Jokkmokk (Jåhkåmåhkke)

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Norrbotten
Populacja: 2 976
Powierzchnia: 3 km²
Strona Internetowa: destinationjokkmokk.se
GPS: N: 66°36'17.85", E: 19°50'1.63"
Jokkmokk
Jokkmokk - panorama

Jokkmokk to niewielkie lapońskie miasteczko w północnej Szwecji, położone około 200 km w kierunku południowym od Kiruny. Powstało w miejscu starej (założonej na początku XVII wieku) osady targowej Saamów (Lapończyków) - potomków pierwotnych mieszkańców Skandynawii. Nazwa miasta Jokkmokk w języku lapońskim oznacza "zakręt rzeki". Dziś miasteczko uznawane jest za stolicę Samów, w której działa jedyna na terenie Szwecji wyższa uczelnia (Hogfolskskola), gdzie zajęcia prowadzone są w języku lapońskim. W Jokkmokk znajduje się także niezwykle interesujące Szwedzkie Muzeum Gór i Kultury Samów (Ájtte, Svenskt fjäll- och samemuseum). Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych w całym kraju. Ekspozycje poświęcone są nie tylko lokalnej kulturze rdzennych mieszkańców Laponii, ale warunkom życia w górach. W pobliżu muzeum natrafić można na malowniczy Ogród Górski w którym zapoznać się można z florą Laponii. Rosną tu m.in. dębiki lodowcowe, jaskiery górskie czy wrzosy królewskie.

Jarmark w Jokkmokk

Każdego roku w pierwszym tygodniu lutego w Jokkmokk organizowany jest wielki jarmark (Jokkmokks marknad), którego tradycja sięga 1605 roku. Wtedy to niewielka osada stała się tradycyjnym miejscem spotkań Saamów oraz kupców z nadbrzeżnych miejscowości. Tych ostatnich interesowały głównie futra za które oferowali przedmioty codziennego użytku, ułatwiające miejscowym życie, nierozerwalnie związane z reniferami i doglądaniem stad. W późniejszym czasie targ przestał być tylko miejscem handlu. Do Jokkmokk zaczęto przyjeżdżać także z powodu różnorodnych uroczystości (ślubów, chrztów czy pogrzebów). Przez wiele lat impreza trwała całe dwa tygodnie, jednak stopniowo zaczęto ją skracać. Dziś jarmark trwa tylko przez weekend i odwiedzany jest przez przeszło 30 tysięcy ludzi (w tym także i zagranicy). W dalszym ciągu festyn ma typowo lapoński charakter, w czasie którego obejrzeć można wyścigi reniferów, spróbować tradycyjnych lapońskich potraw oraz zakupić przedmioty wytwarzane przez lokalnych rzemieślników.

Czy wiesz że?
Wikingów zawsze chowano wraz z przedmiotami, których ilość oraz wartość świadczyły o statusie społecznym zmarłego. Po dziś dzień archeolodzy w grobowcach odnajdują monety, paciorki, wyroby jedwabne czy biżuterię. Niektóre znaleziska dowodzą, że Wikingowie prowadzili wymianę handlową z krajami tak odległymi jak Chiny czy Bizancjum.
Reklama
Polub nas