Malmo (Malmö)

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Södermanland
Populacja: 270 000
Strona Internetowa: www.malmo.com
GPS: N: 55°36'12.49", E: 12°58'53.26"
Malmo
Malmo - panorama
Malmo to miasto w południowej Szwecji, położone na półwyspie Skania nad malowniczym brzegiem Zatoki Oresund. Jest to trzecie co do wielkości (po Sztokholmie i Göteborgu) miasto kraju, które po wybudowaniu w 2000 roku przeprawy mostowo-tunelowej (Most Öresund)z Kopenhagą uznawane jest za tzw. "wrota do Szwecji". Najstarsze historyczne wzmianki o Malmo pochodzą z pierwszej połowy XII wieku, a prawa miejskie uzyskało ono w 1353 roku z rąk króla Eryka Pomorskiego. Pierwotna nazwa miasta to Malmhaug, co po w wolnym tłumaczeniu oznacza "kopiec piasku". W tym czasie stanowiło ono część ówczesnego Królestwa Danii. Pomiędzy XIV a XVI wiekiem Malmo pełniło rolę jednego z ważniejszych ośrodków handlowych w tej części Morza Bałtyckiego. Specjalizowało się głownie w eksporcie solonych śledzi. W 1658 roku na mocy traktatu pokojowego zawartego w Roskilde - Malmo (wraz z całą Skanią), dostało się pod panowanie Szwecji. W drugiej połowie XVIII wieku zmodernizowany i powiększony został port co przyczyniło się do ponownego rozkwitu miasta.

Zwiedzanie
Mimo swojej blisko 1000 letniej historii Malmo nie posiada typowej zwartej staromiejskiej zabudowy. Zabytki znajdują się w dużych odległościach od siebie i aby je wszystkie zobaczyć należy przejść większą część miasta. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in. XVI wieczny Ratusz (Radhuset), odsłonięty pod koniec XIX wieku pomnik króla Karola X Gustawa (1622-1660), znajdujący się w centrum miasta renesansowy zamek (Malmohus), renesansowy hotel Kramer, kościół parafialny św. Piotra, Muzeum Sztuki Współczesnej (Rooseum), wzniesioną w 1903 roku Synagogę, malowniczy Mały Rynek (Lilla Torg) oraz będący jednym z symboli miasta charakterystyczny nowoczesny 190 metrowy "skręcony" wieżowiec Turning Torso (najwyższy budynek Szwecji).
Każdego roku w trzecim tygodniu sierpnia w Malmo organizowany jest festiwal Malmöfestivalen podczas którego obejrzeć można występy solistów oraz licznych zespołów prezentujących praktycznie każdy rodzaj muzyki.
Zdjęcia [19]
Malmo
Miasta Radnik· 1878
Malmo
Miasta Radnik· 1900
Malmo
Miasta Radnik· 1641
Malmo
Miasta Radnik· 1640
Malmo
Miasta Radnik· 1965
Malmo
Miasta artpi· 1642
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wikingów zawsze chowano wraz z przedmiotami, których ilość oraz wartość świadczyły o statusie społecznym zmarłego. Po dziś dzień archeolodzy w grobowcach odnajdują monety, paciorki, wyroby jedwabne czy biżuterię. Niektóre znaleziska dowodzą, że Wikingowie prowadzili wymianę handlową z krajami tak odległymi jak Chiny czy Bizancjum.
Reklama
Polub nas