Kijów (Київ)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: miasto Kijów
Populacja: 2 765 531
Powierzchnia: 839 km²
GPS: N: 50°27'0.00", E: 30°31'24.00"
Kijów
Kijów - panorama

Kijów to stolica i zarazem największe miasto Ukrainy, położone nad rzeką Dniepr. Jego początki sięgają V wieku, kiedy to powstała tu niewielka osada strzegąca ważnego szlaku handlowego wiodącego z Konstantynopola do Skandynawii. W drugiej połowie IX wieku Kijów został zdobyty przez księcia Rusi - Olega Mądrego. Wkrótce potem przeniósł on do Kijowa swoją siedzibę. W 988 roku w Kijowie miał miejsce chrzest wielkiego księcia kijowskiego - Włodzimierza Wielkiego. Obecnie wydarzenie to uznawane jest także za chrzest Rusi. Wtedy też Włodzimierz wybrał Prawosławie jako obowiązującą religię, a Kijów podniesiony został do rangi stolicy Rusi Kijowskiej. Okres rozkwitu i świetności Kijowa trwał do XIII wieku, kiedy to miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Tatarów. W 1364 roku Kijów włączony został do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w 1494 roku król polski Aleksander Jagiellończyk nadał miastu prawa magdeburskie. W drugiej połowie XVII wieku na mocy traktatu grzymułtowskiego Kijów został wcielony do Rosji. W 1934 roku do Kijowa przeniesiona została z Charkowa stolica Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Obecnie zaś miasto stanowi stolicę niepodległej Ukrainy.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest pochodzący z przełomu IX i X wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO prawosławny Sobór Mądrości Bożej (nazywany także Sofiją Kijowską). Od początku swojego istnienia stanowił on główną świątynię miejską w której rezydowali biskupi. Pozostałe ważne zabytki Kijowa to m in. usytuowana na malowniczym wzgórzu nad Dnieprem XI wieczna Ławra Pieczerska, Złota Brama, założony w drugiej połowie XI wieku Monaster św. Michała Archanioła, Cerkiew św. Andrzeja oraz stanowiący miejsce ważnych uroczystości państwowych główny plac miasta - Majdan (Plac Niezależności). W centralnym punkcie placu znajduje się upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Ukrainę kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią.

Ciekawostki

  • W pobliżu dworca kolejowego w Kijowie działa trzecia najczęściej odwiedzana restauracja McDonald's na świecie. Każdego roku realizuje około 2,2 miliona zamówień.
  • Najwyższą budowlą w Kijowie jest wybudowany w 2012 roku wieżowiec Klovski Descent 7A, który ma 168 metrów wysokości.

Zdjęcia [50]
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 481
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 488
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 479
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 459
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 485
Kijów
Miasta Tytus de Zoo· 509
Czy wiesz że?
W Kijowie na Ukrainie znajduje się najgłębsza stacja metra na świecie. Jest nią usytuowana na głębokości 105 metrów oddana do użytku w 1960 roku i położona na pierwszej linii metra (Swjatoszynśko-Browarśka) stacja Arsenalna. Tak głębokie usytuowanie podyktowane zostało wysokim brzegiem rzeki Dniepr.
Polub nas