Kristianstad - panorama

Kristianstad to miasto w południowej Szwecji, położone nad Jeziorem Hammarsjön. Założone zostało w 1614 roku przez duńskiego króla Chrystiana IV Oldenburga (1577-1648). Było to jedno z pierwszych renesansowych miast na półwyspie skandynawskim, którego okazałe fortyfikacje miały zabezpieczać je przed szwedzkimi najazdami. Właśnie przez jeden z takich ataków jaki miał miejsce w 1612 roku zniszczeniu uległo pobliskie miasto , z którego ludność przesiedlono do nowo powstałego i lepiej ufortyfikowanego Kristianstadu.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Kristianstadu jest usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół św. Trójcy (Heliga Trefaldighetskyrkan). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1617-1628 według planów nieznanego architekta. W jej wnętrzu uwagę przykuwają barokowe organy z bogatymi złocieniami, marmurowy ołtarz, ambona oraz renesansowe i barokowe płyty nagrobne. Pozostałe ważne zabytki Kristianstadu to m.in. XIX wieczny budynek ratusza miejskiego (Rådhus), Dom Burmistrza (Borgmästargården) oraz dawny pałac Christiana IV (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego). W mieście znajduje się także niezwykle malowniczy Park Tivoli (Tivoliparken) na którego terenie wznosi się secesyjny gmach teatru. Jego projektantem był znany szwedzki architekt Axel Anderberg - autor m.in. Opery Królewskiej w Sztokholmie czy kościóła św. Jana w Malmö.

Ciekawostki

  • W Kristianstad narodził się szwedzki przemysł filmowy. To właśnie tutaj w 1909 roku otwarto pierwsze w kraju studio filmowe w którym obecnie znajduje się muzeum filmu (Filmmuseet).
  • Kristianstad przez odwiedzających je Duńczyków określany jest mianem "Wioski Króla", podobnie jak stolica Danii "Wioską Królowej". Sami Szwedzi zaś, uważają je za "najbardziej duńskie całej w Szwecji".

mail