Helsingborg

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Skania
Populacja: 91 468
GPS: N: 56°2'46.51", E: 12°41'34.98"
Helsingborg
Helsingborg - panorama

Helsingborg to zabytkowe miasto portowe w Szwecji, położone przy najwęższym przesmyku cieśniny Sund (Öresund), około 65 km w kierunku północnym od Malmö. Założone zostało pod koniec XI wieku, jako duńska osada obronna i port. Niespełna wiek później przystąpiono do budowy nowego zamku oraz katedry. Znaczenia miasta znacznie wzrosło kiedy to król Danii, Szwecji i Norwegii - Eryk Pomorski (1382-1459) postanowił nałożyć cła na wszystkie statki przepływające pomiędzy Helsingborgiem i Helsingor. Mimo, że o miasto toczone były ciągłe wojny pomiędzy Szwecją i Danią to praktycznie przez całe średniowiecze pozostawało ono własnością tych drugich. Dopiero po zwycięstwie szwedzkich wojsk dowodzonych przez Magnusa Stenbocka (1665-1717) w 1710 roku w czasie III wojny północnej nad Duńczykami i wyparciu ich ze Skanii miasto w raz z całym regionem zostało przyłączone do Szwecji.

Zwiedzanie

Helsingborg poszczycić się może jednym z najpiękniejszych starych miast w Szwecji. Jego serce stanowi niewielki plac miejski (Stortorget) przy którym wznosi się okazały secesyjny budynek ratusza miejskiego (Rådhuset). W jego sąsiedztwie znajduje się konny pomnik wybitnego szwedzkiego oficera Magnusa Stenbocka. Pozostałe ważne zabytki Helsingborga to m.in. stanowiąca pozostałość po dawnym zamku wieża Kärnan, XIV wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny (St Maria Kyrka), pięknie odrestaurowany dom szachulcowy Jakuba Hansena (Jakob Hansens Hus), wybudowane w latach 1899-1903 na cześć króla Oscara II Shody Tarasowe (Terrasstrapporna) oraz znajdującą się na obrzeżach miasta i otoczona malowniczym parkiem letnia królewska rezydencja Sofiero.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Sztokholmie w 1905 roku urodziła się słynna hollywoodzka aktorka i gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara Greta Garbo. Zyskała status jednej z największych gwiazd kina niemego, a w latach 30 XX wieku zaliczana była do grona najpopularniejszych aktorek świata. Swoją karierę aktorka zakończyła nie mając nawet czterdziestu lat. Resztę swojego życia spędziła w Nowym Jorku pozostając totalnym odosobnieniu. Po śmierci prochy aktorki zostały złożone na słynnym cmentarzu Skogskyrkogården w jej rodzinnym Sztokholmie.
Reklama
Polub nas