Mora

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Dalarna
Populacja: 10 940
Powierzchnia: 12 km²
GPS: N: 61°0'23.59", E: 14°32'15.19"
Mora
Mora - panorama

Mora to miasto w środkowej Szwecji (prowincja Dalarna), położone pomiędzy jeziorami Siljan i Orsasjon. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w tej części kraju, którego największą dumą jest dom wybitnego szwedzkiego malarza Andreasa Zorna (1860-1920). Artysta ten znany był głównie z portretów amerykańskich prezydentów (Grovera Clevelanda czy Theodora Roosevelta). Obecnie w domu w którym niegdyś mieszkał funkcjonuje niewielkie muzeum. W Mora ma swój początek słynna krajobrazowa linia kolejowa Inlandsbanan, która kursuje aż do Gallivare w Laponii. Jej trasa liczy ponad 1000 km, a jej pokonanie trwa dwa dni (nocleg w Östersund). W czasie podróży maszynista zatrzymuje kolejkę ciekawych miejscach o których opowiada zawsze przewodnik. Podróż kolejką to idealny pomysł na jak najatrakcyjniejsze przekroczenie Kręgu Polarnego.

Bieg Wazów (Vasaloppet)

W Mora, przy pomniku króla Gustawa I Wazy (1496-1560) znajduje się meta słynnego Biegu Wazów. Jest to najdłuższy i największy bieg narciarski jaki rozgrywany jest na świecie. Organizowany jest on zawsze w pierwszą niedzielę marca, na 90 kilometrowej trasie, prowadzącej z miejscowości Sälen do Mory. Bieg ten upamiętnia ucieczkę szlachcica Gustawa Ericssona (przyszłego króla Gustawa I Wazy) uciekającego do Norwegii przed żołnierzami ówczesnego króla Szwecji Chrystiana II. W owym czasie przeważająca część szlachty była przeciwna królowi, dążącemu do całkowitego podporządkowania Szwecji Duńczykom. Aby uciszyć opozycję król zorganizował w Sztokholmie bal pojednawczy, ale zamiast pojednania zafundował podstępnie swoim przeciwnikom rzeź, zwaną dziś "sztokholmską krwawą łaźnią". Jej ofiarą padł m in. także ojciec Gustawa, a on sam przedostał się do Mory, gdzie próbował przekonać miejscową ludność do buntu przeciw Chrystianowi. Po ich zdecydowanej odmowie Gustaw chciał przedrzeć się na nartach do Norwegii, ale w okolicach Sälen doścignęła go grupa narciarzy, którzy poinformowali go, że mieszkańcy Mory zmienili zdanie i poprosili go o poprowadzenie buntu. Efektem tego było zwycięstwo nad Duńczykami, obalenie Chrystiana II oraz wstąpienie Gustawa na tron szwedzki i rozwiązanie unii z Norwegią i Danią.

Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas