Ängelholm

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Skania
Populacja: 22 532
GPS: N: 56°14'35.52", E: 12°51'41.43"
Ängelholm
Ängelholm - panorama
Ängelholm to niewielka miejscowość w południowej Szwecji, położona przy ujściu rzeki Rönne do Zatoki Skälderviken. Miasto założone zostało w 1516 roku z polecenia ówczesnego duńskiego króla Christiana II, nazywanego przez Duńczyków Dobrym, a przez Szwedów Tyranem. Po traktacie pokojowym zawartym w 1658 roku w Roskilde miasto wraz z całą Scanią zostało wcielone do Szwecji. Obecnie Ängelholm to popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z malowniczym pełnym kolorowych kamieniczek starym miastem. Tym co przyciąga tu każdego lata tysiące turystów z całego kraju jest znajdująca się w sąsiedztwie miasta przeszło 6 kilometrowa piaszczysta plaża. Silne wiatry zaś, sprzyjają żeglowaniu oraz uprawianiu surfingu, kitesurfingu czy windsurfingu. Odwiedzając Ängelholm warto także udać się do znajdującej się na obrzeżach miasta dzielnicy Vegeholm, gdzie w samym środku lasu natrafić można na pomnik upamiętniający zaobserwowane tu rzekomo 18 maja 1946 roku przez 28 letniego wówczas Gösta Carlsona UFO.

Ciekawostki
- Okolica Ängelholm określana jest często mianem szwedzkiego zagłębia ceramicznego, ponieważ kiedyś słynęła z produkcji ceramiki.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas