Göteborg

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Västra Götaland
Populacja: 493 119
GPS: N: 57°42'16.91", E: 11°57'54.51"
Göteborg
Göteborg - panorama

Göteborg to miasto portowe w zachodniej Szwecji, położone nad cieśniną Kattegat u ujścia rzeki Göta älv do Morza Bałtyckiego. Jest to drugi co do wielkości (po Sztokholmie) ośrodek miejski w kraju i zarazem jeden z największych skandynawskich portów. Göteborg założony został na początku XVII wieku według planów holenderskich architektów sprowadzonych tu przez ówczesnego króla Szwecji - Gustawa II Adolfa (1594-1632). Miasto powstało w miejscu starej duńskiej osady zwanej Malmhaug. Korzystne położenie na trasie ważnych morskich szlaków handlowych spowodowało, że Göteborg bardzo szybko zyskał rangę ważnego portu w rejonie. Wkrótce potem miasto zostało ufortyfikowane. Oprócz szerokiej fosy i murów obronnych powstały tu także trzy twierdze. W 1731 roku w Göteborgu założona została Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska (Svenska Ostindiska Companiet) zajmująca się wymianą towarów z Chinami i krajami wschodniej Azji. W XIX wieku miasto stało się wielkim centrum przemysłowym z rozległymi stoczniami i portami handlowymi. Z tego okres pochodzą liczne bogato zdobione kupieckie kamienice, a także budynki użyteczności publicznej jak m.in. biblioteki, szpitale czy uniwersytet.

Zwiedzanie

Serce Göteborga stanowi wybudowany na przełomie XIX i XX wieku rozległy plac miejski Götaplatsen (Plac Göta). Swój obecny kształt uzyskał w 1923 roku, kiedy w mieście organizowana była międzynarodowa wystawa przemysłowa. W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna z ze statuą Posejdona autorstwa Carla Millesa. Wokół placu skupia się większość najważniejszych kulturalnych instytucji miejskich jak n.im. Sala Koncertowa Göteborgs Konserthus, Muzeum Sztuki, Teatr Miejski (Stadsteatern) czy Biblioteka Miejska (Göteborgs stadsbibliotek). Innym ważnym placem jest usytuowany na starym mieście Gustav Afolf Torg. Jest to dawny rynek na którym dziś wznosi się okazały pomnik króla Gustawa Adolfa. Rzekomo ustawiono go w miejscu gdzie wypowiedział sowa: "Tutaj zbuduję moje miasto". Najstarszą budowlą Göteborg jest wzniesiony w 1643 roku arsenał miejski Kronhuset (Dom pod Koroną). To właśnie tutaj według tradycji w ogłoszono królem pięcioletniego chłopca, syna Karola X Gustawa. Dziś w jego murach znajduje się muzeum poświęcone historii miasta. Pozostałe ważne zabytki Göteborga to m.in. zbudowany w latach 1669-1672 klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Göteborgs rådhus), XVII wieczna katedra (nazywana często także Katedrą Gustawa), Teatr Wielki (Stora Teatern), siedziba Kompanii Wschodnioindyjskiej (obecnie muzeum miejskie), wybudowana w 1855 roku Wielka Synagoga, rzymskokatolicki kościół pw. Chrystusa Króla oraz usytuowany na rogu ulic Vasagatan i Viktoriagatan słynny Dom Skrzatów (Tomtehuset). W mieście znajduje się także założony w 1919 roku Ogród Botaniczny. Zajmuje on powierzchnię przeszło 170 hektarów z czego większość stanowi obejmuje arboretum. Placówka szczyci się kolekcja przeszło 16 tysięcy gatunków roślin. Inna ciekawą atrakcją Göteborga jest usytuowany w samym sercu miasta park rozrywki Liseberg. Powstał on w latach dwudziestych XX wieku i obecnie jest największym tego typu obiektem w całej Skandynawii. Dla gości przygotowano tu rozliczne atrakcje i zabawy. Najważniejsze z nich to m.in. rozwijającą prędkość 80 km ogromna huśtawka Uppswinget, roller coaster Kanonen, kolejka górską Balder, diabelski młyn Pariserhjulet czy gabinet krzywych. Każdego Liseberg odwiedzany jest każdego roku przez blisko trzy miliony osób z całej Europy.

Zdjęcia [31]
Göteborg
Miasta Zorda· 826
Göteborg
Miasta Zorda· 798
Göteborg
Miasta Zorda· 1269
Göteborg
Miasta Zorda· 907
Göteborg
Miasta Zorda· 897
Göteborg
Miasta Zorda· 898
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Reklama
Polub nas