Lund - panorama

Lund to miasto w południowo-zachodniej Szwecji, położone około 10 km w kierunku północno-wschodnim od centrum Malmo. Jego początki sięgają przełomu X i XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada Wikingów stanowiąca jedną z kolonii ówczesnego Królestwa Danii. Niespełna wiek później rozrosła się w ważny ośrodek handlu i rzemiosła oraz siedzibę największej duńskiej mennicy. Wtedy też założone zostało tu biskupstwo i rozpoczęta została budowa katedry. Lund pozostawało prężnie działającym miastem, aż do końca średniowiecza, kiedy to utraciło status głównego ośrodka gospodarczego ówczesnej Saknii na rzecz pobliskiego Malmo. Po licznych wojnach pomiędzy Szwecją i Danią ostatecznie w 1658 roku na mocy pokoju w Roskilde, Lund (wraz z całą Skanią), dostało się we władanie Szwecji. W 1666 roku w mieście założony został uniwersytet, który obecnie stanowi jedną z największych i najwspanialszych uczelni w całej Skandynawii. Uczelnia ta założona została po wyparciu Duńczyków jako demonstrację odzyskania przez Szwedów kontroli nad ziemiami szwedzkimi. Niespełna dekadę później w czasie wojny skańskiej jaka toczona była pomiędzy Danią a Szwecją pod Lund stoczona została jedna z najkrwawszych i najzacieklejszych bitew w czasie której zniszczona została przez ogień znaczna część zabudowy miasta. Życie miasta koncentruje się w głównej mierze wokół uniwersytetu Regia Academia Carolina (Królewski Karoliński Uniwersytet), na którym kształci się przeszło 24 tysiące studentów pochodzących z całego świata. Uczelnia składa się z ośmiu wydziałów, ma również dodatkowy kampus w pobliskim Helsingborgu.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Lund jest usytuowana w samym sercu miasta okazała romańska katedra pod wezwaniem św. Knuta i Wawrzyńca (Domkyrka). Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku a uroczysta konsekracja miała miejsce w 1145 roku. Głównym fundatorem i inicjatorem budowy katedry był ówczesny król Danii - Kanut IV. Począwszy od XIII wieku przez dwa kolejne stulecia w katerze odbywały się koronacje królów Danii. Jednym z ciekawszych elementów architektonicznych świątyni jest pochodzący z drugiej połowy XIV wieku zegar astronomiczny Horologium Mirabile Lundense, który codziennie o godz. 12:00 i 15:00 (a w niedzielę 13:00) wybija kuranty. Najstarszym elementem katedry jest pochodząca z XII wieku krypta z relkiwiami jej fundatora i kolumną z oplatającą ją postacią Giganta Finna (mityczny skandynawski olbrzym). Jest to jedyna świątynia w całej Szwecji, reprezentująca styl romański. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Lund to m.in. należący obecnie do uniwersytetu dawny Dom Króla, usytuowany przy głównym placu miejskim (Stortorget) budynek ratusza miejskiego (Rådhuset,), Muzeum Szkiców (Skissernas Museum), kościół parafialny Wszystkich Świętych (Allhelgonakyrkan), klasycystyczny budynek muzeum kulturalno-historycznego (Kulturen) oraz kościół klasztorny św. Piotra (Sankt Peters Klosters kyrka).

Ciekawostki

  • W Lund znajduje się jedno z najstarszych muzeów archeologicznych na świecie (Historiska Museet vid Lunds universitet). Placówka ta założona została w 1805 roku i obecnie wchodzi w skład zabudowań uniwersyteckich.

mail

Multimedia