Mdina

Malta
Kraj: Malta
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Malta (wyspa)
GPS: N: 35°53'9.00", E: 14°24'11.00"
Mdina
Mdina - panorama

Mdina to zabytkowe miasto na Malcie, położone w samym sercu wyspy na szczycie przypominającego górę stołową malowniczego wzgórza. Niegdyś miasto pełniło funkcje stolicy Malty, dziś ze względu na to, że na stałe mieszka tu zaledwie przez około 500 osób określane bywa mianem Cichego Miasta (Silent City). Początki Mdiny sięgają czasów starożytnych kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich osad. W 870 roku miasto zostało zdobyte i zajęte przez Arabów, którzy otoczyli je potężnymi murami obronnymi oraz fosą. Fortyfikacje te przetrwały do czasów obecnych i dziś stanowią jedną z atrakcji turystycznych miasta. Budując mury część miasta została poza jego granicami, stając się automatycznie przedmieściami. Wkrótce potem przekształcone zostały one w osobny ośrodek administracyjny zwany Rabat (Rabat w języku arabskim oznacza właśnie przedmieścia). Przez kolejne wieki Mdina stanowiła siedzibę najbogatszych rodów maltańskich. W XII wieku na wyspę przybyli Normanowie, którzy w znacznym stopniu rozbudowali fortyfikacje wokół Mdiny. Dwa stulecia później na wyspie pojawili się Joannici. Wtedy też rozpoczęła się budowa nowego miasta - Valletty, które jakiś czas później stało się nową stolicą Malty odsuwając w cień Mdinę. W roku 1798 wyspę zdobyli podstępem i zajęli Francuzi (Napoleon Bonaparte). Po dwóch latach ciężkiej okupacji, o pomoc poproszono Brytyjczyków, którzy po przegonieniu wojska Napoleona zajęli wyspę wraz z Mdiną na kolejne 160 lat.

Zwiedzanie

Obecnie Mdina to popularny ośrodek turystyczny, przyciągający swoimi zabytkami oraz krętymi malowniczymi uliczkami tysiące turystów z całego świata. Wejście do miasta strzeże monumentalna reprezentacyjna brama. Wśród starych uliczek, licznych pałaców, kościołów i malowniczych zaułków czas jakby stanął w miejscu. Przechadzając się wąskimi uliczkami warto zwrócić uwagę na liczne detale takie jak bogato zdobione kołatki, stylowe latarnie, kunsztowne portale czy drewniane wykusze. Jednym z najciekawszych zabytków Mdiny jest wzniesiona w latach 1697-1702 monumentalna Katedra Świętego Pawła (Katidral ta’ San Pawl). Po trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło miasto w 1693 roku świątynia została odbudowana w stylu barokowym. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne zegary znajdujące się na wieżach katedry, prawy wskazuje godziny i minuty, zaś lewy dni i miesiące. Warto także wybrać się na przechadzkę po murach miejskich skąd rozpościera się przepiękna panorama wyspy.

Ciekawostki

  • Mdina często wykorzystywana jest jako plan filmowy. Kręcono tu m.in sceny do słynnego filmu Ridleya Scotta pt. Gladiator.

Zdjęcia [14]
Mdina
Miasta Andrzej· 1677
Mdina
Miasta Andrzej· 1861
Mdina
Miasta Andrzej· 1589
Mdina
Miasta Andrzej· 1612
Mdina
Miasta Andrzej· 1646
Mdina
Miasta Andrzej· 1650
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na godle Republiki Malty dostrzec można Krzyż Jerzego. Jest to odznaczenie jakie otrzymali mieszkańcy wyspy 15 kwietnia 1942 roku od króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI Windosra za wielkie męstwo oraz oddanie w czasie niemieckich i włoskich ataków lotniczych. Życie wówczas straciło przeszło 1200 brytyjskich oraz maltańskich obywateli, a także zniszczona została znaczna część stolicy Malty - Valletty. Krzyż Jerzego jest najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Reklama
Polub nas