Kijów (Київ)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: miasto Kijów
Populacja: 2 765 531
Powierzchnia: 839 km²
GPS: N: 50°27'0.00", E: 30°31'24.00"
Kijów
Kijów - panorama
Kijów to stolica i zarazem największe miasto Ukrainy, położone nad rzeką Dniepr. Jego początki sięgają V wieku, kiedy to powstała tu niewielka osada strzegąca ważnego szlaku handlowego wiodącego z Konstantynopola do Skandynawii. W drugiej połowie IX wieku Kijów został zdobyty przez księcia Rusi - Olega Mądrego. Wkrótce potem przeniósł on do Kijowa swoją siedzibę. W 988 roku w Kijowie miał miejsce chrzest wielkiego księcia kijowskiego - Włodzimierza Wielkiego. Obecnie wydarzenie to uznawane jest także za chrzest Rusi. Wtedy też Włodzimierz wybrał Prawosławie jako obowiązującą religię, a Kijów podniesiony został do rangi stolicy Rusi Kijowskiej. Okres rozkwitu i świetności Kijowa trwał do XIII wieku, kiedy to miasto zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Tatarów. W 1364 roku Kijów włączony został do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w 1494 roku król polski Aleksander Jagiellończyk nadał miastu prawa magdeburskie. W drugiej połowie XVII wieku na mocy traktatu grzymułtowskiego Kijów został wcielony do Rosji. W 1934 roku do Kijowa przeniesiona została z Charkowa stolica Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Obecnie zaś miasto stanowi stolicę niepodległej Ukrainy.

Zwiedzanie
Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest pochodzący z przełomu IX i X wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO prawosławny Sobór Mądrości Bożej (nazywany także Sofiją Kijowską). Od początku swojego istnienia stanowił on główną świątynię miejską w której rezydowali biskupi. Pozostałe ważne zabytki Kijowa to m in. usytuowana na malowniczym wzgórzu nad Dnieprem XI wieczna Ławra Pieczerska, Złota Brama, założony w drugiej połowie XI wieku Monaster św. Michała Archanioła, Cerkiew św. Andrzeja oraz stanowiący miejsce ważnych uroczystości państwowych główny plac miasta - Majdan (Plac Niezależności). W centralnym punkcie placu znajduje się upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Ukrainę kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią.

Киев'2011(Kiev/Ukraine) from zweizwei |motion timelapse| on Vimeo.

Zdjęcia [37]
Kijów
Miasta Krecik· 556
Kijów
Miasta Krecik· 494
Kijów
Miasta Krecik· 457
Kijów
Miasta Krecik· 497
Kijów
Miasta Krecik· 488
Kijów
Miasta Krecik· 461
Czy wiesz że?
Przed II wojną światową znajdujący się obecnie na terenie Ukrainy Truskawiec stanowił drugie, zaraz po Krynicy, najlepsze polskie uzdrowisko.
Reklama
Polub nas