Kalmar - panorama

Kalmar to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Szwecji, położone nad Cieśniną Kalmarską (Kalmarsund) naprzeciwko wyspy Olandii. Przypuszcza się, że obszar na którym znajduje się obecne miasto zamieszkiwany był już w starożytności. Wiadomo też, że w czasach Wikingów znajdowała się tu niewielka osada. Jednak najstarsze zapiski historyczne o mieście pochodzą dopiero z XI wieku. Niespełna wiek później w mieście wybudowana została pierwsza warowna strażnica w której w 1397 roku podpisano unię kalmarską jednoczącą Danię, Szwecję i Norwegię w jedno państwo. W XVI wieku twierdza została gruntownie przebudowana przez królów Gustawa I Wazę, Eryka XIV i Jana II Wazę. Ostatnim królem, który rezydował na zamku kalmarskim był Karol XI Wittelsbach (1655-1697). Po opuszczeniu twierdzy przez dwór królewski, zaczęła ona tracić na znaczeniu (jak i całe miasto). Dopiero rozwój przemysłu w XIX wieku, spowodował że Kalmar ponownie zaczął się rozwijać i odzyskiwać swoją dawną świetność.

Zwiedzanie

Obecnie Kalmar uważany jest za jedno z najstarszych i najciekawszych miast południowej Szwecji. Do czasów obecnych zachowało się tu malownicze stare miasto (Gamla stan), które otaczają pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Jednym z najcenniejszych zabytków Kalmaru jest usytuowany nad brzegiem morza okazały zamek (Kalmar slott). Jest to jedna z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w całej Skandynawii. Pierwsza warownia wzniesiona została tu już w XII wieku. W swojej historii zamek przetrwał kilkanaście wielkich oblężeń. Bronili go m.in. Szwedzi, Duńczycy, a raz nawet i Polacy. Miało to miejsce podczas wojny o sukcesje króla Zygmunta III Wazy (1566-1632), który starał się odzyskać należną mu koronę Szwecji. Swój obecny renesansowy kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI wieku. Każdego roku w lipcu w murach twierdzy organizowany jest Festiwal Renesansu (Renässansdagarna), w czasie którego podziwiać można m.in. pokazy walk rycerskich, turnieje czy występy trubadurów. Pozostałe ważne zabytki Kalmaru to m.in. wybudowana w latach 1660-1700 barokowa Katedra (Kalmar domkyrka), budynek ratusza miejskiego (Kalmar rådhus),Teatr miejski, wzniesiona w 1658 roku wieża Västerport, Nordstjernan (Stary Browar), XIX wieczny Dom Krusenstiernska oraz usytuowane w budynku dawnego młyna parowego Kalmarskie Muzeum Okrętowe (Kalmar läns museum) w którym obejrzeć można m.in. ekspozycję poświęconą okrętowi Kronan (Korona). Zatonął on w pobliżu Olandii w 1676 roku w czasie wojny skańskiej jaka toczona była pomiędzy Danią a Szwecją w latach 1675-1679. Kalmar stanowi także doskonałą bazę wypadową na pobliską wyspę Olandię.

Ciekawostki

  • Na obrzeżach miasta znajduje się wybudowany w 1972 roku słynny Most Olandzki (Ölandsbron). Jego długość wynosi przeszło 6 km i łączy wyspę Olandię ze stałym lądem. Jest to najdłuższy most w Szwecji i jeden z najdłuższych w całej Europie.

mail