Malmo (Malmö)

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Södermanland
Populacja: 270 000
Strona Internetowa: www.malmo.com
GPS: N: 55°36'12.49", E: 12°58'53.26"
Malmo
Malmo - panorama

Malmo to miasto w południowej Szwecji, położone na półwyspie Skania nad malowniczym brzegiem Zatoki Oresund. Jest to trzecie co do wielkości (po Sztokholmie i Göteborgu) miasto kraju, które po wybudowaniu w 2000 roku przeprawy mostowo-tunelowej (Most Öresund)z Kopenhagą uznawane jest za tzw. "wrota do Szwecji". Najstarsze historyczne wzmianki o Malmo pochodzą z pierwszej połowy XII wieku, a prawa miejskie uzyskało ono w 1353 roku z rąk króla Eryka Pomorskiego. Pierwotna nazwa miasta to Malmhaug, co po w wolnym tłumaczeniu oznacza "kopiec piasku". W tym czasie stanowiło ono część ówczesnego Królestwa Danii. Pomiędzy XIV a XVI wiekiem Malmo pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków handlowych w tej części Morza Bałtyckiego. Specjalizowało się głownie w eksporcie solonych śledzi. W 1658 roku na mocy traktatu pokojowego zawartego w Roskilde - Malmo (wraz z całą Skanią), dostało się pod panowanie Szwecji. W drugiej połowie XVIII wieku zmodernizowany i powiększony został port co przyczyniło się do ponownego rozkwitu miasta.

Zwiedzanie

Mimo swojej blisko 1000 letniej historii Malmo nie posiada typowej zwartej staromiejskiej zabudowy. Zabytki znajdują się w dużych odległościach od siebie i aby je wszystkie zobaczyć należy przejść większą część miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XVI wieczny Ratusz (Radhuset), odsłonięty pod koniec XIX wieku pomnik króla Karola X Gustawa (1622-1660), znajdujący się w centrum miasta renesansowy zamek (Malmohus), renesansowy hotel Kramer, kościół parafialny św. Piotra, Muzeum Sztuki Współczesnej (Rooseum), wzniesioną w 1903 roku Synagogę, malowniczy Mały Rynek (Lilla Torg) oraz będący jednym z symboli miasta charakterystyczny nowoczesny 190 metrowy "skręcony" wieżowiec Turning Torso (najwyższy budynek Szwecji). Każdego roku w trzecim tygodniu sierpnia w Malmo organizowany jest festiwal Malmöfestivalen podczas którego obejrzeć można występy solistów oraz licznych zespołów prezentujących praktycznie każdy rodzaj muzyki.

Zdjęcia [19]
Malmo
Miasta Radnik· 2474
Malmo
Miasta Radnik· 2479
Malmo
Miasta Radnik· 2201
Malmo
Miasta Radnik· 2200
Malmo
Miasta Radnik· 2640
Malmo
Miasta artpi· 2259
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Polub nas