Ystad

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Skania
Populacja: 17 286
GPS: N: 55°25'46.38", E: 13°49'6.85"
Ystad
Ystad - panorama

Ystad to miasto portowe w południowej Szwecji, położone nad Morzem Bałtyckim. Założone zostało w XII wieku w miejscu starej osady rybackiej. W zapisach historycznych Ystad pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z XIII wieku, kiedy to odwiedził je król Eryk. Na przestrzeni wieków miasto rozwijało się dzięki handlowi za sprawa komunikacji morskiej z takimi miastami jak Stralsund, Gdańsk czy Szczecin. Ważną rolę Ystad odegrał także podczas potopu szwedzkiego. To właśnie stąd zaopatrywane były wojska Karola Gustawa toczące wojny na ziemiach polskich. Obecnie Ystad stanowi ważne morskie przejście graniczne oraz istotny element infrastruktury transportowej Szwecji. Od 1964 roku Ystad posiada stałe połączone promowe ze Świnoujściem.

Zwiedzanie

Mimo, że Ystad stanowi przeważnie punkt przesiadkowy to warto się tu zatrzymać i przespacerować się po najstarszej części miasta. Do czasów obecnych zachowała się tu pochodząca z przełomu XV i XVII zabudowa szachulcowa, która stanowi największy tego typu zespół urbanistyczny w całej Skandynawii. W mieście znajdują się także dwa zabytkowe gotyckie ceglane kościoły: Sankt Petri kyrka (kościół św. Piotra) z dawnym klasztorem Franciszkanów oraz XIII wieczny Sankta Maria kyrka (kościół Mariacki). Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Ystad to m.in. XV wieczny budynek ratusza miejskiego, latarnia morska, teatr oraz założone w 1936 roku Konstmuseum (Muzeum Sztuki).

Ciekawostki

  • Ystad znajduje się także na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego obejmującego 32 miasta w siedmiu krajach usytuowanych wokół Morza Bałtyckiego.
  • Miasto posłużyło także za tło do słynnych powieści kryminalnych dla szwedzkiego pisarza Henninga Mankella. To właśnie tutaj przy ulicy Mariagatan, mieszka główny bohater - komisarz śledczy Kurt Wallander.

Zdjęcia [6]
Ystad
Miasta Czołgista· 366
Ystad
Miasta Czołgista· 369
Ystad
Miasta Czołgista· 338
Ystad
Miasta Czołgista· 353
Ystad
Miasta Czołgista· 357
Ystad
Miasta Czołgista· 353
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas