Skopje (Скопје)

Macedonia
Kraj: Macedonia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Skopijski
Populacja: 506 926
GPS: N: 42°0'0.00", E: 21°25'60.00"
Skopje
Skopje - panorama

Skopje to stolica i zarazem największe miasto Macedonii, położone w malowniczej kotlinie nad rzeką Wardar. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu iliryjska osada zwana Scupi. Jakoś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa Skopje zostało wcielone do Bizancjum, a w XI wieku stało się częścią państwa bułgarskiego. Jakiś czas później na blisko pięć stuleci miasto dostało się pod panowanie tureckie. Ich panowanie odcisnęło tu niebagatelne piętno co powoduje, że nawet dziś w mieście poczuć można klimat Bliskiego Wschodu. Z czasów osmańskich zachowała się dzielnica muzułmańska Carsija, która wygląda jakby była żywcem wyjęta z Turcji. Od 1945 roku Skopje stanowi oficjalną stolicę Macedonii. W 1963 roku miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi w wyniku którego zginęło 1070 ludzi, a od trzech do ponad czterech tysięcy odniosło obrażenia. Zniszczeniu uległo wówczas blisko 75% zabudowy miasta. Przy likwidacji skutków kataklizmu pomagało 35 krajów (w tym także i Polska). Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia zachowano zrujnowany budynek Poczty Głównej, z zegarem, który zatrzymał się w chwili trzęsienia ziemi. W 2014 roku rozpoczęty został zakrojony na wielką skalę budzący wiele wątpliwości projekt przekształcenia Skopje w nowoczesną i atrakcyjną pod względem biznesowym i turystycznym stolicę europejską. Rozpoczęto wówczas budowę wielu nowych budowli czy pomników nawiązujących do odległej historii Macedonii.

Zwiedzanie

Serce miasta stanowi Plac Macedoński (Плоштад Македонија) przy którym znajduje się m.in. budynek nowo wybudowanego centrum rządowo-kulturalnego oraz pomniki Aleksandra Macedońskiego i cesarza Justyniana I. Jednym z najważniejszych zabytków oraz symboli Skopje jest spinający oba brzegi rzeki XV wieczny Kamienny Most (Камен Мост). Przeprawa ta wzniesiona została jeszcze w czasach osmańskich za panowania sułtana Mehmeda II (1432-1481). Most ma dwanaście przęseł, 214 metrów długości i łączy centrum miasta ze starą dzielnicą osmańską i Wielkim Bazarem. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. starożytny rzymski akwedukt, okazała twierdza Skopsko Kale ze śladami osadnictwa z neolitu, XVII wieczna cerkiew Przemienienia Pańskiego, meczet Mustafy Paszy (największa i najlepiej zachowania muzułmańska świątynia w Macedonii), XV wieczne łaźnie tureckie oraz znajdującą się na przedmieściach miasta cerkiew św. Pantelejmona w Nerezi.

Skopje - Mapa

Ciekawostki

  • Na początku XX wieku w Skopje urodziła się słynna zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla - Agnese Gonxhe Bojaxhiu, znana światu jako Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997). Niestety większość miejsc związanych z misjonarką została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi. Zachowała się jedynie kapliczka w miejscu dawnego kościoła, w którym Matka Teresa modliła się jako dziecko;
  • W Skopje mieszka blisko 600 tysięcy ludzi co stanowi blisko jedną czwartą populacji całego kraju.

Zdjęcia [31]
Skopje
Miasta pligaj· 1715
Skopje
Miasta pligaj· 1462
Skopje
Miasta pligaj· 1434
Skopje
Miasta pligaj· 1398
Skopje
Miasta pligaj· 1567
Skopje
Miasta pligaj· 1353
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku jedna z republik tworzących ten kraj przyjęła nazwę . Spowodowało to jawny sprzeciw Greków, którzy uważają, że nazwa ta zarezerwowana jest dla historycznego regionu Grecji. Obecnie nazwę Republika Macedonii uznaje oficjalnie 125 krajów świata z istniejących 154.
Reklama
Polub nas