Malmo - panorama

Malmo to miasto w południowej Szwecji, położone na półwyspie Skania nad malowniczym brzegiem Zatoki Oresund. Jest to trzecie co do wielkości (po Sztokholmie i Göteborgu) miasto kraju, które po wybudowaniu w 2000 roku przeprawy mostowo-tunelowej (Most Öresund)z Kopenhagą uznawane jest za tzw. "wrota do Szwecji". Najstarsze historyczne wzmianki o Malmo pochodzą z pierwszej połowy XII wieku, a prawa miejskie uzyskało ono w 1353 roku z rąk króla Eryka Pomorskiego. Pierwotna nazwa miasta to Malmhaug, co po w wolnym tłumaczeniu oznacza "kopiec piasku". W tym czasie stanowiło ono część ówczesnego Królestwa Danii. Pomiędzy XIV a XVI wiekiem Malmo pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków handlowych w tej części Morza Bałtyckiego. Specjalizowało się głownie w eksporcie solonych śledzi. W 1658 roku na mocy traktatu pokojowego zawartego w Roskilde - Malmo (wraz z całą Skanią), dostało się pod panowanie Szwecji. W drugiej połowie XVIII wieku zmodernizowany i powiększony został port co przyczyniło się do ponownego rozkwitu miasta.

Zwiedzanie

Mimo swojej blisko 1000 letniej historii Malmo nie posiada typowej zwartej staromiejskiej zabudowy. Zabytki znajdują się w dużych odległościach od siebie i aby je wszystkie zobaczyć należy przejść większą część miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XVI wieczny Ratusz (Radhuset), odsłonięty pod koniec XIX wieku pomnik króla Karola X Gustawa (1622-1660), znajdujący się w centrum miasta renesansowy zamek (Malmohus), renesansowy hotel Kramer, kościół parafialny św. Piotra, Muzeum Sztuki Współczesnej (Rooseum), wzniesioną w 1903 roku Synagogę, malowniczy Mały Rynek (Lilla Torg) oraz będący jednym z symboli miasta charakterystyczny nowoczesny 190 metrowy "skręcony" wieżowiec Turning Torso (najwyższy budynek Szwecji).

Malmöfestivalen

Każdego roku (począwszy od 1985 roku) w trzecim tygodniu sierpnia w Malmo organizowany jest słynny festiwal Malmöfestivalen. Jest to jedna z największych i najbardziej znanych imprez jaka organizowana jest w tej części Szwecji. Podczas festiwalu (który trwa osiem dni) obejrzeć można występy solistów oraz licznych zespołów prezentujących praktycznie każdy rodzaj muzyki. Do najbardziej znanych zespołów i wykonawców jakie gościł festiwal to m.in. Jerry Williams, Robyn, Steve Angello, Wilmer X, Miriam Makeba, Monica Zetterlund, Thåström, Lisa Nilsson, Timbuktu, Anna Ternheim, Band of Horses, LCD Soundsystem, Angelique Kidjo, Omar Souleyman czy Icona Pop. Praktycznie każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia czy upodobań znajdzie coś dla siebie.

mail

Multimedia