Ronneby - panorama

Ronneby to nieduże miasto w południowej Szwecji, położone u ujścia rzeki Ronnebyån do Morza Bałtyckiego. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. Jej korzystne położenie przy trasie ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybo rozrosła się w znaczący port. W okresie średniowiecza Ronneby znajdowało się pod panowaniem Danii. Wtedy też miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy oraz jeden z największych portów w tej części Morza Bałtyckiego. W 1564 roku w czasie pierwszej wojny północnej w Ronneby doszło do masakry. Szwedzcy najeźdźcy pod wodzą króla Eryka XIV Wazy bestialsko zamordowali wówczas blisko 3 tysiące mieszkańców miasta, którzy schronili się w kościele. Do dziś na jednych z drzwi kościoła widać ślady po uderzeniach toporów napastników. W 1705 roku w Ronneby odkryto źródła wody mineralnej o dużej zawartości żelaza. Ośrodek szybko stał jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych uzdrowisk w całej Szwecji.

Zwiedzanie

O dawnej świetności Ronneby przypomina niewielkie ale niezwykle malownicze stare miasto z licznymi zabytkowym domami w których obecnie mieszą się pracownie rzemieślników i galerie artystyczne. W jego centrum na niewielkim wzgórzu wznosi się okazały gotycki kościół Krzyża Świętego (Helga Korskyrken). Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVII wieczną ambonę, ozdobiony freskami sufit oraz epitafia rodzin królewskich. On niedawna Ronneby uważane jest także za ogród Szwecji. W 2005 roku miejscowy park zdrojowy Brunnsparken wybrany został najpiękniejszym tego typu zielonym obiektem w całej Szwecji.

Ciekawostki

  • W Ronneby jak i jego okolicy znajduje się wiele firm i zakładów technologicznych, dlatego też miasto bardzo często jest określane mianem "szwedzkiej doliny krzemowej".

mail