Visby - panorama

Visby to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Szwecji, położone na zachodnim brzegu Gotlandii (największa wyspa na Morzu Bałtyckim). Początki miasta nie są znane, wiadomo jednak, że już w X wieku stanowiło ono ważny ośrodek handlowy Wikingów oraz istotny przystanek na trasie szlaku handlowego wiodącego do Skandynawii. Swój największy rozkwit Visby przeżywało na przełomie XI i XIV wieku, kiedy to stało się jednym z ważniejszych miast Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. W XII wieku Visby służyło niemieckim kupcom jako ważny punkt przystankowy w lukratywnym handlu z Nowogrodem. W tym czasie rozpoczęto także budowę katedry, a niespełna wiek później miasto zostało otoczone pierścieniem przeszło 3 kilometrowych murów obronnych z 44 basztami i licznymi bramami. W 1361 roku Visby zostało zdobyte i splądrowane przez wojska duńskiego króla Waldemara IV Atterdaga (1320-1375). W kolejnych latach miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez przez piratów. W 1525 roku wybuchł konflikt między Lubeką i rezydującym na zamku Visborg - Sörenem Norrby. Przybyli z Lubeki Niemcy spalili wszystkie kościoły w Visby z wyjątkiem kościoła św. Jana (St. Hans kyrka) i kościoła Mariackiego (obecna katedra). Miasto stanowiło także arenę walk szwedzko-duńskich co w konsekwencji doprowadziło do jego upadku. W 1645 roku wraz z Gotlandią zostało przyłączone do Szwecji. Obecnie Visby to popularny ośrodek turystyczny, który każdego roku odwiedzany jest tłumnie przez turystów ze Skandynawii jak i całej Europy.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Visby zachowało się niezwykle malownicze stare miasto, które otaczają potężne mury obronne z licznymi basztami i bramami. W ich obrębie zachowało się ponad 150 średniowiecznych budynków oraz ruiny spalonych w 1525 roku przez Niemców 23 kościołów. Dominującą budową w panoramie miasta jest średniowieczna protestancka katedra Najświętszej Marii Panny (Visby Sankta Maria domkyrka). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce na początku XVII wieku po wielkim pożarze który strawił wschodnią część kościoła (w tym hełmy obu wież). Pozostałe ważne zabytki Visby to m.in. XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku Dom Burmistrza, ruiny kościoła św. Katarzyny, stary hanzeatycki port Almedalen, Muzeum Gotlandi (Gotland Fornsal Museum) oraz słynna Jungfrutornet (Wieża Panny) w której rzekomo zamurowano żywcem córkę złotnika, która z miłości do króla Waldemara wpuściła Duńczyków do miasta. W północnej części miasta rozciąga się piękny Ogród Botaniczny, z herbarium i rosarium w którym stoją oplecione bluszcze, ruiny kościoła św. Olafa. W 1995 roku zabytkowe Stare Miasto w Visby zostało wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tydzień Średniowiecza

Każdego roku w sierpniu w Visby organizowany jest Tydzień Średniowiecza (Medeltidsveckan). W czasie imprezy odbywają się liczne turnieje, występy teatralne, pokazy rękodzielnictwa, biesiady czy średniowieczne jarmarki.

mail