Ängelholm

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Skania
Populacja: 22 532
GPS: N: 56°14'35.52", E: 12°51'41.43"
Ängelholm
Ängelholm - panorama

Ängelholm to niewielka miejscowość w południowej Szwecji, położona przy ujściu rzeki Rönne do Zatoki Skälderviken. Miasto założone zostało w 1516 roku z polecenia ówczesnego duńskiego króla Christiana II, nazywanego przez Duńczyków Dobrym, a przez Szwedów Tyranem. Po traktacie pokojowym zawartym w 1658 roku w Roskilde miasto wraz z całą Scanią zostało wcielone do Szwecji. Obecnie Ängelholm to popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z malowniczym pełnym kolorowych kamieniczek starym miastem. Tym co przyciąga tu każdego lata tysiące turystów z całego kraju jest znajdująca się w sąsiedztwie miasta przeszło 6 kilometrowa piaszczysta plaża. Silne wiatry zaś, sprzyjają żeglowaniu oraz uprawianiu surfingu, kitesurfingu czy windsurfingu. Odwiedzając Ängelholm warto także udać się do znajdującej się na obrzeżach miasta dzielnicy Vegeholm, gdzie w samym środku lasu natrafić można na pomnik upamiętniający zaobserwowane tu rzekomo 18 maja 1946 roku przez 28 letniego wówczas Gösta Carlsona UFO.

Ciekawostki

  • Okolica Ängelholm określana jest często mianem szwedzkiego zagłębia ceramicznego, ponieważ kiedyś słynęła z produkcji ceramiki.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Treskilling Yellow to wydany w 1885 roku w Szwecji znaczek pocztowy, który 22 maja 2010 roku został sprzedany na aukcji za rekordową sumę 2,3 miliona dolarów.
Reklama
Polub nas