, że zakładów nie można zwiedzać to przygotowano tu niezwykle ciekawą ekspozycję, na którą składa się m.in. replika browaru, która wprowadzi nas w tajniki produkcji piwa. Zwiedzanie połączone jest z degustacją świeżutkiego ginessa w miejscowym pubie.
 • EPIC Irlandzkie Muzeum Emigracji (EPIC The Irish Emigration Museum) - mieści się w podziemiach XIX-wiecznego gmachu Custom House Quay i poświęcone jest historii irlandzkiej diaspory oraz emigracji Irlandczyków do innych krajów.
 • Narodowe Muzeum Krasnoludków (National Leprechaun Museum) - mieści się w Twilfit House przy Jervis Street i poświęcone jest irlandzkiemu folklorowi i mitologii a w szczególności skrzatowi Leprechaun. Są one samotnikami, mieszkającymi w odległych miejscach i zajmują się wyrobem butów (słowo leprechaun oznacza w dosłownym tłumaczeniu "szewc"). Jego obecność zdradzają czasem rytmiczne uderzenia jego szewskiego młotka, jeżeli akurat pracuje. Skrzat na zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra a złota służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta. W placówce kolejne ekspozycje pozwalają nam się zapoznać bliżej z legendarnym skrzatem a także innymi postaciami z irlandzkich mitologii jak m.in. Púca czy zjawa Banshee. The Irish Times określił to miejsce mianem Luwru Krasnoludków.
 • Hugh Lane Gallery - mieści się w XVIII-wiecznym Charlemont House przy Parnell Square i prezentuje głównie sztukę nowoczesną. Placówka założona została w 1908 roku przez irlandzkiego kolekcjonera sztuki Sir Hugh'a Lane (1875-1915) jako jedna z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej na świecie. Muzeum skupia się głównie na pracach współczesnych irlandzkich artystów. Obejrzeć tu można m.in. kolekcję dzieł Seana Scully czy wierną rekonstrukcję pracowni Francisa Bacona.
 • Muzeum Irlandzkiej Whisky (Irish Whiskey Museum) - znajduje się przy Grafton Street 119 i prezentuję ekspozycje obrazujące historię produkcji irlandzkiej whisky. Zwiedzanie niezwykle ciekawych ekspozycji zakończone jest degustacją.
 • Muzeum Dawnego Sprzętu Radiowego (Ye Olde Hurdy Gurdy Museum of Vintage Radio) - mieści się w XIX-wiecznej wieży Martello przy 6 Balscadden Road (dzielnica Howth) i prezentuje ekspozycje związane z początkami i rozwojem radiofonii i telekomunikacji. Na przełomie XIX i XX wieku w murach wieży prowadzone były eksperymenty związane z radiofonią, m.in. przez przyszłego laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizyki Guglielmo Marconiego (1874-1937). W 2001 roku obiekt przeszedł gruntowną renowację i zaadoptowany został na muzeum. Za bazę ekspozycji posłużyły bogate zbiory należące do irlandzkiego kolekcjonera i entuzjasty radia Pata Herberta. Dziś obejrzeć tu można m.in. ekspozycje prezentujące różnego rodzaju sprzęt telegraficzny, radiowy i fonograficzny. Do najciekawszych eksponatów należą m.in. fonograf Edisona czy francuski odbiornik radiowy z czasów okupacji zamaskowany jako portret Rity Hayworth.
 • Muzeum GAA (GAA Museum) - mieści się na terenie stadionu przy Saint Joseph's Avenue i poświęcone jest długiej tradycji irlandzkich rozgrywek sportowych. Skrót GAA oznacza Gaelic Athletic Association, co tłumaczy się jako Gaelicki Związek Sportowy. W jego skład wchodzą irlandzkie sporty narodowe: hurling, camogie (odmiana damska hurlingu) i futbol gaelicki.
 • Muzeum Pearse'a (Pearse Museum) - znajduje się przy Grange Road i poświęcone jest znanemu irlandzkiemu nauczycielowi, poecie, politykowi i przywódcy powstania wielkanocnego (Easter Rising) Patrick'owi Pearse (1879-1916). Został on stracony 3 maja 1916 roku jako pierwszy z 16 przywódców powstania. W placówce obejrzeć można m.in. wierną rekonstrukcję gabinetu Pearse'a, salon rodzinny czy dawne sale szkolne.
 • Narodowe Muzeum Drukarstwa (National Print Museum) - mieści się w dawnej kaplicy koszar Beggars Bush przy Haddington Road i prezentuje historię drukarstwa na terenie Irlandii począwszy od czasów średniowiecznych aż po dzień obecny. Obejrzeć można tu m.in. dawne maszyny drukarskie, kolekcję czcionek i matryc, klisze chemigraficzne, prasy dociskowe czy stare urządzenia introligatorskie.
 • Irlandzkie Muzeum Żydowskie (Irish Jewish Museum) - mieści się w dawnej synagodze przy Walworth Road 3 i prezentuje ekspozycję obrazujące dzieje oraz życie irlandzkich Żydów począwszy od połowy XIX wieku aż po czasy współczesne. Placówka otwarta została w 1985 roku z inicjatywy urodzonego w Belfaście szóstego prezydenta państwa Izrael Chaima Herzoga (1918-1997).
 • Narodowe Muzeum Morskie (National Maritime Museum of Ireland) - mieści się w dawnym kościele na terenie dzielnicy portowej Dun Laoghaire przy Haigh Terrace i zajmuje się dokumentowaniem oraz prezentacją różnego rodzaju i pamiątek i przedmiotów obrazujących związki Irlandii z morzem.
 • Narodowe Muzeum Figur Woskowych (The National Wax Museum Plus) - znajduje się przy 22-25 Westmoreland Street i prezentuje woskowe podobizny znanych postaci zarówno prawdziwych jak i fikcyjnych z całego świata. Zobaczyć można tu m.in. Jamesa Joyce'a, Oscara Wilde, Samuela Beckett'a, Elvisa Presley'a, Alberta Einsteina, papieża Jana Pawła II czy bohaterów z filmu Gwiezdne Wojny.
 • Muzeum Pisarzy Dublińskich (Dublin Writers' Museum) - znajduje się przy Parnell Square i poświęcone jest uznanym dublińskim pisarzom jak m.in. James Joyce, Samuel Beckett, Brendan Behan, Lady Gregory, Jonathan Swift, James Stephens, Bram Stoker, Seán O'Casey czy Oscar Wilde. W placówce obejrzeć można liczne obrazy, popiersia, listy, rękopisy, fotografie, pierwsze wydania oraz inne pamiątki związane ze znamienitymi pisarzami.
 • James Joyce Centre - mieści się w XVIII-wiecznej georgiańskiej kamienicy przy 35 North Great George's Street i zajmuje się promowaniem twórczości i dziedzictwa wybitnego irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce'a. Obejrzeć można tu m.in. reprodukcje portretów Joyce'a oraz członków jego rodziny, biurko pisarza, oryginalne drzwi słynnej ulicy Eccles nr 7 z Ulissesa, oraz liczne pamiątki i przedmioty codziennego użytku. Placówka regularnie organizuje także wystawy czasowe.
 • Muzeum Garda Siochána (Garda Síochána Museum) - znajduje się na terenie Zamku Dublińskiego i zajmuje się gromadzeniem oraz prezentacją przedmiotów oraz pamiątek dokumentujących historię irlandzkiej policji Garda Síochána (Straż Pokoju). W placówce obejrzeć można m.in. dawne mundury oraz elementy wyposażenia dublińskich policjantów (w tym słynne drewniane pałki). Co ciekawe umundurowani policjanci Garda Síochána nigdy nie byli anie nie są wyposażeni w broń palną. Do ich wyposażenia należą jedynie drewniane pałki, które obecnie zastępowane są przez pałki teleskopowe.
 • Małe Muzeum Dublina (The Little Museum of Dublin) - mieści się w XVIII-wiecznej georgiańskiej kamienicy należącej do Rady Miasta Dublina i zajmuje się dokumentowaniem oraz prezentowaniem ważnych wydarzeń oraz zmian jakie zaszły na przestrzeni ostatniego stulecia w stylu życia mieszkańców Dublina. Obejrzeć można tu m.in. ekspozycje dotyczące Powstania wielkanocnego z 1916 roku czy wizyty prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego w Dublinie. Oprócz tego prezentowane są tu także dawne plakaty, książki, zdjęcia czy pamiątki należące do członków irlandzkiego zespołu rockowego U2.

Dublin

Ciekawostki

 • W Dublinie urodził się wybitny irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim James Joyce (1882-1941);
 • Dubliński Phoenix Park jest drugim co do wielkości parkiem na świecie (po Central Parku w Nowym Jorku) i największym parkiem w Europie;
 • W Dublinie jest przeszło tysiąc pubów, niektóre z nich mają nawet od stu do dwustu lat;
 • Każdego dnia w Dublinie sprzedaje się około 10 milionów pint (1 pinta to około 600 ml piwa guinness);
 • Dubliński Trinity College był pierwszym europejskim uniwersytetem który zaczął przyznawać stopnie naukowe kobietom;
 • W Dublinie urodziła się słynna irlandzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek Sinéad O'Connor. Jej największy hit to "Nothing Compares 2 U" (1990 rok). Jest to cover piosenki napisanej przez Prince'a, który następnie zaaranżował utwór specjalnie dla niej.

mail